جمعه, 22 تیر 1397 - 15:49

دانشگاه ها نباید وارد مسائل اقتصادی شوند

دکتر «محمود فتوحی»، رئیس دانشگاه صنعتی شریف، با اشاره به ضرورت حرکت به سوی دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین گفت: دانشگاه نباید وارد مسائل اقتصادی شود، زیرا از رسالت اصلی خود دور می ماند.

به گزارش ایرنا، دانشگاه ها و پژوهشگاه های نسل سوم به دلایلی از دانش محوری (نسل اول) و پژوهش محوری (نسل دوم) عبور کرده و به کار و ثروت آفرینی رسیده اند.

عوامل مختلفی موجب این حرکت شدند؛ اول اینکه دانشگاه هایی که می خواهند تحقیقات را در مرز دانش انجام دهند، به دنبال منابع متفاوت برای تامین آن هستند؛ زیرا هزینه های تحقیقات فراتر از بودجه های دولتی این دانشگاه هاست و همین امر باعث می شود واحدهای صنعتی تحقیق و توسعه را با همکاری دانشگاه های معتبر انجام دهند که در نتیجه فاصله بین صنعت و دانشگاه در کشورهای صنعتی از بین رفته است.

دلیل دیگر، جهانی شدن و وجود دانشجویانی با ملیت های مختلف در دانشگاه هاست، همین وضعیت دانشگاه ها را وارد مسابقه ای سه وجهی کرده است؛ جذب بهترین دانشجویان خارجی، انعقاد فزون ترین قراردادهای صنعتی و استخدام کارآمدترین اعضای هیات علمی.

حرکت به سمت این دانشگاه ها از مدت ها قبل در ایران مطرح شده و بر این اساس مراکز تحقیقاتی نسل سوم باید از تمرکز صرف به آموزش و پژوهش دست بردارند و بتوانند به اشکال مختلف؛ از جمله ارتباط با صنایع بخشی از هزینه های خود را تامین کرده و برای دانش آموختگان کارآفرینی کنند.

اما اجرایی شدن این هدف دشواری هایی دارد و مانند همیشه گذار از دورانی که دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به بودجه کامل دولتی وابسته بوده اند و براساس آن هزینه می کردند تا رسیدن به استقلال مالی نسبی و کارآفرینی قطعا آسان نیست.

دکتر فتوحی روز جمعه در پاسخ به سوال خبرنگار علمی ایرنا، در مورد موانع حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم با اشاره به استقرار 400شرکت دانش بنیان در اطراف دانشگاه توضیح داد: اکنون در مرحله اولیه و صفر دانشگاه های نسل سوم هستیم؛ زیرا از ابتدا توقع از دانشگاه ها تربیت نیروی انسانی بود، به تدریج وظایف پژوهشی و ارتباط با صنعت به آنها واگذار شد و اکنون انتظار داریم دانش آموخته های ما کارآفرینی باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی