چهارشنبه, 24 آبان 1396 - 10:39

تحول در صنعت خودروسازی كشور / طراحی پلتفرم ایران خودرو توسط برترین شركت های دنیا

نخستین و بزرگ ترین قرارداد بین المللی صنعت خودروی ایران با شركت ها و برندهای معتبر جهانی چند ماه پیش در تهران امضا شد و براساس آن جمعی از برترین شركت های دنیا طراحی پلتفرم و تولید محصولات جدید ایران خودرو را به رهبری شركت پینین فارینای ایتالیا آغاز كردند.

برمبنای این قرارداد، پلتفرم جدید ایران خودرو شامل طیف كاملی از خودروهای بنزینی، هیبریدی و الكتریكی در كلاس های سدان، هاچ بك، كراس اوور و وانت خواهد بود.

گروه صنعتی ایران خودرو كه خودروساز واقعی شدن را هدف اصلی خود قرار داده، دانش و فناوری طراحی پلتفرم را به عنوان یكی از سرفصل های مهم این هدف دنبال می كند. بر همین اساس به منظور تحقق پیش بینی ها در بخش طراحی پلتفرم و توسعه محصول، نخستین نشست مشترك سازندگان پلتفرم جدید با حضور نمایندگانی از شركت پینین فارینا و نمایندگان شركت‏های طراح و سازندگان داخلی و خارجی برگزار شد.

در این نشست كه بیش از 80سازنده توانمند داخلی در كنار سازندگان معتبر جهانی حضور داشتند، فرصتی فراهم شد تا طرفین، اهداف فنی و برنامه زمانی پروژه پلتفرم جدید ایران خودرو را تشریح كنند.

نقش مهم زنجیره تامین در پروژه پلتفرم جدید

مدیرعامل ساپكو اولین سخنران این نشست بود. وی درباره طرف های قرارداد طراحی پلتفرم جدید ایران خودرو گفت: پینین فارینا از شركت های مطرح در بخش طراحی خودرو، هیوندای پاورتك كره در طراحی و تولید گیربكس اتوماتیك و ماهله آلمان در طراحی موتور خودرو از شركای اصلی ایران خودرو در پروژه طراحی پلتفرم جدید هستند كه با همراهی سازندگان بنام خارجی و بیش از 100 سازنده داخلی مسئولیت اجرای پروژه پلتفرم جدید ایران خودرو را برعهده دارند.

حسین نجاری هدف پروژه طراحی پلتفرم جدید را ارتقای نام ایران خودرو در بازارهای بین المللی دانست و ضمن وسیع خواندن طیف آن از مرحله مفهومی و كانسپت تا تولید انبوه خودرو گفت: طراحی، مهندسی، اجرا، تولید و ارزیابی در طیف اجرای این پروژه قرار دارند.

نجاری افزود: شركت ایتالیایی پینین فارینا طراحی پلتفرم ماژولار برای خودرو هایی در كلاس های سدان، هاچ بك، كراس اوور و وانت را برعهده خواهد داشت و شركت ماهله نیز طراحی پیشرانه با احتراق بنزینی را انجام خواهد داد.

مدیرپروژه طراحی پلتفرم جدید ایران خودرو تاكید كرد: محصولات در دو بخش مشخصات سطح بالا و معمولی طراحی خواهد شد كه پیشرانه محصولات در هر دو بخش موتور سه سیلندر توربو شارژ است. وی ادامه داد: پروژه های صنعتی سازی نیز هم زمان در بخش های بدنه سازی، پرس، مونتاژ و . . . در حال انجام است.

مدیرعامل ساپكو زمان عرضه اولین محصول این همكاری را دو سال و نیم آینده اعلام كرد و گفت: قیمت محصولات در دو بخش سطح بالا و معمولی رقابتی خواهد بود. وی صادرات 30درصدی و بومی سازی بیش از 70درصد قطعات و مجموعه ها را از دیگر اهداف پروژه عنوان كرد و گفت: در صورت تحقق اهداف داخلی سازی، قیمت محصول رقابتی خواهد بود.

زیرساخت های مطلوب عامل مهم سرمایه گذاری

دیگر سخنران نشست سازندگان پلتفرم جدید ایران خودرو، معاون طراحی و توسعه محصول جدید ایران خودرو بود. وی گفت: با اجرای پروژه طراحی پلتفرم جدید ایران خودرو و عرضه محصولات جدید، سهم بازار افزایش یافته و اهداف صادراتی نیز محقق  می شود.

كامران سپهری با اشاره به رشد اقتصادی ایران در شرایط لغو تحریم های بین المللی گفت: زیرساخت های موجود در ایران نسبت به كشورهای منطقه در شرایط مطلوبی قرار دارد، نیروی انسانی جوان در دسترس با سطح دانش و تخصص مناسب نیز یكی از مزایای سرمایه گذاری به شمار می رود.

وی افزود: ایران با جمعیت 84 میلیونی خود تقاضای بالایی برای خودرو در آینده خواهد داشت كه این فرصت و مزیتی است كه سرمایه گذاران به آن توجه دارند.

سپهری به میزان بالای فروش خودرو در بازار ایران اشاره كرد و گفت: در سال 2016 با فروش یك میلیون و نیم خودرو رتبه 13 فروش از آن بازار ایران بوده است كه پیش بینی می شود با عرضه محصولات متنوع در آینده این رتبه ارتقا یابد.

وی ایران خودرو را بزرگ ترین و مشهور ترین خودروساز ایران توصیف كرد و گفت: با اشباع بازار خودروسازان بزرگ در غرب، این شركت ها به سرمایه گذاری و تولید در ایران روی آورده اند.

سپهری ظرفیت تولید در ایران خودرو، قابلیت طراحی و توسعه، نیروی انسانی متخصص و كارآمد را مزیت رقابتی برای ایران خودرو دانست و گفت: این شركت بزرگ ترین شبكه فروش و خدمات پس از فروش را در ایران دارد كه امكانات مناسبی را در اختیار شركای خارجی قرار خواهد داد.

معاون طراحی و توسعه محصول جدید

ایران خودرو تولید بیش از یك میلیون خودرو در سال، حفظ سهم بازار، افزایش تنوع تولیدات با معرفی محصولات جدید و همچنین صادرات 30درصدی را از اهداف میان مدت ایران خودرو عنوان كرد.

موتور بسیار كم مصرف برای محصولات آینده

عضو هیأت مدیره شركت ماهله آلمان نیز در این نشست با بیان اینكه همكاری ما با ایران خودرو در مسیر پیشرفت و توسعه قرار دارد، گفت: یكی از پروژه های مشترك ایران خودرو و ماهله تولید یك نمونه پیشرانه سه سیلندر است كه بسیار كم مصرف خواهد بود.

مارتین برگر اظهار كرد: افزایش استانداردهای پیشرانه ها و رفتن به سمت هیبریدی ها پرهزینه است و به همین دلیل از نمونه های ساده تر شروع كردیم. ضمن اینكه ماهله در بخش سی. ان. جی هم تجربیات زیادی دارد.

برگر در ادامه ضمن اشاره به پتانسیل های همكاری با ایران خودرو گفت: شركت ما در بخش پیشرانه كنسرسیوم طراحی و تولید پلتفرم جدید ایران خودرو فعالیت می كند و با توجه به پتانسیل های موجود اطمینان داریم كه این همكاری چندملیتی نتیجه بسیار خوبی به همراه خواهد داشت.

وی افزود: می دانیم كه در سال های آینده برقی سازی و رانندگی اتوماتیك تا سال٢٠٣٠ و بعد از آن نقش مهمی در صنعت خودروی جهان خواهد داشت، از این رو باید فناوری هایی را به كار بگیریم كه در سال ٢٠٣٠ شیب استفاده از پیشرانه های درون سوز كمتر شود.

تولید خودروهای مختلف روی پلتفرم جدید

نماینده مدیرعامل شركت پینین فارینای ایتالیا به عنوان یكی از طرف های اصلی قرارداد، پروژه این شركت در همكاری با ایران خودرو را طراحی پلتفرم آینده این خودروساز اعلام كرد و گفت: طراحی و توسعه خودروها و موتورهای احتراق داخلی با همكاری دیگر شركت های حاضر در این كنسرسیوم از جمله فعالیت های ما خواهد بود.

جینو موزاكو اظهار كرد: استراتژی اصلی ما سبك جدیدی دارد كه تنها شامل طراحی یك خودرو نمی شود و مباحثی مثل مصرف سوخت، رقابتی بودن، ایمنی و محیط زیست را نیز در نظر دارد.

وی گفت: تولید خودرو در كلاس های مختلف هاچ بك، سدان، كراس اوور و اس. یو. وی روی این پلتفرم پیش بینی شده است، ضمن اینكه تولید خودروهای هیبریدی و الكتریكی نیز در این كنسرسیوم موردنظر قرار گرفته است.

موزاكو در ادامه ضمن معرفی شركت پینین فارینا گفت: شركت ما یك شركت طراحی و مهندسی است كه محصولاتی مثل فراری از جمله خودروهایی هستند كه توسط این شركت طراحی می شوند.

وی افزود: پینین فارینا علاوه بر كار طراحی، در بخش پیشرانه هم فعالیت دارد و قادر به تولید خودروهای خاص به صورت محدود است.
مسئول امور فنی و مهندسی پینین فارینا در ادامه گفت: پینین فارینا تنها شركتی است كه می تواند همه تست های مورد نیاز را همراه با آنالیزها خودش انجام دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی