جمعه, 19 مرداد 1397 - 17:38

اینتل با فروش پردازنده هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۷ درآمد یک میلیارد دلاری کسب کرده است

اینتل در جدیدترین آمار درآمد خود، سهم فروش پردازنده های مخصوص هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۷ را یک میلیارد دلار اعلام کرده است.

به گزارش زومیت، اینتل به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ پردازنده در جهان، برای اولین بار آماری از درآمد بخش در حال رشد دنیای کامپیوتر یعنی هوش مصنوعی منتشر کرد. فروش این شرکت در سال ۲۰۱۷ در این بخش حدود یک میلیارد دلار عنوان شده و رقبایی همچون انویدیا را پشت سر گذاشته است.

با کاهش فروش کامپیوترهای شخصی، اینتل وابستگی زیادی به فروش دیتاسنترها پیدا کرد. این نوع از فروش، نیازمند قدرت پشت صحنه پردازشی برای اپلیکیشن های موبایل و تحت وب بود. این اپلیکیشن ها نیز برای قابلیت هایی همچون تشخیص صدا یا تصویر عموما به هوش مصنوعی نیاز دارند. از طرفی محققان بر این باورند که پردازنده های گرافیکی مانند محصولات شرکت انویدیا برای آموزش مدل های هوش مصنوعی کامپیوتری بهتر از پردازنده های مرکزی یا CPU عمل می کنند.

اینتل در یک کنفرانس خبری برای فعالان وال استریت که در مرکز مدیریتی این شرکت در سانتاکلارا، کالیفرنیا برگزار شد، به توضیح استراتژی خود در این بخش از بازار پرداخت. ناوین شنوی، مدیر بخش دیتاسنتر شرکت در این رویداد از موفقیت اینتل در رشد ۲۰۰ برابری توانایی آنها در پرورش هوش مصنوعی خبر داد. در نتیجه این رشد، فروش پردازنده هایXeon مرتبط با این بخش در سال ۲۰۱۷ به مرز یک میلیارد دلار رسیده است. درآمد کلی آنها در این مدت ۶۲.۸ میلیارد دلار بوده است. شنوی پیشرفت های شرکت در بهبود بازدهی و کارایی پردازنده ها را دلیل اصلی این افزایش فروش می داند.

ناوین رائو، مدیر بخش محصولات هوش مصنوعی شرکت نیز در مورد محاسبه این حجم درآمد توضیحاتی ارائه کرد. او عنوان کرد که با سوال از مشتریان در مورد زمینه فعالیت و همچنین محاسبه وظایف دیتاسنترها در بخش هوش مصنوعی، به تخمین یک میلیارد دلار فروش رسیده اند. او در مصاحبه اعلام کرد که فروش بیش از این بوده اما آنها برای دقیق تر بودن گزارش، بسیاری از آمار را حذف کرده اند.

این آمار برای رشد ارزش سهام Intel نیز مفید بوده است. آنها ماه گذشته و پس از شکست در رسیدن به پیش بینی درآمد بخش دیتاسنتر از طرف وال استریت، با کاهش ارزش سهام روبه رو شدند. علاوه بر آن اینتل اعلام کرده بود که محصولات نسل جدید تا سال ۲۰۲۰ عرضه نخواهند شد؛ به همین دلیل تحلیلگران بازار نگران این شدند که AMD، بازار دیتاسنترها را از اهالی سانتاکلارا برباید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی