سه شنبه, 10 بهمن 1396 - 17:20

معاون وزیر اقتصاد در سومین همایش فرصت های بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و چین اعلام کرد / رشد 20 برابری سرمایه گذاری چین در ایران

معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان سرمایه گذاری در همایش فرصت های سرمایه گذاری ایران و چین اعلام کرد که طی چهار سال گذشته حدود 2میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری از طرف شرکت های چینی در ایران صورت گرفته است، درحالی که این سرمایه گذاری از سال 75 تا سال 92 فقط 110 میلیون دلار بوده است.

به گزارش «فرصت امروز»، سومین همایش بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و چین روز گذشته با حضور محمد خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری ایران، اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران، پانگ سن سفیر چین در ایران و جمعی از فعالان تجاری دو کشور در اتاق ایران برگزار شد.

محمد خزاعی در این همایش از رشد 20برابری سرمایه گذاری چین در ایران خبر داد و با اشاره به توسعه روزافزون روابط همه جانبه دو کشور گفت که روابط ایران و چین، اهمیتی بیش از ابعاد اقتصادی دارد.

او ادامه داد: اولین مسئله و سوال این است که اساسا ما روابط مان را با چین بر چه اساسی تنظیم می کنیم. امروز بعضی وقت ها گلایه هایی از سطح روابط ایران و چین شنیده می شود. سوال اینجاست که آیا باید روابط مان را براساس انتظارات و توقع مان تنظیم کنیم و یا واقعیت های موجود؟ متاسفانه مشاهده می کنیم که به محض اینکه مشکل کوچک بانکی و یا تجاری در چین و یا ایران پیش می آید، برخی شروع به گلایه می کنند. این روش می تواند به رابطه چند هزار ساله بین ایران و چین لطمه بزند.

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران، اضافه کرد: واقعیت این است که ایران امروز یکی از بزرگ ترین قدرت های نظامی، سیاسی و اقتصادی منطقه محسوب می شود و کشوری است که بدون حضور آن، معادلات سیاسی منطقه رقم نمی خورد.

خزاعی با اشاره به اینکه روابط ایران و چین چندهزارساله است و در فرهنگ و اقتصاد دو کشور ریشه دارد، ادامه داد: واقعیت دیگر این است که روابط ایران و چین در دوران تحریم نیز خوب بوده و ما از حمایت دولت چین برخوردار بوده ایم و در شرایط فعلی نیز ایران از بهبود همکاری های سیاسی، اقتصادی و سرمایه گذاری در سطح بین المللی و دوجانبه استقبال می کنیم.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه چین امروز با چین 15 سال پیش، کاملا متفاوت است، گفت: جمهوری خلق چین، امسال چهلمین سال برنامه اصلاحات اقتصادی خود را می گذراند و سیزدهمین برنامه توسعه اقتصاد خود را از سال قبل آغاز کرده که رشد اقتصادی بالای 6.5درصد را برای سال های آینده در نظر گرفته است.

او ادامه داد: در این مسیر، کشور چین ایده های بزرگ اقتصادی را نیز در سطح جهان مطرح کرده که ایده «یک راه - یک کمربند» از جمله آنهاست و توانسته جای خود را باز کند.

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران، با بیان اینکه در این ایده، به واسطه جایگاه مهم کشورمان در منطقه، ایران باید نقش قابل توجهی داشته باشد، افزود: بیش از 65 کشور در مسیر ایده «یک راه - یک کمربند» در خشکی و دریا واقع شده اند و کشور ایران یکی از بهترین موقعیت ها را در این مسیر دارد.

خزاعی همچنین تأسیس بانک زیرساخت آسیا با سرمایه اولیه 100 میلیارد دلار را از دیگر اقدامات دولت چین عنوان کرد که توانسته است در رقابت با صندوق بین المللی پول قرار بگیرد.

به گفته او، این بانک فقط بر توسعه کشورهای آسیایی متمرکز می شود و مخصوص سرمایه گذاری در این کشورهاست و ایران نیز از ابتدا افتخار داشته به عنوان عضو موسس این بانک با حق رأی بالا حضور داشته باشد.

معاون وزیر امور اقتصاد، ایجاد صندوق مربوط به ایده «یک راه- یک کمربند» را از دیگر اقدامات موثر چین عنوان کرد که با سرمایه اولیه 48 میلیارد دلاری، برای توسعه سرمایه گذاری های این مسیر، که پیش بینی می شود بیش از 500 میلیارد دلار باشد، همکاری خواهد کرد.

خزاعی با اشاره به اینکه امروزه چین به یک قدرت بزرگ تجاری تبدیل شده که روابط گسترده ای با کل جهان دارد و از سوی دیگر ایران نیز قدرت برتری در منطقه است که اتفاقا روابط حسنه و دوستانه ای با چین دارد. در این شرایط با در نظر گرفتن فضای عمومی جهان، تنظیم روابط، کنترل روابط و تلاش برای توسعه روابط توسط هر دو کشور بسیار اهمیت دارد و این مسئله به نفع دولت و ملت هر دو کشور خواهد بود.

خزاعی چین و ایران را دو شریک تاریخی و استراتژیک عنوان کرد که روابط آنها روزبه روز در حال گسترش است و برخلاف آنچه برخی فکر می کنند، این روابط هرگز دچار مشکل نشده است. فعلا بیش از 8درصد منابع انرژی نفت و مشتقات نفت و گاز موردنیاز چین از ایران تامین می شود و این در حالی است که این کشور می تواند منابع موردنیاز خود را از کشورهای دیگر تامین کند.

به گفته خزاعی، سطح فروش نفت خام ایران به چین در بالاترین سطح در دهه اخیر قرار دارد و به قیمت روز، ایران سالانه بیش از 11 میلیارد دلار نفت به چین صادر می کند.

او ادامه داد: مجموع تجارت ایران و چین در سال 2017 حدود 22درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته و در حوزه سرمایه گذاری نیز اولین قرارداد بزرگ مالی با این کشور به امضا رسیده است.

خزاعی با اشاره به قرارداد 10 میلیارد دلاری میان ایران و یک موسسه مالی چینی، گفت: این غیر از سایر توافق های اقتصادی بین دو کشور است که براساس آن حدود 11 میلیارد دلار پروژه در ایران برای تامین مالی به موسسات مالی چینی معرفی شده و آماده شروع همکاری است.

به گفته وی، از اواخر سال 92 تا دی ماه 96 در حوزه سرمایه گذاری مستقیم خارجی، ارزش سرمایه گذاری مستقیم شرکت های چینی در ایران حدود 2.3 میلیارد دلار بوده درحالی که سرمایه گذاری مستقیم شرکت های چینی از سال 1375 تا 92 فقط 110 میلیون دلار بوده است.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه طبیعی است در این شرایط برخی از کشورهای جهان و منطقه از روابط حسنه ایران و چین راضی نباشند، گفت: بنابراین هم ما و هم چینی ها، در کلیه سطوح از دولت ها گرفته تا بانک ها و فعالان اقتصادی بخش خصوصی باید مراقبت کنیم که به این روابط خدشه ای وارد نشود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی