دوشنبه, 02 شهریور 1394 - 19:29

دبیر یک انجمن تخصصی:

خصوصی‌سازی چالش بزرگ بین فولادسازان و سهامداران سنگ آهن

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اعلام کرد: شیوه ناقص خصوصی‌سازی معادن و صنایع معدنی و گسست مالکیتی این دو مجموعه و تضاد منافع بین سهامداران معادن سنگ آهن با فولادسازان به چالشی بزرگ بین این دو بخش تبدیل شده است. به گزارش ایرنا از نامه سرگشاده سیدرسول خلیفه سلطانی خطاب به اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور حاکی است، طی چند سال اخیـر عدم توازن در ظرفیت تولید حلقه‌های پی‌در‌پی زنجیره تولیـد فولاد (از کنسانتره و گندله و. . . تا محصول نهایی) به یکی از معضلات این صنعت تبدیل شده است. برپایه این نامه، امروزه قیمت جهانی فولاد به دلیل کاهش قیمت سنگ آهن و انرژی به پایین‌ترین حد خود رسیده و قیمت‌های داخلی نیز به تبعیت از بازار جهانی و تحت تاثیر واردات محصولات خارجی به‌رغم افزایش هزینه‌های تولید، کاهش چشمگیری داشته است.

وی می‌افزاید: انتظار می‌رفت تولیدکنندگان هر یک از حلقه‌های زنجیره تولید فولاد با درک شرایط سخت فعلی نسبت به تعدیل قیمت‌های خود اقدام کرده و انتـظار نداشته باشند که سود حلقه‌های بالا دستی مشابه دوران رونق تامین و زیان ناشی از کاهش قیمت‌ها به حلقه‌های نهایی زنجیره تولید منتقل شود. خلیفه سلطانی یادآور شده است: اکنون دو کارخانه گندله‌سازی فعال در شرکت‌های گل گهر (کرمان) و چادرملو (یزد)و مالکیت مشترک و انحصاری شدن گندله و مقاومت مدیران این دو مجموعه در مقابل تعدیل قیمت و همچنین اعتراض فولادسازان که در صورت عدم تعدیل قیمت مواد اولیه، چاره‌ای جز تعطیلی فعالیت خود نداشتند، وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در جهت وظایف و رسالت خود نسبت به رفع این مشکل اقدام کند. وی درنامه خود آورده است: ادامه خرید گندله با قیمت‌های قبلی توسط شرکت‌های تولیدکننده فولاد با توجه به کاهش قیمت تولیدات فولادی غیرممکن شده و از طرف دیگر طی جلسات مشترک متعدد بین مدیران این دو مجموعه برای تعیین قیمت گندله در وزارتخانه متبوع، توافق حاصل نشد.

بنابر محتوای این نامه، شرایط مزبور موجب آن شد تا شرایط واحدهای مختلف زنجیره تولید از نظر میزان سرمایه‌گذاری و هزینه‌های تولید و سودآوری بررسی و قیمت محصولات میانی زنجیره تولید به‌صورت ضریبی از قیمت شمش فولادی تعیین شود. وی درنامه خود آورده است: در مورد آهن اسفنجی نیز تعداد عرضه‌کنندگان اندک این محصول نسبت به انبوه فولادسازان بخش‌خصوصی که در قالب واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک در مجموع حدود 3میلیون تن ظرفیت دارند، طی سال‌های اخیر فعال شده‌اند بنابراین، شرایط به‌گونه‌ای است که واحدهای فولادساز عموما تعطیل یا در شرف تعطیلی قرار گرفته‌اند.

دبیر انجمن مزبور در نامه خود یادآور شده است: بخشنامه اخیر وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد تعیین قیمت گندله معادل 20 درصد و آهن اسفنجی برابر با 47 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در 11تیرماه سال‌جاری ابلاغ شده، نتیجه یک‌سال مطالعات کارشناسانه توسط تیم‌های کارشناسی خبره صنعت و حسابرسی‌های انجام شده توسط موسسه حسابرسی رسمی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی