یکشنبه, 22 بهمن 1396 - 17:51

در تازه ترین گزارش عملکرد بانک مرکزی اعلام شد / بانک مرکزی در 6 بانک جدید خارجی حساب باز کرد

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از افتتاح حساب نزد بانک های عمان، روسیه، اتریش، قطر، سوئیس و نیز شعبه فرانکفورت بانک سپه در ماه های اخیر خبر داد. بانک مرکزی در گزارشی از دستاوردهایش به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اعلام کرد افتتاح حساب نزد بانک های صحار عمان (Sohar)، وی. تی. بی روسیه، شعبه فرانکفورت بانک سپه، آر. بی. ای اتریش، بانک ملی قطر (کیو. ان. بی) و گازپروم سوئیس صورت گرفت. همچنین از زمان اجرای برجام (دی 1394) تا سی ام دی ماه امسال، 818 رابطه کارگزاری با حدود 284 بانک خارجی برقرار شده است تا روابط بانکی و تجاری کشور تسهیل شود.

به گزارش «فرصت امروز»، از جمله دستاوردهای دیگر بانک مرکزی، امضای قرارداد پیمان پولی (سوآپ) دوجانبه ریال و لیر بین بانک مرکزی ایران و ترکیه بوده است که طبق آن 5میلیارد لیر اعتبار و معادل آن به ریال ایران در اختیار یکدیگر قرار داده شد تا برای تأمین مالی تجارت و سرمایه گذاری بین دو کشور مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین امضای قرارداد تأمین مالی پروژه «برقی کردن قطار تهران-مشهد» به مبلغ 11.5 میلیارد یوآن (حدود 1.7 میلیارد دلار) بین بانک صنعت و معدن و اگزیم بانک چین، امضای قرارداد خط اعتباری بین اگزیم بانک کره جنوبی و 12بانک ایرانی به مبلغ 8 میلیارد یورو، امضای قرارداد خط اعتباری بین کنسرسیوم بانک های چینی به نمایندگی سیتیک تراست با پنج بانک ایرانی به مبلغ 10 میلیارد دلار از دیگر اقدام های بانک مرکزی در ماه های اخیر به شمار می رود.

همچنین ایران توانست قرارداد خط اعتباری بین اوبربانک اتریش با 14 بانک ایرانی به مبلغ یک میلیارد یورو را امضا و قرارداد خط اعتباری بین دانسکه بانک دانمارک با 10 بانک ایرانی به مبلغ 500 میلیون یورو را نهایی کند.

امضای موافقت نامه های مربوط به اعطای اعتبار صادراتی دولت فدراسیون روسیه به دولت ایران تا سقف حدود 2.2میلیارد یورو برای تأمین مالی دو پروژه دولتی بین وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران و وزارت دارایی روسیه و امضای چهار فقره قرارداد کوتاه مدت بین اگزیم بانک کره جنوبی و بانک های پاسارگاد، پارسیان، توسعه صادرات و صنعت و معدن در مجموع به مبلغ معادل یورویی 400 میلیون دلار از دیگر اقدام های بانک مرکزی در تأمین مالی خارجی به شمار می رود.

در این گزارش امضای قرارداد کوتاه مدت بین بانک اس. ام. بی. سی ژاپن و بانک ملت به مبلغ حدود 35 میلیون دلار، امضای 13 فقره قراردادهای کوتاه مدت بین شعبه های خارجی بانک های ایرانی، میربیزینس مسکو و پرشیا اینترنشنال (PIB) با شبکه بانکی کشور در مجموع به مبلغ حدود 365 میلیون دلار و امضای تفاهم نامه های همکاری بین بانک مرکزی و موسسه بیمه صادراتی ایتالیا (ساچه)، موسسه بیمه صادراتی اتریش (OeKB)، بانک های کره ای (اگزیم بانک کره و بانک توسعه کره یا کا. دی. بی)، طرف های روسی (موسسه بیمه صادراتی EXIAR و ونش اکونوم بانک VEB)، اگزیم بانک هند، بانک توسعه چین (سی. دی. بی) و موسسه EXIAR به عنوان دستاوردهای دیگر بانک مرکزی در ماه های اخیر قید شده است.

همچنین بانک مرکزی موفق شد اتصال سامانه شتاب ایران به سوئیچ کارت روسیه به نام MIR را اجرایی کند که در مرحله آزمون قرار دارد؛ اقدام های مقدماتی مشابه برای اتصال به سوئیچ کارت عمان نیز انجام گرفته است.

فراهم آمدن امکان گشایش اعتبار اسنادی‏، ثبت برات اسنادی دیداری به منظور واردات کالا و خدمت به مقصد مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی، تنها از محل ارز متقاضی و با دریافت حداقل 30درصد مبلغ اعتبار یا برات اسنادی به عنوان پیش دریافت و اخذ وثایق معتبر و کافی از متقاضی به منظور حصول اطمینان از تأمین بقیه وجه مربوطه در زمان مقرر با رعایت سایر ضوابط و مقررات در راستای تسهیل جریان مبادلات تجاری از دیگر اقدامات بانک مرکزی به شمار می رود.

براساس اعلام بانک مرکزی، علاوه بر پرداخت معوقات بانک های ایرانی به موسسات بیمه صادراتی کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه ، اتریش، این بانک تعهدات معوق بانک صادرات به موسسات بیمه صادراتی EKF دانمارک، CESE اسپانیا و SERV سوئیس را نیز تسویه کرده است.

طبق این گزارش، مدیریت بازار ارز و تأمین ابزار مورد نیاز برای مداخله در بازار، بازنگری در اقلام مشمول استفاده از نرخ مبادله ای در بخش خدمات و کالایی با هدف تنظیم بازار ارز و کوچک کردن لیست واردات با نرخ ترجیحی، تأمین مالی کوتاه واحدهای تولیدی برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز آنها، گشایش اعتبارات اسنادی یوزانس و افزایش اعتبارات اسنادی توسط سیستم بانکی که نتیجه تلاش بانک مرکزی برای بازگردانیدن و استفاده از روش گشایش اعتبار اسنادی به جای حواله از دستاوردهای مهم بخش ارزی در یک سال گذشته بوده است.

راه اندازی سیستم مکانیزه معاملات ارزی بین بانکی معاملات ارزی در مهرماه با هدف تعمیق معاملات ارزی در بازار بین بانکی ارز که موجب افزایش کارایی و تسهیل معاملات ارزی در سیستم بانکی و ایجاد پایگاه اطلاعاتی شده است و تکمیل درگاه ارزی و سامانه های مرتبط در یک سال گذشته در بانک مرکزی پیگیری و اجرا شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید



عضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی