پنج شنبه, 28 بهمن 1395 - 11:45

در نشست معاون صنایع دستی کشور و مدیر شبکه 5 سیما مطرح شد / بهبود فرهنگ مصرف صنایع دستی و کالاهای ایرانی با همکاری شبکه 5

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و مدیرشبکه پنج سیما در زمینه بهبود فرهنگ سازی برای مصرف کالای ایرانی و تولیدات صنایع دستی داخلی و نیز ارتقای سطح روابط دیدار کردند.

به گزارش «فرصت امروز» و به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بهمن نامور مطلق، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در دیدار با دکتر زین العابدینی، مدیرشبکه پنج سیما با اشاره بر افزایش روز افزون هنرمندان و فعالان صنایع دستی در کشور گفت:  معاونت صنایع دستی کشور با نزدیک به 400هزار نفر که در سامانه ثبت شدند همکاری دارد، اما تخمین می زنیم که حدود یک میلیون نفر هنرمند و تولید کننده فعال در حوزه صنایع دستی داریم. بخش عمده کار ما در حوزه صنایع دستی، صادرات است. در این راستا یک سوم گردش مالی نیز مربوط به صادرات است و بخش عمده دیگر نیز مخاطبان داخلی کشور هستند.

وی با بیان این مطلب که عمده مخاطبان صنایع دستی مخاطبان داخلی هستند گفت: همواره عمده مشکل صنایع دستی فروش و صادرات بوده است،  ایران همراه با چین و هند جزو سه کشور برتر صنایع دستی در جهان است.

بنابراین ما باید بیشتر از این میزان فعالیت داشته باشیم تا به نقطه آرمانی در صادرات صنایع دستی برسیم. نامور مطلق تاکید کرد: در سال های گذشته به خاطر شرایط جهانی و تحریم ها بسیاری از بازارهای جهانی را از دست داده ایم که باید بازیابی شود. اکنون قصد داریم از طریق رسانه ها الگوی مصرف تولیدات صنایع دستی و فرهنگ سازی مصرف آن در محیط زندگی و کار را آموزش داده و ایجاد کنیم.

وی همچنین یادآور شد: در راستای توسعه فرهنگ مصرف صنایع دستی داخلی نیز اواخر همین هفته از 28بهمن ماه تایکم اسفند ماه در قالب برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی (عیدانه) صنایع دستی ارزشمند، کاربردی ایرانی را با کیفیت و قیمت بسیار مناسب در اختیار علاقه مندان و مردم شریف قرار می دهیم.

وی در ادامه سخنانش از تاثیرتلویزیون در فرهنگ سازی و بهبود فرهنگ مصرف کالاهای داخلی یاد کرد و افزود: کمکی که صدا و سیما می تواند در این زمینه داشته باشد این است که فضایی را ایجاد کند که مردم از تولیدات داخلی و صنایع دستی ایرانی استفاده کنند. به این دلیل که صنایع دستی می تواند تجلی عینی اقتصاد مقاومتی باشد چون هویت ساز و ارز آور است.

معاون صنایع دستی کشور تصریح کرد: در حال حاضر شرایط به گونه ای تغییر یافته است که با 15 میلیون تومان می توانیم اشتغال زایی کنیم، به این دلیل که ارزش افزوده صنایع دستی بسیار زیاد و تقریبا چند صد برابر است.

در تمامی حوزه های صنایع دستی از مواد اولیه و شاید کم ارزش، تولیدات بسیار ارز آور به دست می آید؛ ارزش افزوده ای که صنایع دستی ایجاد می کند با هیچ کاری قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره بر این مطلب که در گذشته تریبونی که در اختیار هنرمندان سینما است در اختیار هنرمندان صنایع دستی نبود، بنابراین با تلاش های صورت گرفته نخستین جشنواره فجر صنایع دستی را برگزار کردیم و جایگاهی را که درخور شان صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور است برای صنایع دستی در جشنواره فجر ایجاد کردیم.

وی همچنین در پایان سخنانش پیشنهاد کرد: با همکاری شما و فعالان عرصه صنایع دستی می توانیم با برنامه ریزی منسجم در تولید برنامه ها، دکوراسیون، فیلم ها از صنایع دستی استفاده کنیم و آن را بیش از پیش به مردم کشورمان معرفی کنیم.

در ادامه این نشست دکتر زین العابدین، مدیر شبکه پنج سیما نیز افزود: متاسفانه صنایع دستی مثل همه حوزه های ثروت آفرین در کشور ما مغفول مانده که باید برای ثروت آفرینی آن بیشتر تلاش کنیم.

وی ادامه داد: مشکل دیگفر فرهنگ سازی کم در این زمینه بوده است که با همکاری و هماهنگی می توان برای فرهنگ سازی و معرفی هنر و صنایع دستی به مردم ایرانی پرداخت. باید بسترهایی این چنینی برای توسعه و معرفی صنایع دستی ایجاد شود.

زین العابدین تاکید کرد: در حوزه صنایع دستی و فرهنگ سازی و معرفی بیشتر آن نیز ما آماده تدوین یک برنامه جامع و یک بسته رسانه ای هستیم تا بتوان صنایع دستی را به صورتی مدرن تر معرفی کرد تا بر دل ببیننده بنشیند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی