شنبه, 04 شهریور 1396 - 14:51

چه دلایلی باعث توقف رشد استارتاپ می شوند

استارتاپ ها برای حرکت موفق، باید موانع اصلی کسب وکار خود را شناسایی کنند و استراتژی مناسبی برای عبور از چالش های بازدارنده به کار بگیرند.  

شوان باک، کارآفرین و مدیرعامل شرکت VIP Contributer که تابه حال چندین بار زمینه کاری خود را تغییر داده است، در مقاله ای دلایل توقف رشد یک استارتاپ را برای کارآفرینان جوان توضیح می دهد:

این اتفاق برای من هم رخ داد. در اوایل دوران کارآفرینی ناگهان متوجه شدم همه چیز متوقف شده است، اما من خوش شانس بودم. کارم را رها نکردم، کسب و کارم را تغییر دادم و حالا به هزاران نفر در امر تجارت مشاوره می دهم. در این مدت متوجه شدم که دلایل اصلی توقف رشد شرکت، به چند دسته تقسیم می شود:

کمبود فرصت

به گزارش دریک آنلاین، برخی از کسب وکارها اصولا برای رشد و مقیاس پذیری ساخته نشده اند. وقتی من برای نخستین بار استارتاپ خدمات خشک شویی و تحویل را تأسیس کردم، این حقیقت ساده را درک نمی کردم: هیچ کسب وکاری در این حوزه به رشد میلیون دلاری نمی رسید. من هرچقدر هم که تلاش می کردم، به یک شرکت چند میلیون دلاری تبدیل نمی شدم. مثل این است فکر کنید با یک تیم فوتبال کوچک یا محله ای، می خواهید قهرمان لیگ قهرمانان شوید.

بگذارید به عنوان ضمیمه یک نکته را اضافه کنم. ممکن است برخی بگویند این حرف ها درست نیست، ما می توانیم کسب وکارمان را به مناطق دیگر گسترش دهیم یا فرانشیز کنیم. بله، من نمی گویم هیچ راهی برای مقیاس دهی و رشد این شرکت ها وجود ندارد، اما برخی تجارت ها بسیار ساده تر و با ریسک بسیار کمتری رشد می کنند و راه خودشان را می یابند. اگر در صنعتی هستید که رشد شرکت ها چالش برانگیز است یا احتمال و ریسک شکست بالا است، ممکن است ایده خوبی باشد که دنبال فرصت های دیگری برای کسب و کار بگردید.

خستگی

حقیقت این است که بسیاری از ما خسته می شویم! بازاریابی ما را خسته می کند، از محصول مان و حتی از تخصص مان خسته می شویم. خستگی باعث می شود بازاریابی مان را متوقف کنیم، تمرکزمان را از هدف اولیه و اصلی کسب وکار برداریم و به ایده های جدیدی که فرصت های بالقوه بهتری برای کار هستند جذب شویم.

ناگهان به ذهن تان رسیده است که بهتر است همه چیز را بفروشید و استارتاپ جدیدی تأسیس کنید؟ فکر می کنید زمینه جالبی که شما را جذب کرده است، به همان سادگی که شما فکر می کنید پیشرفت تان را تضمین می کند؟ صادق باشیم، من هم از این احساسات در امان نیستم، ولی واقعیت این است که اگر به خاطر خستگی بخواهید کسب وکارتان را تغییر دهید، اشتباه بزرگی می کنید.

اگر دستگاه خودپردازی دارید که اسکناس های 100دلاری بیرون می دهد، چرا باید سعی کنید سیم کشی آن را عوض کنید و ماشین جدیدی بسازید؟ این همان بلایی است که مردم سر سیستم بازاریابی خود می آورند یا وقتی توسط دورنمای یک شرکت پربازده فریفته شده اند، در سر می پرورانند. تعداد این افراد بسیار زیاد است. آنها می گویند کسب وکارشان را متوقف می کنند، چراکه می خواهند ایده جدیدی را امتحان کنند. این دیوانگی است.

کارمندان

اگر بخواهید به شایعاتی که بازاریابان تبلیغ می کنند گوش دهید، احتمالا فکر می کنید همه می توانند به راحتی و بدون هیچ زحمتی پول دربیاورند. فقط کافی است از اینترنت استفاده کنند و بدون هیچ کارمند و هیچ مهارتی، درآمد به سمت آنها جاری می شود! لطفا واقع بین باشید. شاید یکی دو مورد استثنا راه های خاص خودشان را برای کسب درآمد داشته باشند، ولی آنها فقط استثنا هستند. درست مثل این است که من به گروهی از میلیاردها اشاره کنم و به شما بگویم بیایید این محصولات را بخرید تا شما هم میلیاردر شوید!

تقریبا تمام کسب وکارها برای رشد خود به کارمند احتیاج دارند. اگر رشد شرکت شما متوقف  شده، است، شاید باید روی یکی دو کارمند دیگر سرمایه گذاری کنید تا به مسیر موفقیت برگردید. هنگامی که با استخدام کارمندان روی منابع انسانی خود سرمایه گذاری می کنید، ممکن است به خاطر حقوق و دستمزدی که باید پرداخت کنید، حس کنید سود کوتاه مدت شما کاهش پیدا کرده است. اما حقیقت چیست؟ شما مالک یک کسب وکار هستید و ۹۹.۹۹ درصد از کسب وکارها، برای کسب درآمد و پول درآوردن، به کارمند نیاز دارند.

تمرکز بیش ازحد بر عوامل خارجی

هنگامی که این مقاله را می نویسم، در حال برنامه ریزی برای استراتژی بازاریابی سال آینده هستم. من سوژه های جدید و هیجان انگیز زیادی در فهرست خود نوشته ام، ولی یکی از جالب ترین شماره هایی که روی آن کار می کنم، طرحی برای نرخ تماس های انتقالی فروش مان است. بدون اینکه تعداد تماس ها در سال آینده تغییری داشته باشد، ما افزایش ۵درصدی در نرخ تبادلات مان خواهیم داشت که معادل با ۱.۱۵۲ میلیارد دلار خواهد بود. این  یک رقم و نرخ داخلی است که ارزش تمرکز و توجه دارد.

به علاوه من به کاهش هزینه های مشتریان، بهبود عملکرد کارکنان و افزایش ارجاعات نیز فکر می کنم. اگر فقط روی فرصت های داخلی تمرکز کنیم، می توانیم با افزایش بهره وری درآمد خود را افزایش، یا هزینه ها را کاهش دهیم و به  این ترتیب خالص سود نهایی را بالا ببریم. اگر تمرکز بر فرصت های داخلی را در اولویت قرار ندهید، از درآمد و سود هنگفتی چشم پوشی کرده اید.

رشد کسب وکار آسان به دست نمی آید، ولی این روش اصلاً دشوار نیست. فکر کنید در مدل کسب وکار سابق تان، فرصتی دارید که کافی است روی آن سرمایه گذاری کنید. با تمرکز بر بهبود سیستم و پروسه ها، هم در آموزش کسب وکارتان سرمایه گذاری کنید و هم در استخدام افراد مناسب و مورد نیاز.

ما در مورد اینکه چرا استارتاپ ها از رشد بازمی مانند صحبت کردیم. دو نکته اول صرفا دلایل توقف رشد هستند؛ اما دو نکته آخر، می توانند به عنوان آغاز استراتژی رشد مورداستفاده قرار بگیرند.

شما در حال حاضر باید چه افرادی را استخدام کنید؟

با حل کدام چالش های داخلی، می توانید سود بیشتری داشته باشید؟

چگونه می توانید مشتریان بالقوه را به مشتریان اصلی خود تبدیل کنید؟

در مورد پیش فروش ها و ارجاعات چگونه عمل خواهید کرد؟

استراتژی ارتباط با مشتری شما چیست؟

با توجه به نکات و اطلاعاتی که در این مقاله ذکر شد، حالا تصمیم با خود شما است که آیا می خواهید رشد داشته باشید یا نه.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی