دوشنبه, 20 فروردين 1397 - 17:12

واکنش سخنگوی دولت به افزایش نرخ ارز / تشکیل ستاد ویژه کنترل ارز با دستور رئیس جمهور

فرصت امروز: سخنگوی دولت در نخستین واکنش به افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر از تشکیل ستاد ویژه کنترل ارز با دستور رئیس جمهور خبر داد و گفت: سیاست های ارزی دولت برای کنترل بازار ارز طی چند روز آینده اجرایی و عملیاتی می شود.

محمدباقر نوبخت روز گذشته در حاشیه جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در گفت وگو با رسانه ها در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات دولت درباره کنترل نوسانات اخیر بازار ارز گفت: روند فعلی به هیچ وجه مناسب نیست حتی اگر یکی از مشاوران دولت درباره موافقت دولت با افزایش نرخ ارز صحبتی داشته کاملا نظرات شخصی بوده و وضعیت فعلی باید کنترل شود.

او ادامه داد: با توجه به ماموریتی که رئیس جمهور به معاون اول داده اند ستاد ویژه ای در این باره تشکیل شده هرچند رسانه ای نشده است، اما مجموع جلسات به این منجر شده که باید سیاست های جدید و متفاوت و اصلاح شده ای نسبت به قبل اتخاذ و اجرایی کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: سیاست های جدید روز دوشنبه در جلسه ای با حضور رئیس جمهور جمع بندی و در چند روز آینده تشریح و اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه این سیاست ها وسیع تر از سیاست های بانک مرکزی خواهد بود، افزود: البته از بانک مرکزی هم انتظار داریم فعال تر و با تحرک بیشتر بر بازار ارز مسلط شود، چراکه این وضعیت به هیچ وجه مناسب نیست و ما مطمئن هستیم در شرایط جدید که سیاست های ما تغییر کرده موفق خواهیم شد.

دولت اجازه نمی دهد ثبات اقتصادی کشور آسیب ببیند

همچنین معاون اول رئیس جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، ثبات اقتصادی را یکی از مهم ترین دستاوردهای اقتصادی دولت و نظام خواند و گفت که دولت اجازه نمی دهد با شوک های بیرونی و فضاسازی داخلی، ثبات اقتصادی کشور آسیب ببیند.

اسحاق جهانگیری با تأکید بر اینکه باید در سال جدید با جدیت هرچه بیشتر برای تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم، تصریح کرد: باید عزم و اراده ای جدی تر در سال 97 برای تحقق اقتصاد مقاومتی ایجاد شود و مصمم تر از سال های گذشته در این مسیر گام برداریم.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: مجموع شاخص های کلان اقتصادی کشور در سال 96 نشان می دهد که اقتصاد کشور از ثبات مناسبی در سال گذشته برخوردار بوده، اما با این حال در سال 97 نیازمند اقدامات و کارهای جدی تری هستیم به خصوص که با وجود تهدیدهای خارجی علیه کشورمان لازم است امور اقتصادی داخل کشور را به خوبی مدیریت کنیم تا در بخش سیاست خارجی نیز بتوانیم به نتایج بهتری نائل شویم.

به گزارش پایگاه معاون اول رئیس جمهوری، جهانگیری با تأکید بر ضرورت حاکم شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی بر تمام شئون اقتصادی کشور، اظهار داشت: همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده اند قرار نیست که دو برنامه در کشور داشته باشیم یعنی نباید از یک سو برنامه ای برای توسعه کشور و از سوی دیگر برنامه ای برای اجرای اقتصاد مقاومتی تدوین کنیم.

وی ادامه داد: تمام برنامه ها و نحوه اداره امور جاری کشور باید در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعریف شود و باید دقت داشته باشیم که هر برنامه ای که اجرا می کنیم مطابق با اقتصاد مقاومتی باشد و هیچ گونه سیاست گذاری مغایر با اقتصاد مقاومتی انجام نشود.

معاون اول رئیس جمهوری با یادآوری ایجاد 12کارگروه ملی برای اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی در سال 96 خاطرنشان کرد: دبیرخانه ستاد باید به صورت جدی تشکیل جلسات این کارگروه ها را برای تدوین و اجرای برنامه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی پیگیری کند و ضمن ارائه گزارش عملکرد این کارگروه ها در سال 96، برنامه ها و دستور کار جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی را تعیین کند.

جهانگیری افزود: یکی دیگر از اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال96 تعیین برنامه های اولویت دار برای دستگاه های اجرایی بود که بخش زیادی از این اولویت ها نظیر تکمیل شبکه ریلی کشور، توسعه میادین مشترک نفت و گاز و توسعه صادرات غیرنفتی، برنامه هایی بلندمدت و فراتر از برنامه های یک ساله بودند که این برنامه ها نباید متوقف شود و در سال 97 نیز باید ادامه پیدا کنند و گزارشی از پیشرفت این برنامه ها ارائه گردد.

وی با اشاره به نامگذاری سال جدید تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی، این نامگذاری را منطبق بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: باید برای تحقق شعار سال جدید نیز سیاست و برنامه هایی عملیاتی تدوین کنیم تا وظایف و تکالیف هر بخش برای تحقق این شعار مشخص باشد.

معاون اول رئیس جمهوری در پایان، یکی از راه های حمایت از کالای ایرانی را مبارزه با قاچاق کالا دانست و گفت: دولت سال گذشته فهرستی از اقلام و کالاهای اصلی قاچاق را تدوین کرد تا تمرکز اصلی دستگاه های متولی مبارزه با قاچاق بر این کالاها باشد. خوشبختانه دستاوردهای خوبی نیز نظیر اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه حاصل شد و با اقدامات صورت گرفته در زمینه مبارزه با قاچاق کالا، میزان واردات از مبادی رسمی افزایش یافت و از قاچاق این کالا جلوگیری شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی