یکشنبه, 22 اسفند 1395 - 16:15

علی اکبر امین تفرشی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری پارس آریان در گفت و با فرصت امروزاعلام کرد / جایگاه نخست «گروه پارس آریان» در بین شرکت های سرمایه گذاری ایران

هلدینگ پارس آریان در ادوار گذشته پای ثابت جشنواره ملی بهره وری بوده و در بخش سودآوری برنده لوح بهره وری شده است. این گروه در مراسم روز ملی بهره وری نیز پس از اندازه گیری رضایت کارکنان ۸۱ شرکت داوطلب مسابقه، به عنوان بهترین محل کار کشور انتخاب شد.

به بهانه دریافت لوح برترین شرکت سرمایه گذاری درهشتمین دوره این جایزه با مهندس علی اکبر امین تفرشی مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره هلدینگ پارس آریان گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

با توجه به موفقیت شما در این دوره از جایزه ملی بهره وری، بفرمائید مهمترین اقداماتی که دراین راستا انجام داده اید چه بوده است؟

مسئولیت ما به عنوان هلدینگ پارس آریان، حضور موثر در بازار سرمایه کشور است. در واقع یک شرکت هلدینگ سرمایه گذاری باید با انتخاب سرمایه گذاری های مناسب و پربازده، ذینفعان و سرمایه گذاران را منتفع کند و رضایت آنان را جلب نماید. ما در انتخاب سرمایه گذاری ها به مزیت سود آوری آن توجه ویژه می کنیم. از بعد اقتصاد ملی نیز که به این موضوع می نگریم ما باید پروژه هایی برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم که ارزشی افزوده برای اقتصاد کشور داشته باشند.

من اعتقاد دارم هیچ پروژه اقتصادی که بازده سود مطلوب نداشته باشد، جایز نیست که در کشور انجام شود. چرا که نتیجه شکست یک پروژه باعث اتلاف سرمایه ملی خواهد شد. در نتیجه گزینش پروژه مطلوب اقتصادی هدف اصلی یک هلدینگ سرمایه گذاری است. در درجه اول سهامداران و ذینفعان و در مراحل بالاتر دولت و در نهایت منافع ملی کشور باید تامین شود.

اقدامی که ما انجام دادیم، انتخاب های بسیار ارزشمندی بوده است. جوایزی که ما در ادوار جشنوره های ملی بهره وری دریافت کردیم در حوزه سودآوری و بازده سرمایه بوده که بیانگر موفقیت های ما بوده است.

اما در تکمیل پاسخ به سوال باید بگویم، بطور کلی انتخاب یک پروژه برای سرمایه گذاری نیازمند رعایت فاکتورهای زیادی است. اصولا طرح توجیهی از اهمیت بالایی برخوردار است. چه بسا پروژه های زیادی در کشور ما برای سرمایه گذاری انتخاب می شوند ولی به دلیل اینکه گزارش دقیق و کامل توجیهی استخراج نشده است، محکوم به شکست هستند. در کشور ما طرح های زیادی وجود دارد که با عدم رعایت موارد فوق ناموفق بوده یا زیان داده است.

بنابراین ما بر مبنای استراژی های مدون و مشخص انتخاب شعبه های مختلف سرمایه گذاری را انجام دادیم و حداکثر سعی خود را می کنیم تا با رعایت فاکتورهای کلی و اصلی پروژه صحیح ارزیابی شود.

 در هلدینگ پارس آریان سرمایه گذاری های متنوعی انجام شده است، لطفا آنها را تشریح بفرمائید؟

شاه بیت سرمایه گذاری پارس آریان تشکیل بانک پاسارگاد بوده است. در زمانی که بانک تاسیس شد 30 درصد سهام بانک در اختیار این هلدینگ بوده است. که تحت تاثیر قوانین بانکی به مرو سهم ما کمتر شده است و در این لحظه هم با سهم ده درصدی بالاترین سهام بانک پاسارگاد از آن این شرکت است.

در گروه مالی پاسارگاد در 4 بخش دیگر هلدینگ های بزرگی را ایجاد کردیم . از جمله در حوزه سرمایه گذاری معدنی «هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه ( میدکو)»  را ایجاد کردیم که در بخش خصوصی بزرگترین هلدینگ صنعتی و معدنی کشور به شمار می آید. با سرمایه گذاری نزدیک به 19 هزار میلیارد تومان (اصل و فرع) که درصدی از آن را به عنوان سهام دار در اختیار داریم.

در بخش انرژی هم شرکت گسترش انرژی پاسارگاد را به عنوان اولین شرکت خصوصی فعال در زمینه های مشترک برق ، نفت و گاز فعالیت تاسیس کردیم. این گروه با هدف کلی شرکت در بازارهای داخلی و بین المللی انرژی و به ویژه به منظور توسعه بخشیدن به توانمندی های انرژی ایران و کمک به توسعه پایدار با تأکید بر ملاحظات زیست محیطی تشکیل شد و در زمره شرکت های موفق در حوزه نیرو به شمار می آید.

در حوزه IT  و ITC نیز با تاسیس شرکت فناپ توانستیم یکی از شرکت های بزرگ کشور را در بخش خصوصی تشکیل دهیم. فناپ با ارائه خدمات مالی به بنگاه های اقتصادی کشور، پرداخت و تجارت الکترونیک، ارتباطات و خدمات ارزش افزوده و راهکارهای جامع فناوری اطلاعات توانسته است سهم بزرگی دراین حوزه داشته باشد.

و همچنین در بخش ساختمانی با تاسیس یک هلدینگ پروژه های زیادی تحت پوشش این مجموعه قرار دارد.که زمینه فعالیت شرکت، سرمایه گذاری و یا مشارکت در احداث پروژه های ساختمانی، خرید فروش و اداره انواع واحدهای مسکونی، اداری، رفاهی، تجاری، کارخانه ها و واحدها و شرکت های فعال در بخش های متنوع و مرتبط.

 مهمترین چالش های سرمایه گذاری در ایران چیست؟

چالش ها را می شود به دو بخش موانع داخلی و خارجی تقسیم بندی کرد. موانع خارجی همچون تحریم ها که نبود آن می تواند به جهش اقتصاد کشور کمک کند و موانع داخلی که چند وجهی است و ابعاد مختلفی دارد. از آنجایی که در هرنقطه از جهان و برای شروع هر کاری طبیعتاً مشکلات و موانعی بر سر راه اقدام کنندگان وجود دارد، در امر سرمایه گذاری نیز بعنوان یکی از چالشی ترین موضوعات اقتصادی مرتبط با فعالیت کشورها به نقاط خاکستری رنگی وجود خواهد دارد که باید مسولین و متولیان بخش های دولتی سعی در شناسایی آنها با هدف رفع و تسهیل نمودن راه برای سرمایه گذاران اقدام نمایند .

عوامل داخلی زیادی در کاهش امنیت کلی سرمایه گذاری از لحاظ اقتصادی در هر کشوری موثر است که شناخت هرچه بهتر آنها باعث عملکرد دقیق تر در این حوزه می شود.

معتقدم با برداشتن قوانین و مقررات دست و پاگیر، شناسایی و حذف بروکراسی پیچیده اداری، هماهنگی نهادها در اجرای سیاست ها (به عنوان مثال در نرخ خوراک پتروشیمی که ما با آن روبرو هستیم) جلوگیری از واردات بی رویه و مواردی از این دست می توانیم به شکوفایی سرمایه گذاری و خروج از رکود امیدوار باشیم.

به عنوان سوال پایانی نظر خود را راجع به جشنواره ملی بهره وری و برگزاری آن بفرمائید.

از آنجا که با تعدد مسابقات و جایزه ها که بعضا کمکی به رشد شرکت ها هم نمی کند روبرو هستیم، ما در حضور در مراسم ها با شناخت قبلی و بر اساس دقت نظر عمل می کنیم.

به عنوان مثال مفتخریم که توانستیم جایگاه اول شرکت های سرمایه گذاری در کشور را به اعلام سازمان مدیریت صنعتی کسب کنیم و در جایزه ملی بهره وری نیز در سال های اخیر حضور موثری داشته ایم و به انتخاب داوران توانسته ایم جزو شرکت های بهره ور و سودآور باشیم و در این مراسم حضور داشته ایم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی