یکشنبه, 22 اسفند 1395 - 15:45

ارسلان فتحی پور مدیر عامل ایران ترانسفو اعلام کرد / ایران ترانسفو با رفع موانع در بین برترین های صنعت برق جهان خواهد ایستاد

با توجه به دریافت لوح بهره وری "جشنواره ملی بهره وری" شرکت "ایران ترانسفو" در بهره وری و سودآوری، اقدامات انجام شده و موثر در کسب این رتبه را بفرمائید.

شرکت ایران ترانسفو از آغاز حیات اقتصادی خود به عنوان یک بنگاه اقتصادی موفق درعرصه صنعت  کشور مطرح بوده و این موفقیت را  دردرجه اول مرهون نیروی انسانی متعهد و متخصص خود می باشد که علیرغم تمام چالش ها در دوران  مختلف (جنگ تحمیلی ، تحریم و ....) از محدودیت ها به عنوان فرصت استفاده کرده و موفقیت های متعددی را  در زمینه بومی سازی و قطع وابستگی به ثمر رسانده اند.

از طرف دیگر کیفیت بالای محصول گروه ایران ترانسفو نه تنها قابل رقابت که بعضا بهتر از محصولات اروپایی است و بارها و بارها این موضوع به اثبات رسیده و کارشناسان خارجی بازدید کننده از توانمندی های این شرکت بر آن اذعان داشته اند. از رموز دیگر موفقیت این شرکت ایجاد 16 شرکت اقماری است که به صورت تخصصی به تهیه ملزومات مورد نیاز این صنعت می پردازند و موفقیت های بسیار قابل توجهی را در این زمینه کسب نموده اند.

در کنار موارد فوق مدیریت ضایعات، صرفه جویی در مصرف مواد اولیه و تامین با کیفیت مواد، پیشرفت های تکنولوژیکی و ... در این راستا تاثیر گذار بوده است . در حال حاضر نیز گروه صنعتی ایران ترانسفو برنامه های بسیاری را در جهت رشد بهره وری در اهداف خود دارد که با عزم همگانی ویاری خداوند  متعال به آن دست خواهد یافت.

از دیدگاه شما عوامل رشد در شاخص های مختلف بهره وری نظیر نیروی کار، سرمایه، سود آوری که به بهره وری در هر شرکت کمک می کند چیست؟  

بدیهی است کلیه شاخص های بهره وری اعم از نیروی کار، سودآوری و سرمایه بر یکدیگر تاثیر و همپوشانی دارند و رشد یکی از این شاخص  ها قطعا شاخص  های دیگر را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. اما به اعتقاد اینجانب  در این میان نقش نیروی کار بسیار اساسی تر از مقوله  های دیگر می باشد . چرا که همواره مهمترین و اصلی ترین سرمایه یک سازمان منابع انسانی آن است.

تجربه نشان داده در هر سازمان و هر بنگاه اقتصادی زمانی که  مدیریت ارشد سازمان به منابع انسانی خود ارزش و جایگاه در شان داده است و سازمان از مدیرانی با رویکرد رهبری و ارتباطات موثر بهره مند بوده توانسته از تعهد، تخصص و انگیزه کافی نیروی کار بهره مند شده  و در نتیجه بهره وری افزایش یافته است . عکس این موضوع هم کاملا صادق و روشن است .

فشار روانی و ارج ندادن به نیروی کار  انگیزه لازم را از آن ها گرفته و وقتی احساس تعلق و تعهداز نیروی کار گرفته شود بایستی منتظر پیامدهای منفی آن بود. وقتی نیروی کار بهره وری لازم را داشته باشد می تواند با ارائه طرح های مفید و سازنده  سبب کاهش هزینه های تولید گردد و این کاهش قیمت تمام شده افزایش قدرت رقابتی  محصول را به دنبال خواهد شد و نهایتا  میزان سودآوری در بنگاه اقتصادی افزایش خواهد داشت .

پیامد چنین تحولی تأثیر بسیاری بر افزایش تقاضا و از همه مهم تر افزایش قدرت رقابتی محصولات در بازارهای داخلی و بین المللی خواهد شد. این روند به توسعه تولید، کاهش شکاف تولید و استفاده حداکثر از ظرفیت های بالقوه تولیدی می انجامد. لذا حجم سرمایه گذاری افزایش یافته و بهره گیری از ابداعات و فناوری های جدید گسترش یافته و این خود عاملی مؤثر بر رشد بهره وری در آینده خواهد گردید.

چه موانعی بر سر راه شما در راستای تحقق برنامه های بهره وری وجود دارد؟

شرکت ایران ترانسفو همواره در جهت تامین نیاز شبکه برق کشور در هر شرایطی پیشتاز بوده است اما در مقابل سال هاست مشکلات کمبود نقدینگی ناشی از عدم دریافت مطالبات از سوی دولت را تحمل میکند و علیرغم تلاش های زیاد توفیق اندکی در دریافت مطالباتش داشته است. از آنجا که دولت، وزارت نیرو و مجموعه برق های منطقه ای جزو مشتریان عمده و تاثیر گذار این سازمان هستند، عدم پرداخت هزینه محصول از سوی آنان این شرکت را با مشکلات نقدینگی روبرو ساخته و آن را مجبور به  دریافت تسهیلات از بانک ها نموده است .

تامین اعتبار از سوی بانک هم سودهای بانکی را بر شرکت تحمیل می نماید که ادامه این روند سازمان را از توجیه اقتصادی خارج نموده و نهایتا محدودیت های زیادی را برای برنامه ریزی در جهت افزایش بهره وری ایجاد می نماید.به جرات میتوانم بگویم پتانسیل بهره وری در شرکت ایران ترانسفو به قدری بالاست که در صورت حل مشکل نقدینگی و هزینه آن در مسیر بهبود شاخص های بهره وری ، گروه ایران ترانسفو از پیشروترین و موفق ترین شرکت ها در عرصه رقابت جهانی خواهد بود.

چه درخواستی از قوه مجریه و قانونگذار برای اصلاح قوانین و حذف بخشنامه های زائد که باعث بهبود محیط کسب و کار می شود، دارید؟

در دوره کنونی  با پیشرفت های سریع و ظهور رقبای جدید در محیط کسب و کار، چرخه اقتصادی ابعاد وسیعتری پیدا کرده و دوام و پایداری در این چرخه، ساز و کاربیشتری را می طلبد. در کشوری مانند ایران که همواره فشارهای سیاسی ( جنگ تحمیلی، تحریم ها و ....)  مانع از رشد طبیعی و شکوفایی اقتصادی آن شده، حساسیت و نگاه ویژه و دقیقتر به مسائل اقتصادی کشور در هر سه قوه ضروری است.

خوشبختانه درایت و نگاه دقیق مقام معظم رهبری در این خصوص همواره ره آورد خوبی برای تصمیم گیری در عرصه کلان در این زمینه بود ه ولی در سطح جزء انتظار می رود دولت برای حمایت از صنایعی مثل ترانسفور ماتور که نبض تپنده اقتصاد کشور محسوب می شوند، تدبیر اندیشی و سیاست گزاری ویژه ای داشته باشد.

در این راستا اصلاح قوانین و بخشنامه  هایی جهت جلوگیری از ورود کالا هایی که در داخل تولید میشوند و افزایش تعرفه  های گمرکی میتواند کمک کننده باشد . چرا که ورود محصولات شرکت های رقیب با قیمت پایینتر خریداران را به پای معامله با این شرکت ها کشانده و باعث می شود بسیاری از خریداران کیفیت را فدای قیمت نمایند که در مورد محصول پر اهمیتی مثل ترانسفورماتور برای خود جای بحث دارد. لذا در وضعیت رکود اقتصادی اخیر، انتظار از دولت و مسئولين برای تلاش در جهت جبران این زیان به انحاء مختلف انتظاری در خور و منطقی است.

هر نيروگاه برق جديدی که راه اندازی می گردد،به حدود 5 برابرتوان آن نياز به توليد ترانسفورماتوردارد و بایستی این نیاز مهم کشور از منبعی پر قدرت و قابل اعتماد تهیه گردد و باید شرکت پویا و مقتدر در عرصه صنعت برق وجود داشته باشد تا بتواند پاسخگوی نیاز کشور باشد.

نظر شما راجع به مدل مسابقه ملی بهره وری و عملکرد آن و همچنین میزان تاثیر گذاری در این حوزه و ایجاد فضای رقابتی میان بنگاه  های اقتصادی و رشد کشورمان چیست؟

مسابقه ملی بهره وری یکی از اقدامات تاثیر گذار در جهت سوق دادن شرکت  ها و فضای اقتصادی کشور به مقوله بهره وری است و بهره وری نقش مهم و موثری در تولید و افزایش رقابت پذیری شرکت ها دارد .شاخص هایی که در این مسابقه مورد ارزیابی قرار میگیرند بنگاه  های اقتصادی را ملزم به توجه به این مقوله  ها  نموده  و در جهت نهادینه شدن فرهنگ بهره وری سوق می دهد.

به نظر اینجانب این یک اقدام کارشناسی شده است که با دقیق تر شدن تجزیه و تحلیل،  انجام و داوری صحیح آن میتوان امیدوار بود که در جهت عملیاتی نمودن توسعه اقتصادی کشور قدم بزرگی برداشته می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی