سه شنبه, 12 تیر 1397 - 17:29

خبرهای ضد و نقیض از مافیای واردات خودرو / واردکنندگان خودرو با ارز دولتی را بشناسید

فرصت امروز: سرانجام بانک مرکزی پس از حواشی بسیار، فهرست واردکنندگان خودرو با ارز دولتی را اعلام کرد. این فهرست در راستای شفافیت اطلاعاتی و در ادامه انتشار فهرست شرکت هایی که از ابتدای امسال، پس از ثبت سفارش در سامانه سازمان توسعه تجارت، ارز به نرخ رسمی دریافت کرده اند، توسط بانک مرکزی منتشر شده است؛ فهرستی که از نام وزارت بهداشت تا ایران خودرو دیزل در آن دیده می شود.

در واقع، پس از انتشار نخستین فهرست کالاهای دریافت کننده ارز رسمی از سوی بانک مرکزی در تاریخ دهم تیرماه، روز سه شنبه دوازدهم تیرماه نیز دومین لیست مربوط به واردکنندگان خودرو با ارز دولتی از سوی این بانک منتشر شد. این فهرست شامل شرکت های واردکننده خودرو است که از سوی دستگاه های ذی ربط معرفی و تشریفات قانونی ثبت سفارش را انجام داده و در نهایت، از سوی بانک مرکزی، ارز مورد نیاز را برای واردات خودرو دریافت کرده اند.

گفتنی است در ستاد اقتصادی دولت مقرر شده است که بانک مرکزی با هماهنگی دستگاه های ذی ربط و مسئول، نسبت به انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز رسمی اقدام کند. بر این اساس در ادامه انتشار نخستین فهرست شرکت های دریافت کننده ارز توسط بانک مرکزی در روز یکشنبه دهم تیرماه، فهرست دوم که حاوی میزان تامین ارز رسمی برای واردات خودرو است و از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اختیار قرار گرفته است، دیروز منتشر شد.

اما از سوی دیگر، در حالی که در ضرب الاجل رئیس جمهور به محمد شریعتمداری وزیر صنعت تاکید شده بود که نام مدیران خاطی به همراه نرخ واقعی محصولات واردشده به کشور اعلام شود، همانند فهرست قبلی، این موارد در فهرست واردکنندگان خودرو نیز قید نشده است. به سخن دیگر، در حالی روحانی دو هفته به وزیر صنعت، معدن و تجارت مهلت داده تا متخلفان پرونده واردات غیرقانونی خودرو را شناسایی و به مردم و قوه قضاییه معرفی کند که انتشار اخبار ضد و نقیض در این رابطه ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، ماجرا از تیرماه سال گذشته آغاز شد؛ جایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ساماندهی واردات خودرو و اجرای دستورالعمل جدید واردات، ثبت سفارش واردات خودرو را از تیر تا دی ماه ۱۳۹۶ متوقف کرد. ممنوعیت ثبت سفارش واردات خودرو از دی ماه ۱۳۹۶ پایان یافت، اما هنوز روزهای سال گذشته به پایان نرسیده بود که اخباری مبنی بر تخلف در واردات خودرو منتشر و آنطور که برخی اعضای انجمن واردکنندگان خودرو اعلام کردند در زمان توقف ثبت سفارش، برخی خودروها به طور غیرقانونی ثبت سفارش و وارد شده اند.

زمزمه های تخلف در این زمینه ادامه داشت تا اینکه سرانجام حدود سه ماه پیش مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت که سازمان متبوعش مسئول صدور مجوز و ثبت سفارش واردات خودرو است، وقوع این تخلف را رسما تایید و اعلام کرد که بیش از ۶۴۰۰ دستگاه خودرو به صورت غیرقانونی ثبت سفارش و وارد شده اند.

اگرچه در چند ماه اخیر وی و برخی دیگر از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت تخلف در ثبت سفارش و واردات خودرو را در بازه های زمانی مختلف تایید کرده اند، اما خبری از برخورد با متخلفان و معرفی آنها نبود تا اینکه سرانجام چند روز پیش رئیس جمهوری شخصا به این پرونده ورود کرده و دو هفته به وزیر صنعت، معدن و تجارت مهلت داد تا متخلفان را شناسایی و به مردم و دستگاه قضایی معرفی کند.

در جدیدترین رویداد در این زمینه روز دوشنبه، قاضی پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بازداشت برخی متخلفان در پرونده واردات غیرقانونی خودرو خبر داده و اظهار کرده که برخی از بازداشت شده ها از کارمندان وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند. درواکنش به این خبر اما رئیس سازمان توسعه تجارت بازداشت متخلفان واردات غیرقانونی خودرو را تکذیب کرد.

با این همه، در حالی انتشار اخبار ضد و نقیض در این رابطه ادامه دارد که وزیر صنعت، معدن و تجارت کمتر از دو هفته وقت دارد تا طبق دستور رئیس جمهوری، متخلفان را شناسایی و به مردم و دستگاه قضایی معرفی کند. همچنین از سوی دیگر، کنکاش در فهرست منتشرشده توسط بانک مرکزی درباره واردکنندگان خودروی خارجی با ارز دولتی مطمئنا در روزهای آینده پرسش ها و سوالات بیشتری را پیش روی افکار عمومی مطرح می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی