پنج شنبه, 19 مهر 1397 - 17:00

4 اقدام لازم پس از مصاحبه های شغلی

اتفاقات پس از مصاحبه به همان اندازه مهم هستند که پیشامدهای حین آن. پیگیری می تواند تأثیری به بزرگی دریافت پیشنهاد کار یا بالعکس دریافت نامه عدم قبولی داشته باشد، با این حال بیشتر اوقات این مرحله بی اهمیت شمرده یا به کلی فراموش می شود. مطمئناً نمی خواهید با نادیده گرفتن این مرحله، تمامی تلاش ها و زحماتی که پیش و در حین مصاحبه کشیده اید را بی نتیجه بگذارید. چهار کاری که باید پس از هر مصاحبه کاری انجام دهید، شامل چه اقداماتی می شوند؟ ارسال تشکرنامه

عملی به سادگی تشکر کردن از مصاحبه گر می تواند تأثیر بسزایی ایفا کند. شما می توانید این کار را از طریق ارسال ایمیل یا به صورت دستنویس انجام دهید. اگر بخواهید نامه پست کنید زمان بیشتری به طول می انجامد، اما تأثیری که این روش بر مصاحبه گر خواهد داشت طولانی مدت تر خواهد بود. اینکه در نامه خود از یک سبک و شیوه از پیش تعیین شده استفاده کنید طبیعتاً نسبت به مدل شخصی سازی شده ای که در انتخاب و ساخت آن زمان بیشتری صرف کرده اید، تأثیر کمتری خواهد داشت. تشکرنامه دو عملکرد مشخص دارد؛ ابراز قدردانی و تجدید هویت شما در ذهن کارفرما.

مطمئن شوید تشکرنامه خود را به رزومه تبدیل نکرده اید. نیازی نیست تمامی استعدادها و سوابق کاری خود را در آن ذکر کنید. تنها کافی است به کارفرما یادآور شوید چرا شما شخص موردنیاز برای پست مشخص شده هستید. تأکید دوباره بر نقاط قوت خود و اشاره به چند نکته در مورد مصاحبه قبلی می تواند به تجدید حافظه مصاحبه گر کمک کند.

همچنین اشاره به پروژه خاصی که مشتاق به اقدام بر روی آن هستید، احساس شما در مورد جو و محیط کلی شرکت، یا اینکه مهارت های شما چگونه به رشد و بهبود شرکت کمک خواهد کرد نیز می توانند بر روی تصمیم نهایی کارفرما مؤثر واقع شود.

مطلب مرتبط: باید ها و نباید ها در مصاحبه استخدامی

پیگیری

در این مرحله، هدف این است که در ذهن مصاحبه گر ظاهر شوید تا او شما را به یاد آورد. بنابراین ارسال پیام پیگیری می تواند شما را در رسیدن به این هدف یاری دهد. فراموش نکنید پیام شما باید کوتاه و مختصر باشد. ارسال پیامی طولانی و خسته کننده می تواند تصویری منفی از شما به عنوان فردی مستأصل و بدون موقعیت شغلی در ذهن مصاحبه گر به جای بگذارد. هرچه پیام شما کوتاه تر باشد، مدت زمان کمتری برای خواندن آن نیاز خواهد بود، بنابراین با ارسال پیامی مختصر می توانید مطمئن باشید کارفرما نامه شما را به صورت کامل می خواند.

اگر بازه زمانی مشخصی برای نتیجه مصاحبه به شما داده اند و اکنون از زمان معین گذشته، بهتر است خودتان دست به کار و پیگیر ماجرا شوید. هدف از پیگیری این است که با مصاحبه گر خود در ارتباط باشید و نام خود را در ابتدای لیست قرار دهید. به این موضوع نیز اشاره کنید که شما همچنان آماده همکاری هستید و می توانید هرگونه اطلاعات اضافی که نیاز باشد را در اختیارشان قرار دهید؛ اطلاعاتی چون نمونه های کاری شما و یا پاسخ به سؤالات احتمالی آنها. «مشتاق دریافت پاسخ از سمت شما هستم» راه دیگری است که می توانید به صورت غیرمستقیم از آنها بپرسید «چه زمانی تصمیم نهایی را می گیرید؟» و همچنین از این راه علاقه خود در دریافت هرچه سریع تر جواب نهایی را ابراز می کنید.

یادداشت نکات مهم مصاحبه

این کار را باید فوراً پس از اتمام مصاحبه انجام دهید، یعنی زمانی که مصاحبه هنوز در ذهن شما تازه و شفاف است. تمامی نکات مهم، سؤالات اصلی و همین طور پاسخ های خود به این سؤالات را یادداشت کنید. این کار اهمیت به خصوصی در مصاحبه اولیه دارد، زیرا ممکن است در مصاحبه های بعدی نیز سؤالات مشابهی از شما پرسیده شود. در این صورت می توانید به جای دادن جواب های تکراری، موارد و نکات جدیدی به گفته های تان اضافه کنید و به مصاحبه گر یادآور شوید از مصاحبه قبلی خود تا به اکنون مشغول فکر کردن به این سؤالات بوده اید. کاربرد دیگری که یادداشت برداری دارد این است که می توانید به چشم یک منتقد به پاسخ های خود بنگرید و نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کنید و در رفع آنها بکوشید. با این کار می توانید خود را برای مصاحبه بعدی نیز آماده کنید. آنالیز مصاحبه می تواند به شما کمک کند اشتباهات خود را پیدا و از تکرار آنها اجتناب کنید. همینطور باعث می شود جزییات و نکات مهم مصاحبه را فراموش نکنید.

مطلب مرتبط: 5 نکته که در مصاحبه شغلی باید رعایت شود

صبوری

مدت زمان انتظار برای دریافت جواب پس از شرکت در یک مصاحبه می تواند استرس زیادی به همراه داشته باشد. فراموش نکنید همه چیز به زمان نیاز دارد و صبوری نیز مرحله ای از روند یافتن شغل به حساب می آید. این که مصاحبه را به صورت پیوسته در ذهن خود «مرور» کنید کار آسانی است، اما فراموش نکنید مشغولیت فکری بیش از حد نیز می تواند طاقت فرسا و خسته کننده باشد. هرچه مسئله ای را بیشتر آنالیز کنید، سختگیرتر خواهید شد؛ حال استرس انتظار و ندانستن جواب را نیز به آن اضافه کنید. در یک چشم به هم زدن شما صدها اشتباه مرتکب شده حین مصاحبه را در ذهن تان مرور و نتیجتاً استرس و دلشوره خود را بیشتر کرده اید، بنابراین بهتر است تنها یک یا در نهایت دو بار مصاحبه خود را مرور و پیام پیگیری تان را ارسال کنید. حال که می دانید هر کاری از دست تان بر می آید را انجام داده اید، آرام باشید و از زمان باقیمانده لذت ببرید. اگر این چهار مورد را بخشی از فرآیند یافتن شغل بسازید، بسیار زودتر از آنچه تصور می کنید شغل بعدی خود را خواهید یافت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی