جمعه, 22 تیر 1397 - 10:04

7 مشکلی که از سودآوری کسب و کارتان جلوگیری می کنند

مشکل اساسی کسب وکارتان چیست؟ قیمت های پایین، هزینه های جاری بیش از حد یا سودآوری ناپایدار...

برای تبدیل شدن به یک فرد کارآفرین دلایل بسیاری وجود دارد، اما فرقی نمی کند که دلایل شخصی شما چه باشد یا اینکه ثروتمند شدن در فهرست اهداف تان باشد یا نه، به هر حال هر کسب و کاری باید به نقطه سودآوری برسد.

بدون سودآوری نمی توانید درها را به روی خود و دیگران باز نگه دارید و قادر به ادامه دادن کاری که قلبا دوستش ندارید، نخواهید بود. 

متأسفانه اکثر کسب وکارها در اولین سال های تأسیس شان شکست می خورند. بخش عمده ای از این شکست ها به خاطر عدم توانایی در ایجاد سودآوری است، اما بزرگ ترین کسب وکارها هم از فقدان سودآوری رنج می برند.

مطلب مرتبط: مشکلات متداول در شروع کسب و کار

پس چه چیزی عامل اصلی ممانعت از سودآوری کسب وکارها است؟ در اینجا هفت مشکل اساسی که مانع سودآوری هستند، مورد بررسی قرار گرفته است.

1- قیمت های پایین

تنظیم قیمت ها یکی از اولین و مهم ترین تصمیماتی است که در حوزه کسب وکارتان اتخاذ می کنید. نحوه تنظیم قیمت کالاها و خدمات تان، به طور مستقیم موفقیت آینده تان را دیکته می کند. بسیاری از کارآفرینان در ابتدای کار سعی می کنند تا حد ممکن قیمت ها را بالا نبرند؛ اگر کالای شما نسبت به رقبایتان قیمت تمام شده بالاتری دارد، پس باید بازار هدف تان را به کلی تغییر دهید.

هرچند که اگر قیمت ها را بسیار پایین در نظر بگیرید، میزان صرف هزینه های تولید از بازگشت سرمایه پیشی می گیرد. مارژین سود خود را با دقت بررسی کنید و نگران پول گرفتن در ازای کیفیت نباشید، چراکه مشتریان هدف و مخاطبان محصولات شما باهوش هستند و نقطه تمایز کیفی را درک می کنند. اگر زمان بیشتری را صرف تولید محصولی باکیفیت کنید، مصرف کنندگان نیز تمایل خواهند داشت تا مبلغ بیشتری بپردازند.

2- هزینه های عملیاتی بسیار بالا

کسب وکارتان برای دوام آوردن در بازار به المان هایی نیاز دارد. هرچند ممکن است در برخی مسائل، نیازهای شرکت تان را دست بالا بگیرید. برای مثال، وقتی تنها دو کارمند دارید، واقعاً داشتن دفتر کار 3000 متری واجب است؟ آیا سرمایه گذاری روی ماشین آلاتی که تنها یک مقدار کم به مارژین محصول نهایی اضافه می کند، عاقلانه است؟

در مورد هزینه های عملیاتی تان خوب فکر کنید، اگر بیش از حد خرج کنید، ممکن است چاله ای بکنید که بیرون آمدن از آن غیرممکن باشد.

3- هزینه های جاری بسیار بالا

از دست دادن کنترل هزینه های جاری کسب وکار چندان سخت نیست و از آنجایی که این هزینه ها اَشکال مختلفی دارند، مشخص کردن یک بخش خاص که موجب هدررفت مالی می شود، دشوار است. به مسائلی همچون حقوق کارکنانتان، میزان پرداخت به بانک ها و موسسات مالی، میزان خرج کرد لازم برای تولید محصول و متغیرهای ماهانه ای مثل هزینه ابزارآلات فکر کنید.

برای تمام این هزینه های موجود، گزینه های کم هزینه تری هم وجود دارد، اما این گزینه ها نباید منجر به از دست دادن فرصت ها و مزیت های رقابتی تان بشوند.

4- هزینه های پنهان

ممکن است که میزان هزینه ها و خرج کرد خود را برنامه ریزی کرده و کنترل کنید، اما همیشه هزینه هایی وجود دارند که خود را برای مواجهه با آنها آماده نکرده اید و معمولاً هم با هزینه های عادی تان سرشکن نمی شوند. برای مثال، اگر کسب وکارتان به تعمیرات اورژانسی نیاز پیدا کند، شاید نیاز باشد که تمام سود ماه تان را خرج کنید.

اگر به اندازه کافی برای هزینه های بیمه ای و مالیاتی آماده نباشید، این نوع خرج کرد ها هم می توانند تمام کسب وکارتان را نابود کنند. تمام چیزی که برای به خطر انداختن طرح سودآوری تان لازم است، هزینه های حساب نشده است.

5- رقابت شدید

شاید هزینه ها و قیمت محصولات تان تنظیم باشند، اما با رقابت شدیدی مواجه باشید. برای مثال، اگر رقبای شما محصولاتی را ارائه کنند که از لحاظ قیمت با محصولات شما برابر باشند اما کارکرد بهتری داشته باشند، شما قادر نخواهید بود به میزان کافی فروش داشته باشید.

6- فقدان آگاهی کافی از اوضاع بازار

ممکن است از وضعیت بازار آگاهی درستی نداشته باشید؛ اگر کالایتان هم برای مصرف کنندگان و هم برای خودتان قیمت ایده آلی دارد، تا وقتی که کسی از وجود آن خبر نداشته باشد نمی توانید به سودآوری برسید. بزرگ ترین ابزار شما برای فائق آمدن بر این مانع بازاریابی و تبلیغات است. این استراتژی ها هزینه هایی را در پی دارند، اما به خاطر سودآوری شان ارزش سرمایه گذاری را دارند.

7- عدم پیوستگی و استمرار

ممکن است که شما برای رسیدن به سودآوری طرح ریزی خوبی داشته باشید، اما به خاطر عدم استمرار نتوانید پاداش تان را دریافت کنید. برای مثال، هزینه ها ماه به ماه تغییر می کنند، یا ممکن است تیم فروش تان بر مبنای متغیرهای فردی کار کند.

مواردی از این دست را به سرعت شناسایی کرده و کنترل کنید. ممکن است شناسایی نقاط ضعف استراتژی هایتان مشکل باشد، اما اگر می خواهید سودآوری پایداری داشته باشید، این کار به شدت ضروری است.

مطلب مرتبط: مشکلات کسب و کار ایرانیان کدامند؟

مسائل مذکور بخشی از مشکلاتی هستند که توانایی مسدود کردن مسیر سودآوری کسب وکارتان را دارند. شاید از زوایای گوناگونی با مشکل روبه رو شوید، یا اینکه به کل با مقوله های دیگری از قبیل هدف قرار دادن بازار اشتباه یا عدم توانایی در رشد، سروکار داشته باشید.

اگر در ایجاد سودآوری پایدار دچار مشکل هستید یا اینکه نمی توانید جزییات طرح کسب وکارتان را مشخص کنید، در هر بازه زمانی یکی از این مشکلات را مورد بررسی قرار دهید، چراکه همیشه راه حل یا حداقل راهی برای ارتقای رویه های پیشین وجود دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی