یکشنبه, 12 آذر 1396 - 08:22

رشد 23 درصدی سپرده قانونی بانک ها / کدام بانک ها بیشتر سپرده گرفتند؟

فرصت امروز: سپرده های قانونی از جمله ابزارهای بانک مرکزی برای کنترل حجم تسهیلات دهی و حجم پول در گردش و همچنین مسائل امنیتی منابع سپرده گذاران است و به عبارت بهتر، سپرده های قانونی بین ۱۰ تا ۱۳درصد از سپرده ای است که بانک ها از مشتری دریافت کرده و موظف هستند تا در بانک مرکزی قرار  دهند. این مبلغ به عنوان پشتوانه ای برای سپرده مشتریان و از سوی دیگر ابزاری برای اعمال سیاست های پولی بانک مرکزی تلقی می شود.

اما بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی اعلام کرده است، مبلغ سپرده های قانونی بانک ها در شهریورماه امسال نسبت به شهریورماه سال گذشته رشد 23درصدی داشته است و همچنین سپرده گیری بانک های تجاری بیشترین درصد رشد را در مقایسه با سایر بانک ها داشته است.

به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی منتشر کرده است، مبلغ سپرده های قانونی بانک ها در پایان شهریورماه به حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با ۹۷ هزار میلیارد شهریورماه ۱۳۹۴ تا حدود ۵۳ هزار میلیارد تومان افزایش دارد. مبلغ سپرده های قانونی در شهریورماه امسال به شهریورماه سال گذشته تا حدود ۲۳درصد و در مقایسه با اسفندماه سال قبل تا ۱۴.۵درصد رشد داشته است.

جزییات سپرده قانونی ۱۵۰ هزار میلیاردی سیستم بانکی در بانک مرکزی نشان می دهد که در بانک های تجاری این مبلغ از حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان در شهریورماه ۱۳۹۴ به ۳۲ هزار میلیارد تومان در شهریورماه امسال رسیده است و این امر نشان دهنده افزایش ۵۶.۸درصدی است که بالاترین رشد را در بین مجموعه بانک ها دارد. درصد رشد سپرده قانونی بانک های تجاری در شهریورماه امسال نسبت به پایان سال قبل تا ۳۲ رسیده که در این مقایسه نیز در مقابل سایر بانک ها افزایش چشمگیری دارد.

اما بیشترین حد سپرده های قانونی مربوط به بانک ها و موسسات اعتباری غیردولتی است، به گونه ای که با توجه به تعداد بیشتری که این قبیل بانک ها در شبکه بانکی دارند مجموع سپرده های قانونی آنها به حدود ۱۰۸ هزار میلیارد تومان در پایان شهریورماه امسال رسیده است. این رقم در شهریورماه ۱۳۹۴ حدود ۷۲ هزار میلیارد تومان بوده که با رشد ۳۶ هزار میلیاردی همراه شده است، ولی درصد رشد سپرده ها در بانک های خصوصی در مقایسه با بانک های تجاری به طور قابل توجهی پایین تر است به گونه ای که در شهریورماه ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل حدود ۱۸.۴ و نسبت به پایان سال قبل ۱۲.۱درصد افزایش دارد.

همچنین بررسی عملکرد بانک های تخصصی در تهیه سپرده قانونی نشان می دهد که حجم این سپرده ها در پایان شهریورماه به حدود ۹۳۰۰میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با ۸۴۰۰میلیارد سال ۱۳۹۴ کمتر از ۱۰۰۰ میلیارد تومان افزایش دارد که نشان دهنده کاهش سرعت سپرده گیری در این بانک هاست.

این در شرایطی است که سپرده های قانونی در بانک های تخصصی در شهریورماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل تا 5درصد کاهش یافته و در قیاس با اسفندماه ۱۰درصد رشد دارد.

طی سال های اخیر با توجه به بلوکه بودن حجم بالایی از اموال نقد بانک ها در بانک مرکزی و اعتراض هایی که در این رابطه مطرح می شد در نهایت در راستای افزایش جریان نقدی بانک ها و افزایش قدرت تسهیلات دهی به منظور کمک به تولید بود که بانک مرکزی تصمیم گرفت تا حجم سپرده های قانونی را از ۱۳درصد کاهش دهد که البته این براساس عملکرد بانک ها انجام می شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی