جمعه, 01 تیر 1397 - 19:22

صدوهفتادوچهارمین نشست اوپک در وین برگزار شد / پایبندی به توافق سال 2016

فرصت امروز: با اجماع کشورهای عضو اوپک در وین، پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق همکاری اوپک و غیراوپک که در نوامبر ۲۰۱۶ حاصل شده بود، تثبیت شد. روز جمعه صدوهفتادوچهارمین نشست اعضای اوپک در وین برگزار شد و در پایان، اعضا اعلام کردند که توافق قبلی اوپک (نوامبر ۲۰۱۶) مبنی بر کاهش تولید تا سقف یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه همچنان به قوت خود باقی است. بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز پیش از برگزاری نشست اعلام کرده بود که ایران با هرگونه افزایش تولید نفت اوپک مخالف است، زیرا بازار با عدم تعادل مواجه نیست.

به گزارش شانا، بندهای این توافق به این شرح است:

۱- توافق همکاری کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای کاهش در مجموع روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه ای (یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه اوپک و ۶۰۰ هزار بشکه کشورهای غیرعضو اوپک) همچنان معتبر خواهد بود.

۲- اعضای اوپک و غیراوپک در ماه های گذشته یک میلیون بیشتر از میزان تعهد خود کاهش عرضه در بازار داشته اند و این بدان معناست که به جای یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه کاهش عرضه صورت گرفته است، به گونه ای که اکنون میزان تعهد و پایبندی آنها حدود ۱۵۰درصد است.

۳- بنا بر تصمیم نشست ۱۷۴ اعضای اوپک، آن دسته از اعضا که در توافق حضور داشته (به غیر از نیجریه، لیبی و ایران) و بیش از میزان تعهد خود کاهش تولید داده اند، براساس سهم تعیین شده خود تولید خواهند کرد، به گونه ای که در این شرایط میزان پایبندی مجموع اعضای اوپک کاهش می یابد و به رقم به ۱۰۰درصد می رسد.

۴- در صورت عملی شدن این تصمیم، در عمل روزانه یک میلیون بشکه نفت بیشتر وارد بازارهای جهانی خواهد شد که این به معنای افزایش تولید نیست و تنها به منزله پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق همکاری اوپک و غیراوپک است، در همین حال ممکن است امکان روانه شدن همه این یک میلیون بشکه به بازار وجود نداشته باشد و میزان کمتری وارد بازار شود.

۵- اگر یکی از اعضای حاضر در این توافق کاهش تولید قابل توجهی داشته باشد، برای جبران این کاهش تولید با آن کشور مذاکره و در صورت توافق طرف ها، جبران این کاستی انجام می شود.

نفت، سلاح سیاسی و اوپک، سازمان سیاسی نیست

«نفت یک سلاح نیست که به عنوان ابزاری سیاسی علیه برخی کشورها استفاده شود. اوپک هم یک سازمان سیاسی نیست و لازم است هرگونه استفاده از نفت به عنوان یک سلاح یا ابزار علیه برخی کشورها را محکوم کند...» این بخشی از صحبت های بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پیش از شرکت در صدوهفتادوچهارمین نشست اوپک بود. اشاره زنگنه به تلاش های آمریکا و برخی کشورها برای اعمال فشار به اوپک برای افزایش تولید نفت بود. با این همه، این اولین باری نبود که برگزاری نشست اوپک دستمایه سیاست می شد، اما صدوهفتاد و چهارمین نشست اوپک شاید یکی از سیاسی ترین این نشست ها بود و شکاف کشورهای عضو درباره ادامه طرح فریز نفتی و یا افزایش سطح تولید اوپک به این امر دامن زده بود. در یک سو، عربستان به همراه روسیه موافق با افزایش سطح تولید نفت و در مقابل، ایران به همراه ونزوئلا، الجزایر و عراق با افزایش سهمیه تولید اوپک مخالف بودند.

در هر حال، ملاقات اعضای اوپک در وین در روز جمعه آخرین تلاش برای غلبه بر مخالفت ایران و دیگر کشورهای مخالف با افزایش تولید نفت بود؛ تلاشی که در نهایت راه به جایی نبرد. براساس توافق سال 2016 بین اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیراوپکی نفت، میزان تولید نفت کشورهای های تولید کننده به استثنای ایران و سه کشور دیگر کاهش پیدا کرد اما پیش از برگزاری نشست روز جمعه، بحث بر سر افزایش تولید یک میلیون بشکه در روز بود. این در حالی بود که دیروز پیش از برگزاری جلسه اصلی اوپک، بیژن زنگنه با همتای سعودی اش درباره موضوع نشست به طور خصوصی مذاکره کرد.

در سال 2016 کشورهای تولیدکننده اوپکی و غیراوپکی نفت تصمیم به کاهش تولید نفت به میزان 1.8 میلیون بشکه در روز گرفتند تا بازار نفت پس از افت تاریخی قیمت به تعادل برسد. این تصمیم به کاهش تولید نزدیک به یک میلیون بشکه انجامید.

وزیر نفت عربستان پیش از برگزاری نشست گفته بود که مشتریان ما با صدای بلند حرف می زنند و ما باید صدایشان را بشنویم. اما زنگنه وزیر نفت ایران گفت که پیشنهاداتی وجود داشته اما بعید است توافقی در نشست حاصل شود. از سوی دیگر، برخی گمانه زنی ها بر این اساس بود که پیشنهاد عربستان و روسیه برای افزایش ۱.۵ میلیون بشکه ای تولید نفت تنها یک تاکتیک بوده است و هدف آن در نهایت، قانع کردن اعضای اوپک به افزایش ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه ای است. با این حال، صدوهفتادوچهارمین نشست اوپک روز جمعه در نهایت به توافقی در 5 بند مبنی بر پایبندی ۱۰۰ درصدی به توافق همکاری اوپک و غیراوپک به پایان رسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی