دوشنبه, 14 اسفند 1396 - 15:14

عضویت در شتاب دهنده / ابزاری مناسب برای پیشرفت سریع استارت آپ

استارت آپ ها معمولا با پیوستن به شرکت های شتاب دهنده، می توانند بهبود چشمگیری در عملکرد خود ایجاد کنند.

شما صاحب یک استارت آپ هستید، ولی هنوز در نقطه ای قرار دارید که می توانید از مشورت، هدایت و کمی سرمایه استفاده کنید. این موقع همان زمانی است که درمورد شتاب دهنده های سراسر کشور اخباری می شنوید. درواقع این شتاب دهنده ها برنامه هایی سه تا چهار ماهه پیشنهاد می دهند تا شما را به اهداف کوتاه مدت برسانند.

اگر هنوز هم در مورد رفتن به سوی این مسیر دچار تردید هستید، به ۱۲ دلیل زیر برای عضویت در شتاب دهنده ها توجه کنید.

۱. پشتیبانی همه جانبه

عملی کردن یک استارت آپ می تواند کاری سخت و چالش برانگیز باشد؛ به همین دلیل یک شتاب دهنده می تواند به کمک شما بیاید. وقتی تحت نظر یک شتاب دهنده کار می کنید، ازطرف مربیان و مشاوران و همچنین کسانی که اسپانسرینگ شما را در این شتاب دهنده بر عهده دارند، حمایت می شوید. آن ها علاوه بر حمایت احساسی می توانند در زمینه های هدایت کردن، تجربه و دانش نیز به شما کمک کنند. همچنین از حمایت سایر مؤسسان در برنامه شتاب دهنده برخوردار هستید.

۲. فهرست کاملی از فعالیت ها

ممکن است برنامه ی شتاب دهنده به نظر کوتاه برسد، ولی همین چند ماه هم پر از فعالیت هایی است که به شما و استارت آپ سود می رساند. البته برنامه های شتاب دهنده متنوع اند؛ ولی بازهم یک برنامه عادی و رایج می تواند مشمول مواردی همچون ملاقات با مربیان و مشاوران، جلسات بازخوردی، ارائه های روزآورد یا دمودی (روزی که شتاب دهنده ، استارت آپ را به سرمایه گذاران معرفی می کند)، شبکه سازی و فعالیت های اجتماعی باشد. اطلاعات زیادی می توان ازطریق این موارد به دست آورد و آن ها را مستقیما در استارت آپ به کار برد.

۳. دسترسی سرمایه گذار

برنامه های شتاب دهنده زیاد حول محور سرمایه گذاری نمی چرخند؛ ولی می توانند شما را مستقیما به سرمایه گذاران علاقه مندی مرتبط کنند که به امید کشف استعدادهای بزرگ بعدی سراغ شتاب دهنده ها می آیند. بسیاری از سرمایه گذاران در روز های دموی شتاب دهنده ها، به کنفرانس ها دعوت می شوند تا استارت آپ ها را از نزدیک تماشا کنند.

حتی فرصت این پیش می آید که ملاقاتی هم با این سرمایه گذاران داشته باشید. این فرصت می تواند دری به سوی جذب سرمایه برای شما باز کند؛ مخصوصا وقتی سرمایه گذاران ببینند که برنامه شتاب دهنده در توسعه ی استارت آپ به شما کمک کرده است و پتانسیل بازگشت سرمایه در استارت آپ شما وجود دارد.

۴. دانش سریع

برنامه شتاب دهنده حاوی اطلاعات فشرده ای است که از سال ها تجربه و مهارت مدیر شتاب دهنده یا مربیان آن حاصل می شود. این نوع اطلاعات فشرده و متمرکز به شما اجازه می دهد سرعت کار خود را در استارت آپ بالا ببرید. شما به جای اینکه خودتان این تجارب و مهارت ها را کسب کنید، باید از دانشی که آن ها طی سال ها اندوخته اند، بهره ببرید و استارت آپ خودتان را به روشی استراتژیک و حساب شده تر آغاز کنید. مشخصا این کار شانس موفقیت را افزایش می دهد.

مطلب مرتبط: شتاب دهنده چیست؟

۵. دروازه ای به سوی مشتریان آینده

مخاطبان هدف با وارد شدن به شتاب دهنده ها در روزهای دمو، درمورد کاری که برای پروژه تان انجام می دهید بیشتر می شنوند. این موضوع باعث ایجاد شدن یک آوازه و همهمه درمورد استارت آپ شما می شود. تبلیغات بیشتر درمورد استارت آپ می تواند به شما کمک کند تا به کارتان اعتبار ببخشید و هم یک جدول زمانی در اختیار شما قرار می دهد تا با استفاده از آن به سمت آماده کردن مشتریان آینده ی خود بروید. تعامل با افراد در روزهای دمو یا ازطریق سایر کانال ها، باعث هدایت شما به مسیر صحیح می شود و همچنین برای توسعه برند و شناخته شدن به شما کمک می کند.

۶. توسعه مهارت ها

برنامه شتاب دهنده روی آموزش مهارت ها به شما تمرکز دارد. این مهارت ها برای اداره ی یک کسب و کار ضروری هستند و عبارتند از مهارت های فروش و بازاریابی، ارتباطاتی، مالی و حتی چند مهارت فنی. شتاب دهنده های بزرگ جهان تلاش می کنن علاوه بر مهارت های مفید برای مؤسسان استارت آپ، اعضای تیم ها را نیز بیش از پیش پرورش دهند.

وارنر بکستر، رئیس و مدیرعامل شتاب دهنده ی آمارن، می گوید خود این شرکت نیز از طریق برنامه ی شتاب دهنده درحال یادگیری است. او توضیح می دهد:

برای آمارن، شراکت با استارت آپ ها ازطریق برنامه ی شتاب دهنده ی آمارن تنها برای کشف نوآوری ها و فناوری های شخصی جدید نیست؛ بلکه یادگیری مهارت های جدید و کشف فرصت های تازه، برای ما و شرکای استارتاپی به یک اندازه مهم است.

شتاب دهنده ها همچنین به شما کمک می کنند تا مهارت های خودتان را با سایر مؤسسانی که در گروه برنامه یکسانی حضور دارند به اشتراک بگذارید. این مؤسسات یک زمینه ی آزمایش و بررسی بزرگ برای شما فراهم می کنند تا همین مهارت ها را بعدا در تیم خودتان پیاده کنید و گسترش دهید.

۷. مدیریت ریسک و خطر

خطر شکست، ذهن هر مؤسس استارت آپی را به خود مشغول می کند و شبیه به این است که شرایط همگی به ضرر شما هستند و خطر و ریسک در هر زمینه ای که به سمت آن بروید، وجود دارد؛ زمینه هایی همچون بازاری که وارد آن می شوید، محصولی که ارائه می دهید و ایده و مفهومی که می فروشید.

رهان یار خان، یکی از شرکا و مدیران Orios Venture Partners در مقاله ای در اینترپرنر هندوستان گفت:

یک استارت آپ برای اینکه موفق شود باید اقدامات متنوعی از جمله توسعه ی محصول، قیمت گذاری، فناوری، عملیات ، خدمات مشتری، بازاریابی، امور مالی و مدیریت منابع انسانی را به طور منسجم انجام دهد. اجرای هریک از این عناصر، تأثیر مستقیمی بر عملکرد سرمایه گذاری خطر پذیر دارد.

یک شتاب دهنده می تواند خطراتی را شناسایی کند که ایده ی شما را تهدید می کنند و به شما در به حداقل رساندن آن ها کمک کند. همچنین موارد موجود در برنامه ی شتاب دهی، می توانند مسیر درست را برای مدیریت مؤثر این ریسک ها و خطرات به شما نشان دهند.

۸. یک تصویر بزرگ تر و یک چشم انداز طولانی مدت

برای مؤسسان و مخصوصا کسانی که برای اولین بار استارت آپ تأسیس می کنند، دیدن چشم اندازهای فراتر از ۶ ماه تا یک سال، کاری غیر ممکن به نظر می رسد. با این حال کار کردن با تمرکز روی یک چشم انداز و نتیجه ی طولانی مدت، برای افراد حیاتی است. شتاب دهنده ها در دیدن آینده ی کاری به شما کمک می کنند.

مشاوران و مربیان برنامه های شتاب دهنده می توانند به شما در دیدن پیچیدگی آینده کمک کنند و شما را به مسیر صحیح برای مقابله با این پیچیدگی ها هدایت کنند. آن ها همچنین می توانند از شما سؤالاتی بپرسند و شما را به سمت تفکر درمورد تصویر بزرگ تر بکشانند و سپس ابزار و تاکتیک های رسیدن به آن را دراختیارتان قرار دهند.

۹. تخته پرش

یک شتاب دهنده می تواند در تمامی فازهای رشد استارت آپ ها به آن ها کمک کند. حتی استارت آپ هایی که به احتمال زیاد درحال تبدیل شدن به یک کسب وکار واقعی هستند باید به سمت یک شتاب دهنده بروند. ممکن است این استارت آپ ها به یک مشکل بربخورند یا به یک نقطه ی حیاتی رشد و مقیاس دهی برسند. شتاب دهنده مانند یک مربی شخصی به این استارت آپ ها کمک می کند تا به سطح بعدی برسند؛ سطحی که خود استارت آپ ها به تنهایی نمی توانند به آن دست یابند. استارت آپ ها می توانند از شتاب دهنده و تخصص آن برای شروع ارائه یک محصول متنوع یا توسعه ی کار به یک بازار جدید کمک بگیرند.

۱۰. شتاب دهنده ای برای همه

شتاب دهنده ها تنها یک مدل یا فرمت و قالب ارائه نمی دهند. رشد در برنامه های شتاب دهنده یعنی راهنمایی وجود دارد که بیشتر از بقیه در تشخیص مرحله ی رشد، موقعیت، صنعت، سطح نظارت و دخالت مطلوب، نتیجه دلخواه یا هر فاکتوری که برای شما مهم است، کمک می کند. نتیجه ی این کمک به وجود آمدن یک محیط جذاب است که به استارت آپ شما برای رونق گرفتن کمک خواهد کرد.

۱۱. انگیزه و روحیه

محیط جمعی و همکاری مدارانه ی موجود در شتاب دهنده ها مطمئنا باعث ادامه دادن مسیر توسط شما می شود. تعامل با مؤسسان دیگر یک نیروی انگیزشی قدرتمند است. وقتی از تردید ها و چالش های این مؤسسان آگاه شوید، آن ها را به خودتان بسط می دهید و متوجه می شوید که غلبه بر تمامی این تردیدها و چالش ها امکان پذیر است و می توانید با همکاری دیگران، موانع مربوطه را از سر راه بردارید.

۱۲. ادامه حمایت ها حتی بعد از پایان برنامه

اینکه برنامه ی شتاب دهنده پس از چند ماه تمام می شود به معنی پایان حمایت ها و پشتیبانی های آن نیست. دوستی ها و روابط طولانی مدتی در شتاب دهنده ها شکل می گیرد و همیشه شبکه ای از افراد وجود دارد که از آن ها کمک بگیرید (برای جستجوی استعداد، پیدا کردن سرمایه گذار یا گرفتن بازخورد) و شما می توانید با ادامه ی راه استارت آپ یا گرفتن هر پروژه ای درآینده از این حمایت ها بهره ببرید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی