سه شنبه, 17 فروردين 1395 - 01:10

ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گلستان:

گردشگری بدون رها کردن زباله با حفظ منابع

شهرداری گرگان در نوروز امسال پیش از روز طبیعت با هدف حفاظت از محیط زیست 5هزار بسته زغال بین گردشگران و مسافران نوروزی توزیع کرد. پیش ازآن نیزدر این مناطق به طور رایگان کیسه زباله در اختیار گردشگران قرار داده بود. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این اقدام در کنار شهرداری بودند. ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در گفت‌وگوی زیر از نتایج این اقدام گفته است.

توزیع رایگان زغال با چه هدفی انجام شد آیا به اهداف‌تان رسیدید؟

این اقدام توسط ستاد خدمات سفر استان گلستان و در راستای حفظ طبیعت و پیشگیری از آسیب رساندن به محیط زیست انجام شد و تقسیم وظایف این کار بر عهده شهرداری گرگان گذاشته شد. این اقدام در نوع خودش بی‌سابقه بود، اما با استقبال خوب مردم مواجه شد، ارزیابی ما نشان می‌دهد که تاثیرش را گذاشته و هیچ شاخه‌ای شکسته نشد. به نظر می‌رسد کسانی هم که قصد استفاده از شاخه‌های درختان را داشتند تصمیم گرفتند از زغال استفاده کنند.

برای این کار چقدر هزینه شد؟

5 هزار بسته زغال توزیع شده که برای آن نزدیک به 20میلیون تومان هزینه شده بود. برای نتیجه‌ای که برای ما داشت هزینه زیادی نبود. این کار در واقع نوعی فرهنگ‌سازی بود، یعنی منحصر به نوروز سال 95 نمی‌شود و در طول سال و در سال‌های آتی اثرات خوب آن ادامه خواهد داشت کیسه زباله هم در بسیاری مناطق جنگلی توسط محیط‌زیست و هم شرکت پسماند استان توزیع شد. با این اقدام در واقع در استان گلستان یک جهاد برای حفظ طبیعت اتفاق افتاد شهرداری گرگان، سازمان پسماند استان گلستان، محیط زیست و منایع طبیعی استان در کنار هم تلاش کردند تا این اقدام خوب را در استان نهادینه کنند.

ارزیابی شما از اثرات این اقدام در مقایسه با سال‌های گذشته چیست؟

استان گلستان بسیار گردشگر‌پذیر است و در این فصل سال جنگل اولویت مردم و گردشگران برای تفریح و سفر است. آمارها به ما می‌گوید، در سال‌های گذشته 4 تا 5 درصد مردم قائل به این بودند که در روز طبیعت زغال همراه ببرند و برای ایجاد آتش از شاخه‌های درختان استفاده می‌کردند. اما حجم انبوه همین گردشگران با اقدامی که انجام شد تصمیم گرفتند از زغال استفاده کنند با این حرکت این آمار به 100 درصد رسید، همه گردشگران از زغال استفاده کردند و گزارشی از شکستن شاخه‌ها و آسیب رساندن به طبیعت اصلا نداشتیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی