سه شنبه, 29 خرداد 1397 - 16:05

حواله ارزی واردات تا ۵ میلیون دلار افزایش یافت

معاون وزیر صنعت گفت: برای جلوگیری از مشکلات، رقم حواله ارزی برای واردات کالا تا ۵ میلیون دلار افزایش یافت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وزارت صنعت، مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت در مورد احتمال سه نرخی شدن ارز، اظهار کرد: نرخ ارز رسمی کشور که با ۴۲۰۰ تومان برای هر دلار آمریکا در مورخ ۲۲ فروردین اعلام شد تا به حال تغییر جدی نداشته است و کمافی السابق پابرجاست، نرخ ۳۸۰۰ تومانی نداریم، بلکه چون تعدادی از اقلام کالاهای اساسی مشمول دریافت یارانه هستند، نرخ مانده می شود ۳۸۰۰ تومان، هیچ نرخ ارز دیگری هم در حال حاضر براساس اعلام بانک مرکزی رسمیت ندارد.

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کالاها براساس منابع ارزی موجود بانکی و ارزهای صادراتی خریداری شده در سامانه نیما و براساس اولویت بندی کالاهای اساسی، مواد اولیه، ماشین آلات و در نهایت کالاهای مصرفی در شبکه بانکی و سامانه نیما باید تخصیص ارز و تأمین ارز شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت بیان کرد: شکایاتی در مورد تأخیر در تأمین ارز واردات از سوی فعالان اقتصادی واصل شده است که تقاضاهای ارزی در سامانه نیما منتظر اقدام مانده اند که در حال رسیدگی در کارگروه ماده ۱۴ مستقر در بانک مرکزی هستیم.

خسروتاج در مورد اختصاص ۵ میلیون دلار ارز به تولیدکنندگان برای واردات مواد اولیه یادآور شد: در گذشته حداکثر رقم حواله های ارزی ۵۰۰ هزار دلار بود که در واردات بعضی از اقلام با مشکل مواجه می شد و به ناچار برای یک ثبت سفارش بالای ۵۰۰هزار دلار چندین نوبت حواله ارزی انجام می شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: حواله های ارزی برای واردات بعضی از کالاها تا رقم ۵ میلیون دلار افزایش یافت.

خسروتاج در پاسخ به این سوال که اختصاص حواله های ۵ میلیون دلاری برای واردات مواد اولیه برای عده ای رانت ایجاد می کند، چنانچه شنیده شده که عده ای از تولیدکنندگان و برخی به نام تولیدکننده این ارزها را دریافت و به کشور باز نمی گردانند، گفت: این منابع ارزی بدون اخذ تعهد و وثیقه نباید در اختیار متقاضیان گذاشته شود و جزییات این موضوع را باید از بانک مرکزی سوال کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی