جمعه, 22 تیر 1397 - 15:34

از نخبگان پیش از وقوع بحران، راهکار بخواهید

برگزیده جشنواره ملی فن آفرینی و کارآفرینی شیخ بهایی، با اشاره به مشکلات کشور از جمله کمبود آب گفت: متاسفانه زمانی که لازم است، طرح ها و ایده های پژوهشگران دیده و استفاده نمی شوند، اما پس از مواجهه با بحران، مسئولان از نخبگان جهت دریافت راهکار دعوت می کنند.

به گزارش ایرنا، کمبود آب یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که از چند دهه گذشته زندگی عموم مردم به ویژه ساکنین کلانشهرهای کشور را با مشکل مواجه کرده است. واقع شدن ایران در منطقه نیمه بیابانی، کمبود میانگین بارندگی در نقاط مختلف کشور، تغییر عادت زندگی مردم به دلیل رشد شهرنشینی، تغییرات اقلیمی به دلیل آلودگی هوا، کاهش سطح آب های زیرزمینی و بسیاری از موارد دیگر از عوامل تشدید این مشکل به ویژه در یک دهه گذشته است.

امسال نیز با توجه به میزان پایین بارندگی در فصل پاییز و زمستان گذشته، دور از انتظار نیست که تا پایان تابستان با بحرانی به مراتب جدی تر مواجه شویم، کما اینکه در همین روزهای ابتدایی فصل تابستان این بحران خود را در قالب قطعی برق و افت فشار آب و در مناطقی قطع آب نشان داده است.

اما سیر نزولی کاهش نزولات جوی از چند سال گذشته، همواره مسئولان، نخبگان و مردم را دل نگران کرده است، به طوری که برخی از پژوهشگران پیشاپیش ایده ها و طرح های نوآورانه ای را برای گریز از این بحران ارائه کرده اند.

طرح هایی همچون «حمام پیشرفته هوشمند کم مصرف (دوش سیرکوله با قابلیت تصفیه و استفاده مجدد از آب) در زمینه بهینه سازی الگوی مصرف که می توان با استفاده از آن 90درصد در مصرف انرژی و 80درصد در مصرف آب صرفه جویی کرد.

اما طرح یادشده از جمله طرح هایی است که با وجود کاربردی بودن در کاهش مصرف آب، راه به جایی نبرده و در قفسه خاک می خورد.

«شیرکو پیری» دانشجوی ارشد رشته مکاترونیک دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز و ارائه دهنده طرح حمام پیشرفته هوشمند کم مصرف روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، اظهار داشت: این طرح سال 95 در سیزدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی ارائه و عنوان طرح منتخب و تاثیرگذار را کسب کرد و در جشنواره ملی انرژی های تجدیدپذیر نیز در همان سال حائز رتبه شد .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی