چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 - 17:04

اطلاعیه بانک مرکزی درباره خروج آمریکا از برجام / نیازهای ارزی بدون وقفه پاسخ داده می شود

بانک مرکزی در پی خروج آمریکا از برجام اعلام کرد، این بانک از مدت ها پیش تمهیدات لازم را برای مقابله با نقض برجام توسط آمریکا اندیشیده است و بدون ایجاد وقفه، به نیازها و تقاضاهای ارزی کشور پاسخ داده می شود.

به گزارش «فرصت امروز»، در دو سال و نیم گذشته، آمریکایی ها بارها به اشکال مختلف در مسیر اجرای کامل این توافق بین المللی که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز رسیده است، سنگ اندازی کرده اند که این رویه با روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در بهمن 95 شدت گرفت، اما اوج این روند، سه شنبه شب گذشته بود که ترامپ تصمیم خود را درباره برجام به اجرا گذاشت و کشورش را از این توافق بین المللی خارج کرد.

از همین رو، بانک مرکزی در بیانیه ای در واکنش به خروج آمریکا از برجام اعلام کرد، آمریکا با خروج از برجام بار دیگر بدعهدی و غیرقابل اطمینان بودن خود را به همه جهانیان اثبات کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: بدعهدی آمریکا از مدت ها قبل پیش بینی شده بود ما تمهیدات لازم را اندیشیده و مجموعه ای از تدابیر برای این منظور اتخاذ کرده ایم و اکنون منابع و مصارف ارزی کشور تحت اشراف و کنترل کامل قرار دارد؛ همچنین نظام بانکی کشور با محوریت بانک مرکزی توانایی کامل برای پاسخگویی به همه نیازهای ارزی کشور را دارد.

این بیانیه می افزاید: سیاست های بانک مرکزی با محوریت حمایت از تولید ملی موجب کنترل جریان ورود و خروج ارز در کشور شده و بدین ترتیب، توانایی بانک مرکزی برای پاسخگویی به نیازهای ارزی کشور افزایش یافته است.

بانک مرکزی به همه فعالان اقتصادی اطمینان داد نقض برجام توسط آمریکا موجب ایجاد وقفه در پاسخگویی به نیازها و تقاضاهای ارزی کشور نخواهد شد و با رصد شرایط سیاسی و اقتصادی موجود، اقدامات و سیاست های متناسب را برای حفظ و تداوم رشد و توسعه کشور اتخاذ خواهد کرد.

6.2 میلیارد دلار ارز در سامانه نیما تخصیص یافت

همچنین رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه هیچ نگرانی از تأمین ارز متقاضیان وجود ندارد، گفت: از ابتدای فعالیت سامانه نیما در 22 فروردین ماه امسال برای تأمین مالی تجارت خارجی کشور تا 18 اردیبهشت ماه بیش از 6.2 میلیارد دلار ارزهای مختلف تخصیص داده شده است.

به گزارش ایرنا، ولی الله سیف روز چهارشنبه پس از پایان جلسه هیأت دولت گفت: این میزان تخصیص ارز در کمتر از یک ماه، نشان دهنده نبود محدودیت برای نیازهای متقاضیان است.

وی ادامه داد: در مدت یادشده همچنین بیش از 4میلیارد دلار منابع ارزی تأمین شده و صادرکنندگان نیز 1.2 میلیارد دلار به نظام بانکی واگذار کردند که نشان می دهد مسیر در شرایط عالی قرار دارد.

رئیس بانک مرکزی اضافه کرد: مقرر شده هر فردی ارز خود را به سامانه نیما ارائه دهد و در مدت 24ساعت خریداری نداشته باشد، بانک مرکزی با قیمت 4200 تومان می خرد.

سیف گفت: با توجه به شرایط کنونی رضایت قابل توجهی از وضعیت موجود حاصل شده است و در روزهای آینده نیز شرایط بهتر خواهد شد.

وی ادامه داد: برای پوشش کافی تأمین ارز در سامانه نیما، فهرستی از نیازهای منطقی و قابل قبول تهیه کردیم تا در کمیته مورد نظر تصمیم گیری شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در جلسه سه شنبه با حضور ذی نفعان بازار ارز از جمله واردکنندگان، صادرکنندگان و تولیدکنندگان، اعلام شد تصمیم های جدید درباره ارز، استقرار نسبی مناسبی را با توجه به زمان اندک انجام کارها، ایجاد کرده و آرامش نسبی به وجود آورده است.

سیف ادامه داد: از همه ذی نفعان خواسته شد پیشنهادهای خود را برای بهبود وضعیت موجود با بانک مرکزی در میان بگذارند تا با گذشت زمان، مسیر تکامل طی شود.

به گونه ای عمل می کنیم که اقتصاد کشور مصون باشد

وی درباره تمهیدات انجام شده نسبت به نقض برجام از سوی آمریکا گفت: برنامه ریزی لازم از 22فروردین ماه امسال انجام شده و شرایط ارزی کشور تحت کنترل قرار دارد؛ همچنین به گونه ای عمل می کنیم که اقتصاد کشور از هرگونه فضاسازی از مصونیت لازم برخوردار باشد.

وی افزود: جلسه امروز دولت درباره اقدامات دولت نسبت به نقض برجام از سوی رئیس جمهوری آمریکا اختصاص داشت.

سیف با اعلام اینکه در یک سال و نیم گذشته دولت آمریکا هیچ اقدامی برای پایبندی به تعهداتش انجام نداده بود، اظهار داشت: واشنگتن تلاش کرده با فضاسازی و ایجاد التهاب، اقتصاد ما را تحت تأثیر قرار دهد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: دولت ترامپ تلاش دارد با کمترین زحمت و ایجاد هزینه های زیاد برای ما، بیشترین بهره برداری را کند.

وی در پاسخ به اینکه نقض برجام از سوی آمریکا چه تأثیری در تعهدات ارزی و قراردادهای کشور دارد، گفت: آن برنامه ها مسیر خود را طی می کند و تأثیر محسوسی نخواهد داشت.

سیف ادامه داد: برنامه ریزی های انجام شده در ستاد اقتصادی ادامه خواهد یافت و مسائل ارزی کشور در منابع و مصارف و ارز مورد نیاز صادرات تحت کنترل است.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان ساخت: در این زمینه بررسی های زیادی انجام و همه احتمال ها در نظر گرفته شده است؛ در جلسه آینده دولت، درباره برخی از مواردی که تقسیم کار شده، بررسی های لازم انجام می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی