دوشنبه, 18 تیر 1397 - 17:43

حمایت مالی دولتی از استارتاپ ها / آری یا نه؟

مدتی است که بحث حمایت دولت از استارتاپ ها مطرح شده، اما موضوع مهم، چگونگی این حمایت دولتی است. در همین زمینه، افشین کلاهی رئیس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب و کارهای نوین دانش بنیان اتاق ایران معتقد است به جای حمایت مستقیم دولت از استارتا پ ها، این منابع باید به شرکت های بزرگی که امکان موفقیت آنها بیشتر است، اختصاص داده شود.

کلاهی توضیح می دهد: یکی از مهم ترین شرایط ادامه فعالیت های استارتاپ ها یا به عبارتی پارامترهای اثربخش در موفقیت استارتاپ ها این است که شرکت های خارجی سهام آنان را خریداری کنند، این امر در گروی ایجاد شرایطی برای تسهیل فضای کسب وکار این شرکت هاست.

او توضیح می دهد: دید سرمایه گذاران خارجی به استارتاپ ها در ایران بسیار مثبت است. طی دو سال اخیر و بعد از برجام، تعداد قراردادهایی که در حوزه های مختلف استارتاپی در ایران به امضا رسید، بسیار بیش از قبل بود. با این حال، اکنون به موازات خروج آمریکا از برجام و به خطر افتادن منافع شرکت ها، بیشتر این قراردادها لغو شده اند. متاسفانه یکی از بزرگ ترین مشکلات فعالیت استارتاپ ها در ایران به نگاه دولت برمی گردد. بیش از اینکه این نگاه اقتصادی باشد، نگاهی سیاسی از سوی دولت بر فضای کسب و کارهای نوین غالب است.

او با انتقاد از برخی تصمیمات دولت درخصوص فعالیت استارتا پ ها می گوید: ارائه تسهیلات و حمایت مالی از استارتاپ ها محصول عدم شناخت و تصمیمات نه چندان کارشناسی دولت است که به جای حمایت، حیات استارتاپ ها را به خطر می اندازد. در همه جای دنیا، استارتا پ ها وقتی از حدی بزرگ تر می شوند، شرکت های بزرگ آنها را می خرند. از طرفی ماهیت وجودی استارتاپ ها این است که به عنوان مثال از هر 10 استارتاپ، یک استارتاپ موفق به ادامه فعالیت شود و ارائه تسهیلات مالی هرچند ممکن است منجر به موفقیت یک استارتاپ شود، اما قطعا 9 کسب وکار دیگر را گرفتار خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی