دوشنبه, 24 مهر 1396 - 10:35

حضور زودهنگام موزه های دنیا در ایران

مدیرکل موزه ملی ایران گفت برنامه ریزی ها و پیگیری ها برای برگزاری نمایشگاه هایی از موزه های بزرگ دنیا در موزه ملی ایران در دست انجام است که به زودی نتیجه می دهند.

جبرئیل نوکنده، مدیرکل موزه ملی ایران در نشست خبری نمایشگاه «ایران و ارمنستان، خاطره یک سرزمین» در موزه ملی ایران اظهار کرد: بعد از بیانیه سفر رئیس جمهور کشورمان به ارمنستان و یکی از مفاد بیانیه مبنی بر برگزاری نمایشگاهی مشترک از سوی دو کشور به صورت رفت و برگشت، نخست موضوع نمایشگاه انتخاب و سپس آثار تاریخی از هزاره چهارم تا دوره اورارتویی انتخاب شد، موزه تاریخ ارمنستان ۱۰۳ اثر از آثار نفیس خود و موزه ملی ایران ۲۰۰ اثر تاریخی خود را برای برگزاری این نمایشگاه انتخاب کردند.

به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه موزه ملی ایران تلاش کرد تا آثاری که نزدیکیِ بیشتری با آثار ارمنی دارند، انتخاب شوند، افزود: گاهی این آثار آنقدر به هم نزدیکند که حتی کارشناسان متخصص نیز به سختی تمایز آنها از کشور دیگر را تشخیص می دهند. این آثار در چهار گالری متفاوت با موضوعات مختلف به نمایش گذاشته می شوند.

وی افتتاح این نمایشگاه را ۲۵ مهر و اختتامیه آن را ۲۷ دی ماه دانست و افزود: در همه ساعت کاری موزه ملی ایران، امکان بازدید از این نمایشگاه وجود دارد، همچنین نشست های تخصصی مرتبط با موضوع و یک شب فرهنگی توسط سفیر ارمنستان در موزه ملی ایران برگزار می شود.

او در ادامه با بیان اینکه فکر می کنیم موزه ملی ایران در ۸۰ سال عمر خود چهار دوره میزبان آثار تاریخی کشورهای مختلف بوده است، برگزاری نمایشگاه ارمنستان در ایران را یک فرصت تاریخی برای موزه ملی ایران دانست.

نوکنده همچنین با اشاره به این اعتراض های رسانه ها و کارشناسان در سال های گذشته که دائم این بحث را مطرح می کردند که فقط ایران آثار تاریخی اش را به کشورهای دیگر می فرستد و هیچ نمایشگاهی از کشورهای دیگر در ایران برگزار نمی شود، گفت: با پیگیری هایی که انجام داده ایم در حال مذاکره با برخی از موزه های بزرگ دنیا هستیم تا در سال های آینده این نمایشگاه ها را در ایران برگزار کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی