سه شنبه, 14 آذر 1396 - 08:00

چین، عراق، امارات، کره و افغانستان در صدر / مهم ترین مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی

براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در هشت ماهه سال جاری صادرات ایران نسبت به سال گذشته متمرکزتر شده و با افزایش در چند کشور خاص و کاهش در سایر کشورها روبه رو بوده است.

به گزارش ایسنا، در این مدت در مجموع ۷۸میلیون و ۸۱۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۸ میلیارد و ۴۸۸میلیون دلار از ایران صادر شده که نسبت به سال گذشته از لحاظ وزنی ۷.۶۲ درصد و از لحاظ ارزش ۱.۲۱ درصد کاهش داشته است.

کشور چین همچنان مهم ترین بازار صادراتی ایران است که در هشت ماهه سال جاری ۲۱ میلیون و ۶۰۸ هزار تن کالا از ایران دریافت کرده که ارزش آن به 5میلیارد و ۷۴۸ میلیون دلار می رسد.

صادرات ایران به چین ۲۷ درصد وزن صادرات و ۲۰درصد از کل ارزش صادرات ایران در این مدت را شامل می شود، اما در عین حال صادرات به این کشور از لحاظ وزنی با کاهش ۲.۵ درصد اما از لحاظ ارزش با افزایش ۱۳.۵ درصدی روبه رو بوده است.

عراق نیز دومین کشور دریافت کننده کالاهای ایرانی است که 8میلیون و ۴۸۴ هزار تن کالا به ارزش 4میلیارد و ۳۵۱ میلیون دلار در هشت ماهه سال جاری از ایران وارد کرده است که به این ترتیب صادرات به این کشور ۱۰ درصد وزن و ۱۵ درصد کل ارزش صادرات ایران در این مدت را در بر می گیرد.

با این حال حجم صادرات ایران به عراق نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد کاهش یافته،  هرچند ارزش صادرات به عراق نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۶.۵ درصدی همراه بوده است.

اما در پی سردی روابط ایران با کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی و امارات، صادرات ایران به کشور امارات که تا دو سال پیش بزرگ ترین شریک تجاری ایران محسوب می شود، با کاهش چشمگیری روبه رو شده است.

ایران در هشت ماهه سال جاری ۱۱ میلیون و ۲۱۳ هزار تن کالا به این کشور صادر کرده و این در حالی است که حجم صادرات ایران به امارات نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر، ارزش این صادرات به 3میلیارد و ۸۹۳ میلیون دلار می رسد که نسبت به هشت ماهه سال قبل بیش از ۱۸درصد کاهش را نشان می دهد.

با تمام این تفاسیر امارات کماکان سومین بازار بزرگ صادراتی ایران است که ۱۴ درصد از صادرات وزنی و ۱۳درصد از ارزش صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.

جمهوری کره اما در رده چهارم خریداران کالای ایرانی قرار می گیرد، به طوری که در این مدت 6میلیون و ۶۵۲ هزار تن کالا به ارزش 2میلیارد و ۷۴۷ میلیون دلار به این کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲درصد و از لحاظ وزنی و ۱۲درصد از لحاظ ارزش افزوده داشته است.

افغانستان نیز پس از جمهوری کره پنجمین بازار صادراتی مهم ایران است که توانسته در این مدت 3میلیون و ۹۸۶ هزار تن کالا را به ارزش یک میلیارد و ۸۴۹ میلیون دلار از ایران خریداری کند.

صادرات ایران به افغانستان نسبت به سال گذشته از لحاظ وزنی و ارزش به ترتیب ۲۲ و ۱۲ درصد رشد را نشان می دهد.

ارزش صادرات ایران به چهار کشور از این پنج کشور در حالی با رشد همراه بوده که صادرات ایران به سایر کشورها کاهش ۱۸درصدی از لحاظ وزنی و ۱۱درصدی از لحاظ ارزش داشته است.

به این ترتیب می توان گفت که صادرات ایران در این مدت متمرکزتر شده و با افزایش صادرات به چند کشور خاص، صادرات به سایر کشورها کاهش یافته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی