پنج شنبه, 21 بهمن 1395 - 09:30

گام بعدی؛ نوآوری در طراحی دکور

با توجه به وفور مراکز فروش آنلاین در سطح جهان که روز به روز نیز بر تعداد آنها افزوده می شود و از طرفی مخاطبان فضای آنلاین نیز گرایش قابل توجهی نسبت به این مراکز خرید آسان و سریع پیدا کرده اند، مراکز خرده فروشی سنتی باید به دنبال راهکارهایی باشند تا بتوانند جایگاه خود را به عنوان مرکز مهمی برای خریدوفروش، همچنان در بین مردم جهان حفظ کنند و در همین راستا نیز یکی از مهم ترین راهکارها چیزی نخواهد بود جز نوآوری در طراحی چشم انداز و دکوراسیون این مراکز فروش.

درآمدزایی مراکز خرده فروشی از طریق نوآوری در طراحی چشم انداز

خرده فروشی در سطح جهان همچنان ادامه دارد و در عین حال صنعتی رو به تکامل است، به این معنا که با توجه به تغییراتی که در ساختار خریدوفروش جهان انجام شده، خرید اینترنتی به عنوان یک شیوه خریدوفروش نوین پذیرفته شده است.

خرده فروشی نیز از این قافله تغییرات عقب نمانده است و بخش قابل توجهی از این میراث فروش به صورت آنلاین جلوه یافته است، به طوری که محققان اقتصادی پیش بینی می کنند فروش آنلاین تا سال 2020 به ارزش 523میلیارد دلار برسد و نرخ رشد سالانه آن تا 9.32درصد افزایش یابد. مطمئنا چنین آماری بیانگر این نکته است که بسیاری از خرده فروشی های سنتی تر جهان، رو به سوی فروش آنلاین خواهند آورد و این شیوه فروش آسان و در عین حال سریع، روزبه روز در جوامع مختلف بیشتر نفوذ یابد.

البته ذکر این نکته ضروری است که هر چقدر هم کانال های توزیع و فروش آنلاین در سطح جهان گسترش پیدا کنند، مراکز خرده فروشی جایگاه خود را حفظ خواهند کرد و از این رو، ایجاد خلاقیت و ارائه طرح های نوآورانه می تواند در بالا بردن میزان مراجعه به این خرده فروشی ها بسیار اهمیت داشته باشد.

باید به این نکته توجه داشت که هنوز هم هستند افرادی که خرید در فروشگاه ها و گشت و گذار در قفسه های مختلف محصولات را ترجیح می دهند و بر این اساس نیز خرده فروشی ها باید استراتژی های فروش خود را به سوی این نکته مهم حرکت دهند که یک محیط متفاوت را در خریدوفروش خود ایجاد کنند، به این معنا که مصرف کننده بتواند در فضای فروش آنها، یک تجربه چند حسی از خرید را داشته باشد. حال سوال اساسی این است که چگونه صاحبان خرده فروشی ها می توانند چنین محیطی را فراهم کنند؟ محیطی که بتواند یک ارتباط عاطفی قوی را با مخاطبان خود برقرار کند. پاسخی که در اینجا به خوبی می تواند کارآمد باشد در دو کلمه خلاصه می شود: طراحی چشم انداز.

به این معنا که از طریق ایجاد یک چشم انداز مناسب در کانال های فروش، می تواند تجربه های خرید جالب توجه و شاخصی را برای مصرف کنندگان فراهم کرد. هر چقدر طراحی چشم انداز بتواند بیشتر با مصرف کنندگان ارتباطی عاطفی برقرار کند، امکان بازدید از آن بیشتر شده و در نهایت نیز به فروش بیشتر نائل خواهد آمد.

از جمله راهکارهایی که برای ایجاد یک چشم انداز مناسب در اختیار خرده فروشی ها قرار دارد، طراحی یک چشم انداز صمیمی است که در بدو ورود توجه مخاطبان را به خود جلب کند، ساختن یک محوطه سرسبز و زیبا که با طراحی مناسب و دقیقی انجام شده باشد، در نهایت می تواند باعث جذب بیشتر مخاطبان شود؛ چنین مراکز فروشی دیگر یک خرده فروشی برای انجام مایحتاج مراجعه کنندگان به شمار نمی روند، بلکه در عین حال فرصت های قابل توجهی را به مخاطبان ارائه می دهند که لحظات ماندگار و خاطرات شیرینی را با اعضای خانواده یا دوستان خود در این محیط بگذرانند، به طوری که در نهایت خرده فروشی مذکور، به هدف اصلی خود که همان ایجاد یک ارتباط عاطفی قوی با مخاطبان است، ر سیده و امکان مراجعات بعدی بازدیدکنندگان از این محیط خریدوفروش که چشم اندازی جذاب دارد، بیشتر خواهد شد.

طراحی یک چشم انداز قابل توجه بیشتر از طریق ایجاد فضای سبز، حوض، طراحی گلخانه ها و برپایی نمایشگاه ها در فضای باز ایجاد شده و بازخورد مناسبی نیز از سوی بازدیدکنندگان دریافت کرده است، همچنین ارائه عناصر منحصربه فرد نیز می تواند در بالا بردن میزان بازدید مصرف کنندگان از یک خرده فروشی تاثیرگذار باشد، به عنوان مثال ایجاد مراکز تفریحی مانند رستوران ها یا حتی طراحی جاده ای برای دوچرخه سواری و... از جمله اقدامات خلاقانه ای محسوب می شوند که در طراحی و ارائه یک چشم انداز مناسب برای یک خرده فروشی بسیار حائز اهمیت است.

در پایان باید اذعان داشت که با توجه به رشد بی سابقه خریدوفروش آنلاین در سطح جهان، مراکز خرده فروشی سنتی باید از طریق ارائه چشم اندازهای مناسب و قابل توجه در محیط فروش خود، فضایی دوستانه را ایجاد کنند که در نهایت باعث شکل گیری یک ارتباط عاطفی بین آنها و مصرف کنندگان شود تا اینکه سرانجام بتوانند در محیط رقابتی فروش دنیای امروز، جایگاه خود را حفظ کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی