یکشنبه, 22 اسفند 1395 - 15:00

پیام دکتر نهاوندیان، رییس شورای سیاست گذاری جشنواره ملی بهره وری / اجرای قاطع و جامع قانون بهبود مستمر محيط كسب و كار، لازمه رشد اقتصادی است

هشتمین مسابقه ملی بهره وری ایران شامگاه دوم بهمن ماه ۱۳۹۵ با حضور اعضای هیأت رئیسه و اعضای کمیسیون های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و تهران، همچنین مدیران ۳۰۰ بنگاه اقتصادی کشور برگزار شد.

در این جشنواره بنگاه های اقتصادی برتر کشور که طی یک دوره زمانی حداقل پنج ساله و حداکثر ۹ ساله بیش ترین بهره وری را در مراحل مختلف فعالیت بنگاه خود داشته اند، معرفی شده و به آن ها لوح تقدیر ویژه جشنواره ملی بهره وری اعطا و پیام دکتر نهاوندیان ریاست جشنواره ملی بهره وری قرائت شد:

برگزاری مسابقه ملی بهره وری را به همه تلاش گران صحنه اقتصاد و توليد كشور تبريك عرض مي نمایم. امیدی که با آغاز به کار جشنواره ملی بهره وری کاشته شد امروز به همت دوستان مصمم و جوان، به نهالی شاداب تبدیل شده و امید است که در ادامه به درخت تنومند سایه گستری مبدل شود که همه مردم از آن بهره مند شوند.

امروزه بهره وری  در عرصه اقتصاد جهان از اهمیت بالایی برخوردار است .در ارتقاء و افزایش بهره وری بخش های مختلف اقتصادی ، سطوح خرد و کلان باید با هم دیده شود .وقتي بهره وري افزايش مي يابد، توليد ناخالص ملي سريع تر از رشد عوامل توليد، افزايش خواهد يافت ،افزون بر اين، بهره وري پايين باعث تورم بيشتر و نرخ رشد اقتصادي پايين تر و افزايش بيكاري مي شود. اما از سوي ديگر، منافع و مزاياي به دست آمده از بهره وري، به بالارفتن سطح استاندارد زندگي افراد جامعه منجر خواهدشد .

اگر انتظار داریم بنگاه ها در سطح وسیع بهره ور شوند ، باید به ساختارها وسیاست ها در نگاه کلان توجه شود. در سطح کلان شرایط مطلوب برای فعالیت بنگاه های اقتصادی ایجاد شده و روی فضای عمومی اقتصاد کشور فعالیت و برنامه ریزی بیشتری صورت گیرد.

امروز باید از فرصتی که برای سیاستگذاری و مدیریت کشور ایجاد شده استفاده کنیم تا فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در کنار فعالیت های اقتصادی و سیاسی همسو و هم جهت شوند تا بدین وسیله، بنگاه ها احساس حمایت بیشتری کرده و تعداد بیشتری از آنها در مسیر رقابت و افزایش بهره وری قرار گیرند.آنطور که آمارها نشان می دهد کشورهای توسعه یافته حدود 50 درصد از رشد تولید خود را از ارتقای بهره وری به دست آورده اند و این در حالی است که این شاخص هنوز در ایران آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته و هنوز جایگاه قابل قبولی ندارد.

از اين رو تصحيح و تغيير نگاه به بخش خصوصي و اعتماد به فعالان اين بخش مي تواند مهم ترين راهكاري باشد كه در راهبرد تسهيل در برابر کاهش یهزه وزی بايد از سوي دولت تدبیر و امید دنبال شود. در اين مسير، اجرای قاطع و جامع قانون بهبود مستمر محيط كسب و كار به عنوان نقطه عطف مورد وفاق حاكميت و بخش خصوصي مي تواند مبناي عمل قرار بگيرد.

وجود همدلی و چنین وفاقی بین دولت و بخش خصوصی، لازمه رشد اقتصادی در کشور می باشد و سبب افزایش خودباوری در بین تمامی فعالان اقتصادی خواهد شد. نهضت ملی بهره وری می تواند در ایجاد هم افزایی در رشد اقتصادی در کشور تاثیر بسزایی داشته باشد و اثربخشی نهضت ملی بهره وری با مشارکت فعالان اقتصادی در کشور میسر خواهد شد.

در پایان ضمن تبریک به تمامی بنگاه های اقتصادی که در این مراسم مورد تقدیر قرار می گیرند از تمامی دست اندرکاران برگزاری آیین جشنواره ملی بهره وری نیز سپاسگزاری می نمایم.

رییس شورای سیاست گذاری جشنواره ملی بهره وری

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی