شنبه, 07 بهمن 1396 - 17:35

معاون وزیر راه و شهرسازی پاسخ داد / اثر تلاطم دلار بر بازار مسکن چقدر است؟

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در صورت تلاطم بازار ارز، نگران اثرگذاری آن در بازارهای موازی هستیم، گفت: پیش بینی این است که بازار ارز به ثبات برسد و تاثیر نامطلوبی بر رونق مسکن نگذارد.

به گزارش «فرصت امروز» از خبرگزاری ها، حامد مظاهریان در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت بازار مسکن و اثر گذاری التهابات ارز بر این بازار گفت: رشد شاخصه هایی مانند مبایعه نامه ها، ارزش قراردادها و تعداد مجوز ها و پروانه های ساختمانی در دو ماه آذر و دی نشان می دهد که بازار مسکن وارد دوره رونق شده است. 

او با بیان اینکه رونق در بازار مسکن در ماه ابتدای امسال نهادینه شده است، گفت: در ۱۰ ماه گذشته شاهد رشد 6درصدی صدور پروانه های ساختمانی بوده ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه یکی از نگرانی ها برای ادامه رونق بازار مسکن، تلاطم ارز است، ادامه داد: چیزی که نگران کننده است بحث تلاطم در بازار ارز است که اگر نتواند در مدت کوتاهی به ثبات برسد حتما روی همه بازارهای موازی تاثیر نامطلوب خود را خواهد گذاشت، ولی اگر تثبیت شود می توان امیدوار بود که رونق مسکن ادامه یابد.

وی افزود: دولت طی چهار سال گذشته صبوری داشت و شوک هیجانی به بازار ایجاد نکرد که این موضوع در دو ماه آذر و دی خود را نشان داده و حالا فقط منتظر اثرات بازار ارز هستیم.

مظاهریان درباره ادعاهایی مبنی بر افزایش 50درصدی قیمت مسکن در بازار نیز گفت: این حرف به هیچ وجه علمی نیست. اینکه تعداد معدودی مالک اقدام به افزایش ناگهانی قیمت ملک خود کنند، ملاک عمل نیست. این اظهارات برای ایجاد بی ثباتی در بازار مسکن است چون در دی ماه ۱۹ هزار معامله در تهران صورت گرفت که با بررسی آنها می توان میانگین افزایش قیمت ها را تعیین کرد. بازار تعیین کننده قیمت است، نه افراد.

او با تاکید بر اینکه این اظهارات شوی تبلیغاتی برای گران کردن مسکن در بازار است، افزود: روند کلی بازار مسکن، قیمت را تعیین می کند. در این شرایط هر کسی می تواند هر قیمتی بگذارد ولی بازار نشان داده کسی که قیمت پیشنهادی را بالاتر از میانگین قرار می دهد، نمی تواند واحد خود را بفروشد. افزایش قیمت ۱۰ ماهه شهر تهران ۸درصد است که نشان می دهد هنوز در حال نزدیک شدن به قیمت تورم هستیم، بنابراین افزایش قیمت مسکن هنوز به تورم عمومی نرسیده است این اظهارات یک شوی تبلیغاتی برای گران کردن مسکن است و به هیچ وجه صحت ندارد چون هنوز با مازاد عرضه مسکن مواجهیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال آینده اگر تلاطم بازارهای موازی ادامه نیابد و منابع مالی از بانک ها به سمت بازارهای موازی حرکت نکند، روند رو به رشد بازار مسکن ادامه می یابد، گفت: با این حال احتمال تثبیت نرخ ارز بسیار بالاست و در سال آینده بازار مسکن نیز روند رونق خود را ادامه می دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی