جمعه, 22 تیر 1397 - 17:19

بانک مرکزی اعلام کرد / رشد 22 درصدی نقدینگی در اسفندماه سال گذشته

آمار منتشرشده از سوی بانک مرکزی نشان می دهد که نقدینگی در اسفندماه سال ۹۶ با ۲۲درصد رشد به یک هزار و ۵۲۹ هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش «فرصت امروز»، بانک مرکزی وضعیت شاخص های عمده اقتصادی در سال ۹۶ را منتشر کرد. بر این اساس، در بخش تجارت خارجی تراز بازرگانی کشور ۲۲ هزار و ۵۹۶ میلیون دلار اعلام شد، به طوری که صادرات کالا در سال گذشته ۹۸هزار و ۱۴۲ میلیون دلار و واردات کالا نیز ۷۵هزار و ۵۴۶ میلیون دلار اعلام شد.

همچنین کل بدهی های خارجی کشور تا پایان سال گذشته 10هزار و ۹۱۰ میلیون دلار گزارش شد. در عین حال، در سال ۹۶ متوسط نرخ دلار آمریکا در بازار بین بانکی ۳۴ هزار و ۲۱۴ ریال بوده است.

همچنین در شاخص نرخ رشد متغیرهای پولی، نقدینگی کشور ۲۲.۱درصد، نرخ رشد متغیرهای پایه پولی و شبه پول به ترتیب ۱۹.۴ و ۲۲.۵درصد و همچنین نرخ رشد سپرده های بخش دولتی ۲۲.۴درصد در اسفند ۹۶ نسبت به اسفند ۹۵ افزایش را نشان می دهد.

آمار بانک مرکزی از وضعیت بخش واقعی اقتصاد نیز نشان می دهد رشد تولید ناخالص داخلی براساس نرخ پایه سال ۹۰ با احتساب نفت، ۳.۷درصد و بدون احتساب درآمدهای نفتی ۴.۶درصد است.

متغیرهای وضع مالی دولت مربوط به دوره منتهی به اسفند ۹۶ نیز حکایت از درآمد ۱۶۷۵.۷ هزار میلیارد ریالی دولت دارد که هزینه های دولت بالغ بر 2هزار و ۴۲۹ هزار میلیارد ریال، واگذاری دارایی های سرمایه ای حدود ۹۲۳ هزار میلیارد ریال، ارزش تملک دارایی های سرمایه ای بالغ بر ۴۳۹ هزار میلیارد ریال و کسری تراز عملیاتی و سرمایه ای دولت نیز بیش از ۲۷۰ میلیارد هزار ریال بوده است.

نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی از متوسط نرخ تورم (شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی) نشان می دهد متوسط تورم در سال گذشته نسبت به سال ۹۵، ۹.۶درصد، متوسط نرخ تورم در اسفند ۹۶ نسبت به بهمن ۹۶ معادل ۱.۱درصد و میانگین نرخ تورم در اسفند ۹۶ نسبت به اسفند ۹۵ نیز ۸.۳درصد بوده است.

بانک مرکزی همچنین ارزش سهام و حق تقدم معامله شده در سال ۹۶ را بالغ بر ۵۳۹ هزار میلیارد ریال و حجم سهام معامله شده را ۲۵۰.۶ میلیارد سهم اعلام کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی