جمعه, 20 بهمن 1396 - 17:47

رئیس کل بانک مرکزی از 2تحول مهم در نظام های تسویه و پرداخت کشور خبر داد / نوسازی نظام پرداخت با بازنگری در مدل های کسب و کار

رئیس کل بانک مرکزی گفت نوسازی و بازسازی زیرساخت نظام پرداخت نیازمند سرمایه گذاری و هزینه کردهای بزرگی است که جز با تدبیر بازنگری در مدل های کسب و کار توجیه اقتصادی نمی یابد.

به گزارش «فرصت امروز» به نقل از صدا و سیما، ولی الله سیف با بیان اینکه زیرساخت های نظام تسویه و پرداخت کشور در گذر سال ها، تحولات مهمی را از سر گذرانده و به بخش لاینفکی از زندگی روزمره مردم و فعالان اقتصادی و به عضوی حیاتی در پیکره نظام بانکی تبدیل شده است، اظهار داشت: در رهگذر این تغییر و تحول، نشانه های میانسالی از ساختارها و سامانه های موجود هویداست. میانسالی نشان از پختگی و بلوغ و تجربه دارد، اما در کنار آن ضعف ها و کاستی هایی به چشم می خورد که مانند ترک هایی ریز، دوام کل سازه را در درازمدت با تهدید روبه رو می کند.

وی با تاکید بر اینکه نظام های تسویه و پرداخت کشور اینک در میانسالی خود با دو تحول مهم روبه روست که استواری، پایداری و تعالی آن را به چالش می کشند، گفت: تحول اول با پدیدارشدن فرسایش درونی نظام های تسویه و پرداخت، لزوم بازسازی و نوسازی آن را خاطرنشان می کند. سامانه ها و زیرساخت هایی که در طول دو دهه گذشته شکل گرفته اند، همچنان و به طور عمده از مدل های کسب و کاری تبعیت می کنند که حتی در زمان نوجوانی سیستم، با استانداردها و عملکردهای بهینه جهانی فاصله داشتند و اینک که به سامانه هایی تنومند و پرکاربرد بلوغ یافته اند، آثار توسعه خارج از مدل های بهینه بیش از پیش به بار گرانی برای نظام بانکی بدل شده است.

سیف ادامه داد: نظام پرداخت کشور، مجموعه ای از سامانه های پرکاربرد، بسیار اثربخش اما با کارایی و قابلیت نگهداری و تداوم عملیات محدود است و نوسازی و بازسازی این زیرساخت، نیازمند سرمایه گذاری و هزینه کردهای بزرگی است که جز با تدبیر بازنگری در مدل های کسب و کار توجیه اقتصادی نمی یابد. حال که بحث تحول در نظام بانکی در عرصه عمومی به عنوان یک الزام مطرح است، فرصتی مغتنم به دست آمده تا در سایه عقلانیت و به دور از هیجانات و احساسات اولیه ای که منجر به رقابت های کور و بازارشکنانه شد، نگاهی نو به این موضوع و توجه به استانداردها و به روش های بین المللی مبذول شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: تحول دوم منبعث از تحولات جهانی در حوزه فناوری و فناوران مالی است که به نظر می رسد در سال های آتی کل نظام مالی جهان و ایران را تحت تأثیر عمیق و ساختاری قرار دهد. این تحول از سه جهت ساختارهای موجود نظام مالی را آماج خود قرار داده است. از یک سو، نظام های سنتی مبادله پیام های مالی، انحصار در روش های ارتباط با مشتری و ابزارهای پرداخت و محدودیت در مبادلات برون مرزی، با موجی از فناوری های مالی مبتنی بر پدیده هایی نظیر بانکداری باز در حال دگردیسی است.

وی خاطرنشان کرد: در سوی دوم انحصار و مزیت رقابتی سنتی بانک ها مبتنی بر سرمایه گذاری سنگین در مسیرهای دسترسی مشتری، با همه گیر شدن ابزارهای هوشمند، به سرعت در حال زایل شدن است و انبوهی از نوآوری هایی نظیر تامین مالی جمعی، اعطای تسهیلات جمعی و ایجاد شبکه های ارتباط مالی نظیر به نظیر، موجودیت بانک ها را به عنوان موسساتی عظیم نشانه گرفته اند.

سیف یادآور شد: در سوی سوم تحولی ناشناخته با آثاری پیش بینی نشده با معرفی رمزینه پول ها در حال وقوع است. سنجش اثرها و عمق آن بر نظام های چند صد ساله پولی و ارزی همچنان موضوع بحث جدی کارشناسان و صاحب نظران در جهان است، لیکن با توجه به حضور این ابزارها در کشور، لزوم سیاستگذاری و اعلام موضوع در این خصوص برای بانک مرکزی محرز شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی