پنج شنبه, 28 بهمن 1395 - 05:15

بررسی جشنواره هنرهای سنتی فجر در کمیسیون هنر و معماری / در تولید صنایع دستی جزو 3 کشور نخست دنیا هستیم

نخستین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر در جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد.

به گزارش فارس، محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه گفت: جشنواره های هنری فجر نقطه عطف در رویدادها و فرآیندهای هنری هستند و حاشیه هایی هم دارند که برای کاهش حاشیه ها و مسائل به مدیریت قوی و منسجم نیاز دارند.

ایمانی خوشخو با اشاره به نخستین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر گفت: نخستین دوره این جشنواره به خوبی برگزار شد و زمینه ای را فراهم کرد تا این جشنواره در سال های آینده گسترده تر برگزار شود.

رئیس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر توجه به اصالت هنری در صنایع دستی و هنرهای سنتی افزود: در صنایع دستی و هنرهای سنتی اصالت هنری اولویت دارد و در ادامه اقتصاد این هنر نیز باید مورد توجه قرار گیرد. ضرورت دارد که حوزه ها و نهادهای مدیریت رشته هایی مانند نگارگری، خوشنویسی، سفال و سرامیک و فرش مشخص شود تا بتوان برنامه منسجمی برای هنرهای سنتی و صنایع دستی طراحی کرد.

بهمن نامورمطلق، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این جلسه گفت: طرح برگزاری جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر به همت کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب و با حمایت رئیس سازمان میراث فرهنگی نخستین دوره این جشنواره برگزار شد.

این جشنواره فرصت تازه ای را برای صنایع دستی و هنرهای سنتی فراهم کرد و هنرمندان این حوزه از جشنواره استقبال کردند. با موافقت و حمایت رئیس سازمان میراث فرهنگی دبیرخانه دائمی جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر راه اندازی خواهد شد.

نامورمطلق با اشاره به بازار صنایع دستی افزود: ما در تولید صنایع دستی جزو سه کشور نخست اما در فروش جزو 30کشور هستیم و متأسفانه بازارهای صنایع دستی را به ویژه در گذشته از دست دادیم. ضرورت دارد که در سیاست خارجی و رایزنی های اقتصادی و فرهنگی به صنایع دستی، هنرهای سنتی و فرش توجه شود و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اقتصاد فرهنگ و به ویژه صنایع دستی و هنرهای سنتی را مورد توجه قرار دهد. صنایع دستی و هنرهای سنتی در رسانه ها و صدا و سیما جایگاه چندانی ندارد و در واقع صنایع دستی صدا ندارد.

نامورمطلق در ادامه گفت: صنایع دستی تمرکززدایی و توزیع شده است و در شهرها و مناطق مختلف کشور هنرمندان و فعالانی در این حوزه کار می کنند. پاسخگویی به نیازهای نسل جوان از نظر زیبایی شناسی در صنایع دستی در معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی مورد توجه است و جوانانی با نگاه نو در این حوزه فعالیت می کنند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشتت ساختاری را عاملی برای تضعیف صنایع دستی و هنرهای سنتی خواند و گفت: یکی از مسائل در حوزه ساختار صنایع دستی و هنرهای سنتی جدایی و تشتت است و صنایع دستی، برخی هنرهای سنتی، فرش و. . . به طور جداگانه در ساختارهای گوناگون برنامه ریزی می شود که ضرورت دارد این رشته های هنری در یک ساختار تعریف شود.

علی شیزری، مدیرکل دفتر توسعه و ترویج صنایع دستی و دبیر نخستین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر در این جلسه با ارائه گزارشی از جشنواره گفت: کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی آذرماه امسال برگزاری جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر را مصوب کرد و در فاصله کمتر از دو ماه برگزاری این جشنواره برنامه ریزی شد.

در این دوره از استان ها درخواست شد تا آثار برگزیده خود را ارسال کنند و در نهایت 172 اثر از 75 هنرمند در دو بخش کلاسیک و نگاه نو از 11 تا 15 بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران به نمایش گذاشته شد
. این جشنواره با هدف تبیین اهمیت و جایگاه صنایع دستی، معرفی آخرین تلاش های هنرمندان و ارتقای کیفی آثار فرصتی برای هم نشینی هنرمندان و صنایع دستی فراهم کرد.

شیزری افزود: نخستین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر دو محور نمایشگاه و تجلیل از هنرمندان را داشت که در بخش کلاسیک و نوگرا هشت هنرمند برگزیده شدند و از هنرمندانی که در سال 2016 نشان بین المللی مرغوبیت کالا در زمینه صنایع دستی را دریافت کرده اند، تجلیل شد. همچنین سرو زرین برای این جشنواره طراحی و برگزیدگان جشنواره سرو زرین دریافت کردند.

ما در تولید صنایع دستی جزو سه کشور نخست اما در فروش جزو 30کشور هستیم و متأسفانه بازارهای صنایع دستی را به ویژه در گذشته از دست دادیم. ضرورت دارد که در سیاست خارجی و رایزنی های اقتصادی و فرهنگی به صنایع دستی، هنرهای سنتی و فرش توجه شود

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]orsatnet.ir

شبکه های اجتماعی