یکشنبه, 17 دی 1396 - 10:48

خطر در کمین کاربران اندروید / بدافزاری در پوشش فیلترشکن در حال انتشار است

مهاجمان در فضای مجازی همواره با بهره گیری از فرصت، در تلاشند تا ویروس ها و بدافزارها را از طریق نرم افزارهای فیلترشکن وارد سیستم کاربران کنند.

به گزارش ایسنا، مطالب انعکاس یافته در رسانه ها و مشاهدات در فضای سایبری کشور حاکی از آن است که بدافزاری در پوشش فیلترشکن با سوءاستفاده از ناآگاهی کاربران اندرویدی در حال انتشار است. مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه ای) در گزارش خود آورده است که تحلیل های فنی روی کد مهاجم نشان می دهند حمله این بدافزار، با دریافت یک پیامک فریبنده که مدعی ارایه فیلترشکن از طریق یک آدرس وب است، آغاز می شود.

با کلیک کردن کاربر روی لینک مذکور، بدافزار روی تلفن قربانی دانلود می شود. از کاربر در زمان نصب، مجوز دسترسی به مواردی از جمله فهرست مخاطبان و خدمات پیامک اخذ می شود. در ادامه بدافزار لینک انتشار خود را برای تمام افراد موجود در فهرست مخاطبان از طریق پیامک ارسال می کند. پس از آن فهرست مخاطبان حذف می شود.

همچنین وب سایت پلیس فتا در گزارشی آورده است: هر فیلترشکن به محض اجرا روی سیستم، چندین پورت را برای اجرای دستورات باز می کند. هیچ شرکت امنیتی در هیچ کجای دنیا، امنیت استفاده از vpn و دیگر فیلترشکن ها را تأیید نکرده است. کاربران کامپیوتر باید بدانند که ممکن است فیلترشکن ها خود نوعی تروجان یا کی لاگر باشند که اطلاعات مربوط به نام کاربری و رمز عبور افراد را در اختیار سرور خارجی قرار دهند.

بر این اساس این روزها هر شرکت تجاری ناامن و نامعتبر با نازل ترین قیمت یک vpn را برای ارائه به افراد روی سایت خود برای دانلود قرار می دهند که استفاده از آن ها اصلاً منطقی نیست و هیچ توجیه عقلانی ندارد. بنابراین اگر به حریم خصوصی و محرمانگی داده های کامپیوتر خود اهمیت می دهید، نباید از فیلترشکن های ناامن استفاده کنید.

مجرمین سایبری از امنیت ضعیف و آسیب پذیری های گوگل پلی استور سوءاستفاده می کنند و اپ های وی پی ان رابه بدافزار آلوده می کنند. درواقع 38 درصد از اپ های vpn در فروشگاه گوگل پلی آلوده به بدافزار هستند و نمی توان به آنها اطمینان کامل داشت.

برای پیشگیری از این حمله و حملات مشابه، به کاربران اکیدا توصیه می شود که از دانلود و نصب برنامه ها خارج از بازارهای اپلیکشن معتبر پرهیز کنند و در زمان نصب برنامه ها به دسترسی های تقاضاشده از سوی آن ها دقت بیشتری داشته باشند. به کارگیری برنامه های ضدویروس روی تلفن های همراه و تهیه پشتیبان از اطلاعات ارزشمند نیز به عنوان یک سیاست کلی در مقابله با بدافزارها توصیه می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی