پنج شنبه, 09 دی 1395 - 09:00

فاطمه دانشور عنوان کرد / نگرش سنتی حاکم بر جوامع، مانعی برای توانمندی زنان است

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی تهران گفت: نگرش سنتی حاکم بر جوامع در مورد زن مانعی برای متخصص شدن و توانمندی سازی او ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا از دبیرخانه نخستین کنگره ملی زنان موفق ایران، فاطمه دانشور افزود: در وجود زنان توانمندی ها و ویژگی های منحصر به فردی است که در صورت شکوفایی کامل و احترام گذاشتن به آنها، جامعه با سرعت بیشتری می تواند به سمت سعادت نهایی میل کند.

وی ادامه داد: هریک از دو گروه مردان و زنان همواره نقش و جایگاه با اهمیت و غیرقابل انکار خود را دارند، اما زنان تا همین چند دهه قبل شاید در نتیجه وجود فرهنگ دیرینه مردسالاری مطلق در اکثر مناطق جهان، کمتر فرصت می یافتند که توانمندی های خود را به اثبات برسانند.

دانشور گفت: هرچند همواره از نیروی زنان در همه زمینه های پرورش و تربیت فرزندان، کارهای اقتصادی، هنری، فرهنگی و حتی گاهی اوقات سیاسی و نظامی بهره گرفته می شد، ولی متاسفانه درک مناسبی از نقش مهم زنان در پدید آمدن نظام های حاکم اجتماعی درجامعه وجود نداشت.

وی ادامه داد: مشاهده وضع کلی بانوان ایرانی در زمان حاضر، ما را به این نتیجه می رساند که در مجموع زنان ایرانی در دوران بعد از انقلاب در مسیر رشد قرار گرفته و ورود موفقی به بسیاری از عرصه های اجتماعی داشته اند و حضور پررنگ زنان در عرصه های سیاسی و اجتماعی می تواند سیاست های کلی را تغییر دهد تا سطوح مدیریت زنان افزایش یابد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: برای استفاده از مشارکت اجتماعی زنان و بهره گیری از حضور فعال آنان در عرصه های مختلف باید خانواده ها را از مناسبات دموکراتیک بین زن و مرد برخوردار کرد تا زنان بتوانند علاوه بر پاسخگویی به انتظارات اجتماعی به نیازها و خواسته های خویش نیز بپردازند و بدان پاسخ مثبت دهند.

وی در ادامه با توجه به موقعیت اجتماعی بانوان کشور، افزود: ابتدا باید زنان را از موقعیت اجتماعی و منافع خود آگاه ساخت و آموزش های لازم را به منظور کسب مهارت ها و توانمند سازی آنان انجام داد چرا که زنان همواره به دلیل آنکه مهارت ها و تخصص های لازم را برای تصدی مسئولیت ها نداشته به کنار رانده شده اند.

دانشور با اشاره به اینکه کنگره ملی زنان موفق به عنوان یک اتفاق مهم در حوزه زنان دی ماه امسال برگزار می شود، گفت: نقش بانوان در توسعه اجتماعی کشور به عنوان نیمی از جمعیت تاثیر گذار جامعه توسط کارشناسان، صاحبنظران و همین طور با حضور زنان موفق و تاثیرگذار در کنگره ملی زنان موفق ایران بررسی خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد که در این کنگره بتوانیم شناسایی راهکارهایی جهت افزایش حضور پررنگ زنان در عرصه های سیاسی و اجتماعی در راستای تغییر سیاست های کلی داشته باشیم.

دانشور خاطرنشان کرد: تلاش براین است تا با مشارکت تمام طیف ها و بخش ها، این کنگره هر چه با شکوه تر برگزار شود.

نخستین کنگره بین المللی زنان موفق ایران همگام با ماده 31 برنامه ششم توسعه، دی ماه 95 در تهران برگزار می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی