شنبه, 08 ارديبهشت 1397 - 18:42

ردگیری آثار وام ارزان روی بازار مسکن / بازار مسکن تحرک پیدا می کند؟

فرصت امروز: هفته گذشته بود که شورای پول و اعتبار با ارزان سازی وام مسکن خانه اولی ها موافقت کرد و کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در بافت های فرسوده و نامناسب شهری از 8 به 6 درصد و برای سایر مناطق شهری از ۹.۵ به 8 درصد را تصویب کرد. حالا با کاهش سود این تسهیلات از ۹.۵ به ۸ درصد، اقساط پرداختی و سود تمام دوره آن برای استفاده سپرده گذاران خانه اولی، به صرفه تر شده است.

در همین زمینه، تحلیلگران بازار مسکن معتقدند کاهش سود تسهیلات زمانی مطلوب است که این تصمیم هزینه های دولت را افزایش ندهد و فشاری را بر دولت تحمیل نکند. در سوی مقابل نیز برخی کارشناسان بر این باورند که مصوبه جدید شورای پول و اعتبار را باید به فال نیک گرفت و کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن به طور قطع می تواند موجب تحرک بازار مسکن شود.

با این همه، پرسش مهم این است که در گرماگرم رونق بازار مسکن و رشد قیمت ها، سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم با تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار کاهش یافته و توانسته هزینه متقاضیان دریافت این تسهیلات را از 6تا 19میلیون تومان کاهش دهد، اما این مسئله چقدر می تواند بار سنگین خانه اولی ها برای خرید مسکن مورد نیاز را سبک کند؟

اقسام وام مسکن ۴۰ تا ۱۶۰ میلیونی با سود جدید

به گزارش خبرآنلاین، صندوق پس انداز مسکن یکم طرحی بود که بعد از رایزنی های زیاد بین وزارت راه و شهرسازی، بانک مسکن و بانک مرکزی در نهایت در سال ۱۳۹۴ در بانک مسکن به مرحله اجرا درآمد. این وام ابتدا تا سقف ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومان بود و شرایط آن به گونه ای بود که متقاضی باید برای دریافت این تسهیلات برای دوره یک ساله سپرده گذاری کرده و در نهایت مبلغ مورد نظر را دریافت می کرد. دوره بازپرداخت این تسهیلات حداکثر ۱۲ سال و سود پرداختی در ابتدای شروع به کار صندوق حدود ۱۴ درصد بود، اما در ادامه با تغییراتی در پرداخت تسهیلات صندوق پس انداز یکم، مبلغ وام برای زوجین ویژه شد؛ به نحوی که بین ۸۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان تغییر کرد.

بر این اساس مبلغ وام صندوق پس انداز مسکن یکم برای انفرادی در تهران ۸۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون و برای سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان است. برای زوجین نیز در تهران تا ۱۶۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون و سایر مناطق تا ۸۰میلیون تومان اختصاص پیدا می کند. به این ترتیب متقاضی اگر به طور انفرادی اقدام کند، می تواند نصف مبلغ وام مورد نظر را برای یک دوره سپرده گذاری کرده و در سررسید یک ساله مبلغ خود را دریافت کند. به عنوان مثال متقاضی وام ۸۰میلیونی، ۴۰ میلیون تومان سپرده می خواهد و بعد از یک سال ۸۰ میلیون وام به اضافه ۴۰ میلیون سپرده گذاری شده را دریافت می کند.

چرا وام 200 میلیون تومانی تصویب نشد؟

البته وزارت راه در هفته های اخیر درخواست افزایش وام مسکن به ۲۰۰ میلیون را داده بود، اما احتمال می رود شورای پول و اعتبار با توجه به کسری منابع صندوق مسکن یکم با این خواسته موافقت نکرده است.

مظاهریان چندی پیش از ارائه درخواست وزارت راه و شهرسازی به شورای پول و اعتبار برای بررسی بسته درخواستی این وزارتخانه در خصوص اصلاح وضعیت وام مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم شامل دو فاکتور «افزایش رقم وام مسکن زوجین خانه اولی از ۱۶۰ به ۲۰۰ میلیون تومان» و همچنین «کاهش نرخ سود تسهیلات خرید مسکن برای دارندگان این وام چه در بافت های فرسوده و چه سایر مناطق شهری» خبر داده بود.

با این حال شورای پول و اعتبار با بخش نخست آن مخالفت کرد و تنها بخش دوم این بسته درخواستی شامل کاهش نرخ سود تسهیلات را پذیرفت.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی همچنین پس از اعلام مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار درباره جزییات مصوبه شورای پول و اعتبار گفت: باید صبر کرد تا در روزهای آینده جزییات بیشتری از مصوب شورا اعلام شود. به گفته مظاهریان، با این مصوبه، به قولی که داده شده بود، عمل شده است.

در این میان به نظر می رسد با توجه به استقبالی که سپرده گذاران از صندوق مسکن یکم داشته اند، کسری منابع آن گریزناپذیر باشد. بنا بر اعلام بانک عامل بخش مسکن در آذرماه سال گذشته میزان افتتاح حساب در صندوق مسکن یکم چهار برابر ماه مشابه سال قبل از آن بوده است.

مدیرعامل این بانک بارها اعلام کرده است میزان افتتاح حساب در صندوق مسکن یکم بسیار بیشتر از پیش بینی طراحان این صندوق بوده است، به گونه ای که با توجه به تعداد حساب های افتتاح شده در این صندوق، سالانه ۲۰۰ هزار فقره برای بانک عامل بخش مسکن تعهد شده است حال آنکه ظرفیت این بانک کمتر از نصف تعهد ایجاد شده برای افتتاح کنندگان حساب است.

بر اساس اعلام کارشناسان اقتصاد مسکن، در صورتی که با افزایش رقم وام مسکن یکم از ۱۶۰ میلیون تومان (ویژه زوجین) به ۲۰۰ میلیون تومان موافقت می شد، وضعیت کسری منابع صندوق مسکن یکم به شکل جدی در سریع ترین زمان ممکن رخ می نمود؛ به خصوص که با کاهش نرخ سود این تسهیلات، باز هم شاهد استقبال بیشتر مردم از این نوع تسهیلات مسکن خواهیم بود.

توضیح آخوندی درباره وام ۲۰۰ میلیونی مسکن

با این وجود، وزیر راه و شهرسازی باز هم پس از مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار، از ارسال پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن به ۲۰۰ میلیون تومان به شورای پول و اعتبار خبر داد.

عباس آخوندی با اشاره به آخرین وضعیت وام مسکن در کشور در سال 97، عنوان کرد: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای افزایش سقف وام مسکن به شورای پول و اعتبار ارسال شده که باید روند خود را طی کند.

وی تصریح کرد: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی افزایش سقف وام مسکن تا 200 میلیون تومان برای تهران است و در شهرهای دیگر به نسبت های پایین تری افزایش می یابد.

وی همچنین بیان کرد: حبابی که در بازار ارز رخ داده در بازار مسکن ایجاد نمی شود و دلیلی برای ایجاد این حباب در مسکن وجود ندارد.

ردگیری اثر ارزان سازی وام مسکن

در این میان، کارشناسان معتقدند کاهش سود تسهیلات زمانی خوب است که این تصمیم هزینه های دولت را افزایش ندهد و فشاری را بر دولت تحمیل نکند. به گفته محسن عدالت خواه، کارشناس بازار مسکن، با وجود کاهش سود تسهیلات، هنوز هم عده ای توان خرید مسکن را ندارند و بسیاری از افراد با اقساط بالای تسهیلات مشکل خواهند داشت.

این کارشناس بازار مسکن با بیان این که احتمال تأثیر کاهش سود تسهیلات روی قیمت مسکن وجود دارد، عنوان کرد: کاهش سود تسهیلات این خطر را هم دارد که می تواند بر افزایش قیمت مسکن تأثیرگذار باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی