سه شنبه, 07 ارديبهشت 1395 - 03:40

گزارشی درباره ارزان‌ترین شهرهای جهان

کراچی، نخستین و تهران، دهمین شهر ارزان دنیا

اکونومیست در گزارشی به بررسی ارزان‌ترین شهرهای جهان پرداخته است. به گزارش خبر آنلاین افزایش هزینه تأمین مایحتاج زندگی، زمین، محصولات غذایی، امکانات لوکس و رکود اقتصادی حاکم بر جهان، هرساله تعداد بیشتری از مردم سراسر دنیا را به فکر زندگی در شهری ارزان‌تر یا حداقل با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌اندازد.

تفسیر واژه ارزان برای مردم هر منطقه از دنیا متفاوت است و با توجه به استانداردهای زندگی، مردم هرکجای دنیا درک متفاوتی از کلمه ارزان دارند. جای تردید نیست که گسترش ارتباطات و جهانی شدن، موجب افزایش استانداردهای زندگی در سراسر دنیا شده است. اما باید در نظر داشت هنوز ممکن است هزینه‌ها در بعضی از شهرها یا کشورها بسیار ارزان‌تر از هزینه‌های گذران زندگی در کشورهای پیشرفته باشد اما کسب درآمد و گذران زندگی در آنها سخت‌تر از کشورهای متمدن باشد.

City of Karachi

در این رده‌بندی ارزان‌ترین شهرهای دنیا با در نظر گرفتن بزرگی (امکانات کافی) آنها رتبه‌بندی شده است. شاخص‌های اقتصادی در نظر گرفته‌شده برای تخمین و مقایسه هزینه‌های زندگی در شهرها عبارتند از: سبد خرید (شاخص قیمت مصرف‌کننده، شاخص اجاره، شاخص مواد‌غذایی و شاخص قدرت خرید محلی.) از میان شهرهای بزرگ دنیا که توسط نشریه اکونومیست و با شاخص‌های ذکرشده بررسی‌ شده‌اند، ۱۰ شهر زیر ارزان‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌روند.

۱۰- تهران، ایران

اگرچه هزینه اقامت یا خرید خانه در تهران نسبت به بسیاری از شهرهای جهان بالاتر است، اما هزینه‌های آموزش، خدمات پزشکی، تأمین مواد‌غذایی و ارتباطات در آن نسبت به بسیاری از شهرهای دنیا کمتر است. در مجموع هزینه‌های زندگی در تهران نسبت به بسیاری از شهرهای جهان، در محدوده قابل قبولی قرار می‌گیرد. تهران یکی از شهرهای جهان است که زندگی در آن، نیاز مبرمی به استفاده از اتومبیل شخصی دارد، اگرچه با حمایت‌های دولت هزینه استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی بسیار ارزان است.

۹- جده، عربستان سعودی

هزینه اقامت یا خرید خانه در جده از بسیاری از شهرهای مهم جهان پایین‌تر است. در این شهر هزینه‌های آموزش، درمان، حمل‌ونقل، ارتباطات و تأمین مواد‌غذایی به‌طور چشمگیری پایین‌تر از بسیاری از مناطق دنیا است. هزینه سوخت در عربستان سعودی به‌طور قابل‌‌ملاحظه‌ای پایین‌تر از سایر نقاط دنیاست و در مجموع اقامت در جده هزینه‌های زندگی پایینی به همراه دارد.

۸- پاناماسیتی، پاناما

هزینه‌های پایین زندگی در این شهر نیز مانند تهران، بیشتر به هزینه‌های پایین درمان، آموزش، حمل‌ونقل و تأمین مواد‌غذایی برمی‌گردد. هزینه اقامت یا خرید خانه در این شهر ارزان نیست اما از بسیاری از نقاط مشهور دنیا پایین‌تر است.

۷- کلمبو، سریلانکا

اگر مجموعه‌ای از هزینه‌های زندگی در این شهر را در نظر بگیریم، کلمبو شهر ارزانی تلقی می‌شود. هزینه اقامت یا خرید خانه در این شهر بسیار پایین است. همچنین هزینه‌های آموزش، ارتباطات، پوشاک و مواد‌غذایی در این شهر خیلی کم است. اما سلامت و درمان در این شهر، نسبت به سایر کشورهای آسیایی هزینه بسیار بیشتری دارد. قیمت سوخت در سریلانکا بسیار بالاست و حمل‌ونقل نیز یکی دیگر از هزینه‌های اصلی زندگی در این شهر را به شهروندان تحمیل می‌کند.

۶- بخارست، رومانی

بخارست در مجموع یکی از پایین‌ترین هزینه‌های زندگی را دارد. از لحاظ بین‌المللی و به‌ویژه با در نظر گرفتن استانداردهای اروپایی، هزینه درمان، آموزش، ارتباطات، مواد‌غذایی و حتی تفریح و سرگرمی در بخارست بسیار پایین‌تر از سایر شهرهای مهم اروپایی است. با توجه به سیستم حمل‌ونقل توسعه‌یافته، مردم این شهر برای جابه‌جایی هم هزینه پایینی پرداخت می‌کنند.

۵- الجزیره، الجزایر

الجزیره بالاترین هزینه زندگی در میان شهرهای شمال آفریقا را داراست اما اگر سایر استانداردها را در نظر بگیریم و با هزینه‌های زندگی در سایر شهرهای مطرح جهان مقایسه‌اش کنیم، الجزیره یکی از مناسب‌ترین شهرها برای زندگی در شمال آفریقا است. هزینه تأمین مسکن در الجزیره نسبت به سایر شهرهای مهم جهان تا حدودی به‌صرفه است، اما این هزینه‌های بسیار پایین درمان، آموزش، مواد‌غذایی، حمل‌ونقل و حتی ارتباطات است که الجزیره را در جایگاه پنجم ارزان‌ترین شهرهای جهان قرار داده است.

۴- کاتماندو، نپال

کاتماندو یکی از به‌صرفه‌ترین شهرهای اقتصادی آسیا برای اقامت است که هزینه گذران زندگی در آن بسیار پایین است. اگر از مردم سایر نقاط نپال وضعیت قیمت‌ها را در این شهر بپرسید، آنها به شما خواهند گفت که کاتماندو شهر بسیار گرانی است، اما اگر هزینه‌های این شهر را با سایر شهرهای مهم جهان مقایسه کنید از ارزانی در این شهر شگفت‌زده خواهید شد. هزینه تأمین مسکن، خرید مواد‌غذایی، آموزش، بهداشت و درمان، ارتباطات و حمل‌ونقل در این شهر بسیار پایین است، اما ممکن است برای خرید اجناسی چون سیگار یا تنباکو با قیمت بالایی مواجه شوید.

۳- دهلی‌نو، هند

جالب است بدانید دهلی‌نو یکی از گران‌ترین شهرهای هند، اما یکی از ارزان‌ترین شهرهای دنیا نیز محسوب می‌شود. هزینه تأمین مسکن در دهلی‌نو به نسبت مقرون به‌صرفه است و سایر هزینه‌ها همچون خرید لباس، مواد‌غذایی، حمل‌ونقل، آموزش و بهداشت و درمان در این شهر فوق‌العاده ارزان‌تر از سایر نقاط دنیاست. بااین‌حال برای خرید کالاهایی چون تنباکو و سیگار به دلیل مالیات‌های سنگین دولت باید هزینه بالایی پرداخت کنید.

۲- بمبئی، هند

هزینه تأمین مسکن در بمبئی بالاست اما در حومه‌ شهر قیمت‌های ارزان‌تری پیدا می‌کنید. سایر هزینه‌ها مانند هزینه‌های آموزش، بهداشت و درمان، تأمین مواد‌غذایی و لباس، ارتباطات و حمل‌ونقل در این شهر بسیار پایین است. هزینه خرید لوازم مراقبت‌های شخصی همچون مواد آرایشی و بهداشتی نسبت به سایر کالاها در این شهر کمی بالاتر است.

۱- کراچی، پاکستان

کراچی در رده‌بندی سال 2015 نشریه اکونومیست نیز رتبه ارزان‌ترین شهر دنیا را برای خود حفظ کرد. این شهر که یکی از پرهزینه‌ترین شهرهای پاکستان است، با توجه به معیارهای بین‌المللی شهر به‌شدت ارزانی به شمار می‌رود. به‌جز هزینه تأمین مسکن در این شهر که در رده متوسط قرار می‌گیرد، سایر هزینه‌های زندگی در این شهر همچون آموزش، بهداشت و درمان، حمل‌ونقل، ارتباطات، خرید لباس و مواد‌غذایی و حتی رزرو هتل و رستوران و سرگرمی‌های آن به‌طور حیرت‌انگیزی پایین است.

اگرچه هزینه اقامت یا خرید خانه در تهران نسبت به بسیاری از شهرهای جهان بالاتر است، اما هزینه‌های آموزش، خدمات پزشکی، تأمین مواد‌غذایی و ارتباطات در آن نسبت به بسیاری از شهرهای دنیا کمتر است. در مجموع هزینه‌های زندگی در تهران نسبت به بسیاری از شهرهای جهان، در محدوده قابل قبولی قرار می‌گیرد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی