یکشنبه, 12 آذر 1396 - 10:45

کاغذ ۲۵درصد گران شد

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران از گرانی ۲۵ درصدی کاغذ از ابتدای سال تاکنون خبر داد و اعلام کرد که شیب قیمت این محصول طی سه ماهه اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی در گفت وگو با ایسنا، در ارتباط با آخرین وضعیت قیمت کاغذ و نیز اقلامی که در انتظار افزایش تعرفه واردات بوده و در حالت توقف ثبت سفارش است، اظهار کرد: جزییات ثبت سفارش سیاست دولت در مورد خیلی از اقلام بوده که شاید طی چند سال اخیر نیز شرایط مناسبی نداشته، چرا که ارز مبادله ای در اختیار واردات اقلام غیرمناسب و غیرضروری قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در دولت یازدهم قرار بر این بود تا ارز تک نرخی شود و ارز مبادله ای نیز در مورد خیلی اقلام حذف شد تا به تولیدکننده کمک شده و در راستای شفاف سازی گام برداریم و به این باور دست یابیم که صرفا از رانت و امکانات دولتی استفاده نمی شود.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران با بیان اینکه بحث ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده یکی از مسائل جدی در خصوص برخی محصولات و به ویژه کاغذ است، گفت: واردکنندگان از پرداخت ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، در حالی که تولیدکنندگان داخلی باید این رقم را پرداخت کنند که چنین موضوعی سبب شده رقابت نابرابری بین محصولات تولیدی داخل و محصولات وارداتی پیش آید.

روغنی ادامه داد: خواسته ما این است که اگر از محصولات وارد شده مالیات بر ارزش افزوده اخذ نمی شود، در مورد تولیدات داخلی نیز این اقدام صورت نگیرد یا اگر قرار است از ما مالیات بر ارزش افزوده دریافت شود این موضوع برای واردات کاغذ نیز لحاظ شود.

وی در مورد علت گرانی ۲۵ درصدی کاغذ از ابتدای سال جاری تاکنون، بیان کرد: گرانی کاغذ چند دلیل مختلف داشت که یکی از آنها حذف ارز مبادله ای برای کاغذ وارداتی بود. علاوه بر این نرخ ارز به طور معمول بالا رفت و عامل بعدی این بود که شرایط برای تولیدکنندگان داخلی به سختی پیش رفت و شاهد کاهش قابل تامل محصولات آنها هستیم، تا جایی که به دلیل زیان ده بودن تولید خود را به شدت کاهش دادند.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران در ادامه با اشاره به اینکه از سوی دیگر ثبت سفارش کاغذ کاهش یافته و همین مسئله موجب شد زمینه  کمبود کاغذ در کشور پیش آید، خاطرنشان کرد: یکی از مسائل دیگری که از ابتدای سال با آن مواجه بودیم، افزایش قیمت خمیر کاغذ بود؛ تا جایی که به ازای هر تن ۱۲۰ تا ۱۳۰ یورو قیمت ها بالا رفت.

روغنی با درخواست از دولت مبنی بر شفاف سازی سیاست ها و ساماندهی بازار کاغذ، گفت: کاغذ یکی از محصولاتی است که در GDP و رشد اقتصادی تاثیر قابل اشاره ای دارد و باید در ارتباط با ساماندهی بازار آن چاره اندیشی شود. متاسفانه از ابتدای سال جاری روند تدریجی افزایش کاغذ آغاز شد و طی سه ماهه اخیر شاهد افزایش بسزای این محصول به ازای هر بند بودیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی