چهارشنبه, 16 آبان 1397 - 10:04

5 نکته مدیریتی فیلم مربی کارتر

همواره فیلم هایی که در آن داستان یک مربی به تصویر کشیده می شود، دارای نکات مدیریتی بسیار بالایی است. علت این امر نیز به این خاطر است که مقوله مدیریت، ظاهری یکسان را در هر سطح و مکانی دارا است. در این رابطه از جمله موارد مطرح در جهان، فیلم مربی کارتر(محصول سال 2005 و با حضور ستارگانی نظیر ساموئل ال جکسون و چنینگ تاتوم) است. موضوع فیلم نیز روایتگر داستان واقعی مربی افسانه ای بسکتبال، آقای کنی کارتر است.

در همین راستا و در ادامه به بررسی 5 نکته مهم مدیریت موجود در این فیلم، خواهیم پرداخت.

فیلم مربی کارتر

1-رهبری به معنای کسب شهرت نیست

در این فیلم شما شاهد داستان فردی هستید که در ابتدا به عنوان بازیکن در بسکتبال فعالیت می کند با این حال در مدت زمان کمی متوجه این امر می شود که برای مربی گری ساخته شده است. همین امر نیز وی را به این حوزه سوق می دهد. وی در تلاش است تا از یک تیم کاملا از هم پاشیده و ضعیف، نتایج مورد نظر خود را استخراج کند که این امر باعث می شود تا رویکردی را انتخاب کند که برای همگان متفاوت و عجیب به نظر می رسد. در برخی از صحنات به خوبی مخالفت ها و حتی نفرت بازیکنان از مربی جدید، به نمایش درآمده است که حاوی این نکته است که نباید توقع داشت که در ابتدای کار خود همگان استقبال گرمی از شما داشته باشند. با این حال با جلو رفتن داستان و مشاهده تاثیر مثبت تمرینات و گفته های وی، همه افراد به باور قلبی و اعتماد لازم نسبت به توانایی های مربی خود، دست پیدا می کنند. به همین خاطر نباید برای حفظ شهرت خود، به دنبال تغییر در ایده ها و سیاست های درست باشید.

مطلب مرتبط: 7 نکته مدیریتی فیلم شجاع دل

2-از به چالش کشیدن تیم خود واهمه ای نداشته باشید

افراد تنها زمانی رشد خواهند کرد که از منطقه امن خود خارج شده باشند. این امر در شرکت به عنوان هنر مدیریتی شما تلقی خواهد شد. به همین خاطر لازم است تا همواره به دنبال اعمال فشارهای مفید بر روی تیم خود باشید. در این رابطه این امر که اجازه ندهید که افراد به دنبال حفظ سطح موجود باشند، خود عاملی تعیین کننده خواهد بود. فراموش نکنید که شما برای بقا در بازار به شدت رقابتی حال حاضر، نیازمند رشد و پیشرفت مدام هستید که عملا در تضاد با حفظ شرایط موجود است. به همین خاطر نیز مربی از همان ابتدای کار خود به دنبال اعمال تغییرات لازم برای رقم خوردن نتایج جدید بوده است.

3-اعتقاد و باور به هدف، خود عامل محرک تیم خواهد بود

این امر که بتوانید یک امید و چشم اندازی درست را برای تیم خود متصور شوید، باعث خواهد شد تا تیم شرکت نیز به انگیزه مضاعفی دست پیدا کند. فراموش نکنید که روحیه کارمندان، خود عامل مهمی در عملکرد آن ها محسوب می شود. به همین خاطر لازم است تا همواره به عنوان یک بمب انگیزشی، به اقدامات لازم برای افزایش روحیه و انگیزه افراد بپردازید. برای مثال یکی از علت های موفقیت مربی کارتر، توانایی وی در ایجاد انگیزه و امیربخشی برای کسب یک موفقیت بزرگ است. در این رابطه وی تنها به افزایش روحیه افراد بسنده نکرده و امکانات و شرایط لازم را نیز برای رسیدن به این هدف فراهم آورده است. از جمله اقدامات جذاب وی، توجه به آموزش های تئوری در کنار تمرینات اصولی و سخت است که تا آن زمان مورد استفاده قرار نمی گرفته است.

4-برای هر فرد برنامه ای اختصاصی نیز داشته باشید

در کنار تمرینات کلی، مربی کارتر همواره برای بهبود سطح تمامی بازیکنان، برنامه های جداگانه ای را نیز مدنظر قرار داده است. بدون شک افراد حاضر در شرکت با یکدیگر تفاوت هایی را داشته و همین امر باعث می شود تا رفتار یکسان با آن ها سیاستی درست تلقی نشود. بنا به دلایل ذکر شده، لازم است تا همواره برنامه های اختصاصی ای را نیز برای تمامی اعضای تیم خود مشخص کنید. این امر نه تنها به ارتباط و شناخت بیش تر شما از کارمندان منجر خواهد شد، بلکه زمینه رشد بهتر را نیز فراهم خواهد کرد. در نهایت با بروز هر اتفاقی، لازم است تا به عنوان مسئول تیم، همواره حضور به موقعی داشته و حمایت های لازم را صورت دهید.

مطلب مرتبط: 12 نکته مدیریتی فیلم شبکه اجتماعی

5-از قدرت کار تیمی غافل نشوید

به عقیده مایکل جردن، استعداد باعث پیروزی در یک مسابقه و کار تیمی منجر به قهرمانی در آخر فصل خواهد شد. به همین خاطر حتی در صورت در اختیار داشتن بهترین افراد، بدون وجود هماهنگی و انسجام کافی شما قادر به کسب موفقیت نهایی نخواهید بود. در همین راستا لازم است تا همواره نگاهی به میزان کار تیمی افراد داشته و برنامه هایی را برای رشد آن مدنظر قرار دهید. برای مثال مربی در طول این فیلم همواره به سطح تحصیلات و ضرورت افزایش و دوستی بین افراد، تاکید داشته و در این راه حتی از ممنوع کردن تمرینات بدون کسب نمرات عالی نیز واهمه ای نداشته است.

در نهایت با توجه به موارد ذکرشده لازم است تا همواره اعتقاد کافی به سیاست های خود داشته باشید و اجازه ندهید که اعتراض ها باعث عقب نشینی شما شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی