چهارشنبه, 23 خرداد 1397 - 15:26

5 دلیلی که اثبات می کند شرکت گوگل بهترین مکان برای هر کارمندی است


    به قلم: راشل گیلت

    روزنامه نگار و نویسنده حوزه مدیریت

امروزه گوگل را به عنوان یکی از برترین شرکت های جهان می شناسند که هر ساله دستاوردهای بی نظیری را به دست می آورد. با این حال این حجم از موفقیت آن هم به صورت هرساله نمی تواند اتفاقی باشد و به همین دلیل همواره نگاه ها معطوف به این شرکت بوده و مقالات متعددی در رابطه با آن به چاپ رسیده است. جالب است بدانید که این شرکت از بالاترین میزان رضایت شغلی کارمندان خود در میان تمامی شرکت های جهان برخوردار است.

در این مقاله به بررسی دلایل این امر از زبان خود کارمندان آن می پردازیم.

1- بیش از 90 درصد کارمندان از بالاترین میزان رضایت شغلی برخوردارند

همواره بیان شده است که رمز موفقیت جلب رضایت کارمندان در قوانینی است که گوگل تعیین می کند. درواقع آنها همواره در تلاش برای نوآوری، آزمایش و جذاب کردن کارها هستند. برای مثال در این شرکت همواره بر تغذیه کارکنان تأکید ویژه ای می شود و عقیده دارند که این امر در راندمان کاری آنها تأثیر بسزایی خواهد داشت. به رغم سالم بودن مواد غذایی و کیفت بالا، رایگان بودن آن نیز از جمله مواردی است که در این رابطه تعیین کننده است. با این حال این امر تنها دلیل علاقه مندی افراد به کار خود نبوده و کار کردن در کنار افرادی خلاق و کاملا شایسته نیز محیطی جذاب را فراهم می آورد.

از دیگر دلایل جذابیت شرکت گوگل برای کارمندان می توان به وجود برترین تکنولوژی ها، باشگاه هایی برای حفظ تناسب اندام، پشتیبانی قوی از هر یک از کامندان برای کاهش سختی های کار و خطاهای احتمالی، وجود سرویس رایگان همراه با امکاناتی نظیر اینترنت پرسرعت، امکانات رفاهی نظیر سالن ماساژ و موسیقی، عدم بروز مشکل در صورت بچه دار شدن و اعطای امتیازات ویژه برای این افراد، بها دادن به خلاقیت و امکانات مرخصی های طولانی مدت و حمایت از خانواده کارمندان حتی پس از فوت فرد از جمله ویژگی های منحصر به فرد و فوق العاده این برند خلاق است. بدون شک تحت چنین شرایط کاری افراد دیگر فشار کاری را حس نمی کنند و بدون هیچگونه دغدغه ای به کار خود خواهند پرداخت.

2- باور کارمندان این است که اقدامات شان در سطح جهانی کاملا مهم محسوب می شود

در واقع گوگل همواره سیاست هایی را اتخاذ می کند که تأثیرات بسیاری را در سراسر جهان خواهد داشت. درست مانند شعار اصلی این شرکت که به سازماندهی اطلاعات و ایجاد امکان دسترسی همگانی به آن، بدون شک هدف والایی است که به کار آنها معنا می بخشد. همین باعث می شود تا در این شرکت نتایج بیش از سرعت انجام کارها اهمیت داشته باشد و همانگونه که کارمندان عقیده دارند، وجود طرح های چالش برانگیز، انگیزه کار را در آنها زنده نگه می دارد.

3- پرداخت حقوق عادلانه و مطلوب

در واقع در این شرکت هر فردی براساس عملکرد خود حقوق مطلوب را مشخص می کند. در واقع حداقل درآمدی برای سایرین وجود دارد که رقمی 93هزار دلار در ماه است که رقمی کاملا قابل توجه محسوب می شود. با این حال این امر به معنای پایان راه نبوده و افراد می توانند با ارائه عملکرد بهتری از خود، به سطح مالی بالاتری دست پیدا کنند. همین امر باعث می شود تا کارمندان این شرکت دغدغه مالی نداشته باشند و با آرامش به کار خود مشغول شوند. این امر در حالی است که در موارد قبلی نیز بیان شد که در این شرکت امکانات رفاهی متعدد و بی نظیری وجود دارد که کاملا رایگان است. به همین خاطر بسیاری از هزینه های آنها در مقایسه با کارمندان دیگر کاهش می یابد.

مطلب مرتبط:نخستین کارمندان گوگل حالا کجا هستند؟

4- دورکاری در این شرکت سیاستی رایج است

بدون شک اینکه مجبور نباشید برای انجام کارهای خود در شرکت حضور پیدا کنید، خود از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. علت اصلی آن هم این است که افراد تحت این شرایط قادر خواهند بود تا به زندگی شخصی خود یا کارهای دیگر بپردازند. اگرچه این موضوع در نگاه اول صرفا به نفع کارمندان است، با این حال واقعیت این است که حضور کارمندان در شرکت خود هزینه هایی را در پی خواهد داشت، به همین خاطر دورکاری خصوصا برای اقداماتی که الزامی برای حضور افراد در شرکت نیست، سیاستی مطلوب محسوب می شود. در این رابطه توجه داشته باشید که حتما نباید فرد همواره به این شکل اقدامات خود را انجام دهد و هر کارمندی می تواند برای مدتی از این روش نوین کاری استفاده کند. جالب است بدانید که میزان این امر در گوگل حتی بیشتر از شرکت هایی نظیر اپل و آمازون بوده و همین موضوع خود مزیت رقابتی مطلوبی محسوب می شود. درواقع شما در این شرکت با مدیران کاملا انعطاف پذیر مواجه خواهید بود که شما را در انجام ساده تر کارها یاری می کنند.

5- به ندرت افراد در کار خود دچار استرس می شوند

دو دلیل عمده برای این دستاورد بزرگ وجود دارد: 1- وجود امکانات و تسهیلات فراوان در راستای حفظ آرامش افراد 2- نبود فضای رقابتی در میان کارمندان. در رابطه با مورد اول در موارد گذشته به طور مفصل مواردی بیان شد با این حال در این بخش مورد دوم مورد بحث است. در واقع اینکه افراد به همکار خود به چشم رقیب نگاه نکنند، از جمله مواردی است که باعث می شود آنها بتوانند به خلاقیت خود در کار بها دهند. این امر بدون شک نتایج مثبت فوق العاده ای را به همراه خواهد داشت. اگرچه هر ساله تقاضا های بسیاری برای کار در این شرکت وجود دارد، با این حال رهبران گوگل با مدیریتی درست اجازه نمی دهند که این امر باعث فشار روی افراد تیم شرکت شود و در عوض آنها را تشویق می کنند که همواره در تلاش برای انجام کاری بزرگ باشند.

جالب است بدانید که در این شرکت هیچ فردی به خاطر اشتباه خود جریمه نشده و همگان تلاش می کنند تا شرایط را برای کسب تجربه وی از این فرآیند طبیعی فراهم آورند. در آخر این شرکت معضل بروز مشکل میان کارمندان و گله کردن آنها به صورت مخفیانه را با عدم بها دادن به آن و مجبور کردن افراد به گفت وگو با یکدیگر برای حل مشکل خود به خوبی مدیریت کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی