پنج شنبه, 21 تیر 1397 - 11:20

در زمان توقف رشد شرکت چه باید کرد

اگر کسب و کارتان رشد نکند، نابود می شود و هیچ کس این را نمی خواهد. روش روشن کردن موتور رشد شما در اینجا آمده است.

رشد شرکت در دنیای استارتاپ، همه چیز است. شرکت هایی که رشد نمی کنند، دوام نمی آورند. پس اگر کارآفرینی هستید که آرزوی رشد سریع تر دارید، داشتن یک محصول، گروه و روابط عالی اهمیتی ندارد. شرکت تان بدون سوخت رشد برای آتش موفقیت تان، نمی تواند برای مدت طولانی دایر باشد. درواقع نیمی از کسب و کارهای جدید، پس از پنج سال در شرکت خود را تخته می کنند و هر چه رقابت در صنعت بیشتر باشد، اهمیت رشد هم بیشتر می شود. 

دلیل دیگری هم برای اهمیت رشد شرکت وجود دارد: این شرکت ها از جریان های نقدی سریع تری برخوردار هستند و آن نقدینگی اضافی منجر به ایجاد پروژه های جدید بیشتر و مشتریان راضی تر می شود. رشد سریع تر مخصوصاً در صنعت های نوظهور اهمیت دارد، جایی که شرکت هایی که زودتر (البته با محصولات خوب) وارد بازار می شوند، از هر شرکت دیگری که دیر وارد می شود سبقت می گیرد. 

با این حال زمانی که رشد شرکت متوقف می شود، آینده آن موکول به توانایی بنیانگذار برای روشن کردن دوباره موتور می شود. باهوش ترین رهبران درک می کنند که رشد شرکت تنها به کمک افراد گروهی عالی شتاب می گیرد که آن را به جلو هل می دهند. 

از این نکات پیروی کنید تا به رشد شرکت خودتان جان تازه بدمید و شرکتی ایجاد کنید که برای مدتی طولانی در بازار دایر باشد. 

1- غربالگری همدلی را به فرآیند استخدام خود اضافه کنید 

همدلی یک محرک اصلی، نه تنها برای ماجراهای رمانتیک که برای ایجاد یک گروه موفق است. براساس شاخص همدلی سال 2016 که در نقدنامه کسب و کار هاروارد نشان داده شد، 10 شرکت با بیشترین میزان همدلی در این تحقیق، ارزش خود را دوبرابر بیشتر از شرکت هایی افزایش دادند که در پایین فهرست قرار داشتند. 

مفهوم این شاخص برای کارآفرینان آن است که همدلی، یک کالای لوکس دلگرم کننده نیست، بلکه یک ضروریت است. زمانی که افراد داخل شرکت، همتایان خود را در سطح شخصی درک می کنند، بهتر می توانند نیازها را پیش بینی کرده و بهره وری را بهبود دهند. آن فرآیندهای سریع تر و هوشمندانه تر، بدون شک منجر به نرخ های رشد بالاتری می شوند. 

سباستین برایرز (Sebastian Bryers)، مدیر ارشد فنی و رئیس رشد شرکت اورا ارگانیک (Ora Organics)، در پیام خود برای گلاس دور (Glassdoor) بر این نکته تأکید کرد. او نوشت: «بارها پیش آمده که اعضای برتر گروه من آنهایی بوده اند که قادر به مذاکره بوده و رویکرد خود را به سرعت درک و اصلاح می کنند. آنها لزوماً بهترین مهندسان یا فروشندگانی با بهترین عملکرد نیستند، اما درک بهتری از مسائلی دارند که منجر به انجام کارها توسط همه اعضا می شود.» 

مطلب مرتبط:چه دلایلی باعث توقف رشد استارتاپ می شوند

همدلی به آنها امکان می دهد تا از بیرون به ماجرا نگاه کنند، برنامه کار دیگران را ارزیابی کنند و کاری را ارائه دهند که نیازهای همه را برآورده می کند. 

بنابراین پس از استخدام یک دسته افراد خودخواه دارای عملکرد خوب، انتظار نداشته باشید که همانند یک گروه با هم روابط کاری خوبی داشته باشند. طی فرآیند استخدام خود سؤالاتی برای سنجش همدلی بپرسید تا اطمینان حاصل کنید که هر فرد استخدام شده جدید باعث می شود که شرکت معنایی فراتر از جمع کارکنانش داشته باشد. 

2- رویکرد تحلیل داده خود را از نو بسازید 

داده ها مثل یک پادشاه هستند، اما زمانی که پادشاه با زبان متفاوتی از زیردستان خود صحبت می کند، به یک مترجم خوب نیاز دارد. 

کیریل ارمنکو (Kiril Eremenko)، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت سوپردیتاساینس (SuperDataScience) برای آی تی پروپورتال (IT ProPortal) نوشت: «با اینکه ابزارهای توسعه یافته جدید می توانند علم تحلیل داده را آسان تر کنند، هنوز به متخصصان آموزش دیده برای مهار قدرت آن نیاز است. امروزه هر کسی می تواند از شگردهایی برای فهم علم تحلیل داده استفاده کند، اما کسب وکارها بیشترین بهره را از دانشمندان تحلیل داده می برند که درک عمیق تری از روش کار آن شگردها و ارزش شان دارند.» 

دانشمندان تحلیل داده را استخدام کنید تا به شرکت شما در شناسایی بهترین فرصت های خود کمک کنند، اما الزامات خود برای این سمت را محدود به مهارت در عملیات حساب نکنید. گروه های متخصص علم تحلیل داده ایجاد کنید که می دانند چگونه اطلاعات را به اهداف کسب وکار مربوط سازند تا شرکت شما بتواند داده ها را از یک دردسر ضروری به یک مزیت رقابتی تبدیل کند. 

به علاوه ارمنکو خاطرنشان کرد: «با اینکه دستگاه ها و نرم افزارها قادر به آماده سازی و تجزیه و تحلیل داده ها قبل از پیش بینی بینشی نسبت به آنها هستند، به یک دانشمند تحلیل داده نیاز است تا سؤالات مربوطه را تشخیص داده و نتایج را برای خلق راهکارهای مناسب تفسیر کند.»

3- در روابط سرمایه گذاری کنید، نه فروش

فروش محصول منجر به کسب درآمد می شود و درآمد نیرومحرکه رشد شرکت است، بنابراین شما باید تمام مدت در حال فروش محصول باشید، درست است؟ 

همین جاست که اشتباه می کنید. مخاطبان امروزی می توانند از یک کیلومتر آن طرف تر بوی بازارگرمی را بشنوند و بیشترشان نمی خواهند درگیرش شوند. مشتریان مدرن، مشتاق اصالت هستند، بنابراین به سمت برندهایی هجوم می برند که خود واقعی و منحصربه فردشان را نشان می دهند. 

دنباله روی آن جنون بازاریابی نباشید که برای بقیه مؤثر است. سعی نکنید یک حساب توئیتری از مطالب خنده دار (مثل آنکه که شرکت وندیز Wendy’s دارد) را اداره کنید که برای برند شما معنایی ندارد. آنچه برای دیگران مؤثر است، ممکن است برای شما نباشد. 
درعوض مشتاقانه روی بخش هایی از شرکت تان کار کنید که مشتریان کنونی تان همین حالا عاشقش هستند. محتوا در شبکه های اجتماعی را تبلیغ کنید که منجر به فروش نشده اما باعث می شود مردم ارتباط عمیق تری با این برند احساس کنند. به خاطر داشته باشید که برند شما باید همانند یک آینه برای مشتریان بوده و از میان لنزهای برنددار، بهترین جنبه های شخصیت خودشان را نشان دهد. زمانی که شما بخشی از هویت مردم می شوید، آنها به دوستان هم سلیقه خود درباره شما می گویند و رشد شرکت بیشتر می شود. 

راکد شدن رشد شرکت، می تواند امری ترسناک باشد اما اگر از این نکات پیروی کنید، نیازی نیست که این رکود دایمی باشد. یک گروه قوی ترتیب دهید و برای ادامه رشد شرکت، جنبه های جذاب تر خود را ارائه دهید. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی