دوشنبه, 16 مهر 1397 - 13:39

5 تغییر کوچک در برنامه صبحگاهی که روزتان را در لحظه بهتر خواهد کرد

برای شروع می توانید، به محض این که چشمان تان را باز کردید، به سمت گوشی تلفن تان هجوم نبرید.

برنامه صبحگاهی ای دارید که روزتان را پربار کند؟ برنامه بسیاری از ما این است که: سرحال و شاداب از خواب ناز شبانه بیدار می شویم و بلافاصله تقریباً ناخودآگاه گوشی تلفن هوشمندمان را برمی داریم. گوشی را در فاصله چند سانتیمتری از صورت مان نگه می داریم و اخبار، پیام ها، هشدارهای جدید و ایمیل های بی پایان را زیر و رو می کنیم یا حتی به بعضی از آنها جواب می دهیم.

اگر واقعاً با خودتان صادق باشید، تایید می کنید که این سرگرمی ها بخشی از انرژی تان را حتی قبل از این که پای تان را روی زمین بگذارید و برای خودتان قهوه درست کنید، بلعیده است. ذهن تان از همین ساعت اولیه روز به شدت شروع به کار کرده است. چنین عادتی بدترین روش برای شروع یک روز طولانی است.

اما اگر قدر صبح درخشانی را که تازه شروع شده است، بدانید و به جای انجام دادن کارهایی که فشار خون تان را بالا می برد، با روی آوردن به فعالیت هایی که ذهن، بدن و روح تان را تغذیه می کند، به فرصت دوباره ای که در اختیارتان گذاشته شده و به سلامت و رفاه خودتان اهمیت بدهید، چه اتفاقی می افتد؟

در این مقاله با بهترین راهکارها برای بهره بردن از انرژی و شادابی صبحگاهی اشاره می کنیم.

مطلب مرتبط:  5 تغییر در عادات صبحگاهی و بهبود کیفیت فعالیت های روزانه

1ـ ساعات اولیه روز را با گذراندن کنار خانواده به یادماندنی کنید

بیز استون، یکی از موسسین Twitter and Medium ، صبح ها یک ساعت با پسرش بازی می کند و معتقد است که این ساعت مهم ترین بخش از روزش است. استون می گوید: «از وقتی پسرم به دنیا آمد، هر روز صبح بعد از بیدار شدنش با او بازی کرده ام. اگر روزی فرصت نکنم که با او بازی کنم، تا پایان روز حس می کنم که چیزی را از دست داده ام که دیگر هرگز شانس داشتنش را نخواهم داشت. موهبت بزرگی است که هر روز صبح قبل از قرار گرفتن در نقش مدیرعامل از قرار گرفتن در حال و هوای یک پسربچه 5 ساله لذت ببرید.»

2ـ 15 تا 30دقیقه را به مدیتیشن اختصاص دهید

اپرا وینفری و آریانا هافینگتون هر دو روزشان را با 30 ـ 20 دقیقه مدیتیشن شروع می کنند. وینفری می گوید: «فقط پس از رسیدن به چنین آرامشی است که می توانید بهترین کار و بهترین زندگی را خلق کنید.» یکی از مزایای شاخص مدیتیشن این است که از تمام الگوهای فکری معمول، به ویژه الگوهای منفی جدا می شوید. پس از این مراسم صبحگاهی کوتاه می توانید کنترل افکارتان را به دست بگیرید و به خوبی بر بقیه روزتان مدیریت کنید. بعد از مدیتیشن متوجه می شوید که بار سنگینی از روی شانه های تان برداشته شده است.

3ـ روزتان را با یک نرمش صبحگاهی شروع کنید

افراد موفق بسیاری هستند که روزشان را با ورزش شروع می کنند. منطقی به نظر می رسد، ورزش قبل از صبحانه یک روش فوق العاده برای تزریق انرژی به بقیه روز است. برای مثال میشل گس، یکی از مدیران ارشد فروشگاه کوهل زنگ ساعتش را روی 4:30 تنظیم می کند تا فرصت کافی برای دویدن داشته باشد. رئیس جمهور سابق آمریکا، باراک اوباما هر روز صبح را با یک برنامه تمرینی شامل حرکات کاردیو و تقویتی شروع می کند. برنامه صبحگاهی مدیرعامل توییتر، جک دورسی نیز یک نرمش هفت دقیقه ای است که سه بار در طول روز تکرار می شود.

4ـ نوشتن خاطرات

نوشتن خاطرات صبحگاهی شامل روی کاغذ آوردن جریان خودآگاهی به محض بیدار شدن است. این کار روش موثری برای غلبه بر آشفتگی ذهنی، افزایش تمرکز و آزاد کردن پرنده خلاقیت است. تیم فریس، کارآفرین موفق حاضر است بر سر سودمندی مراسم صبحگاهی پنج دقیقه ای خود قسم بخورد. به نقل از فریس: «کار آسانی است که افکار خود را مانند فردی با الگوی شخصیتی نوع A با عجله و نگرانی روی کاغذ پیاده کنید و بعد از نقش بستن افکارتان روی کاغذ به فردی کمالگرا تبدیل شوید که همواره به آینده فکر می کند. این خاطره نویسی پنج دقیقه ای در واقع نوعی مداخله درمانی است که باعث می شود، بتوانم در طول روز احساس بهتری داشته باشم و کارهای بیشتری انجام دهم و برخلاف خصایل طبیعی خود به فرد راضی تر و شادتری تبدیل شوم.»

مطلب مرتبط: 10 عادت ساده صبحگاهی در افراد موفق (اینفوگرافی)

5ـ با جلسات صبحگاهی خداحافظی کنید

پس از آن که توانستید صبح تان را به روشی کل نگر به گونه ای مدیریت کنید که شما را برای شروع سریع یک روز کاری پربار آماده کند، باید مراقب عامل هایی باشید که انرژی تان را به محض رسیدن به شرکت می بلعد. یکی از متهمین ردیف اول تحلیل بردن انرژی در سر کار، جلسات صبحگاهی است. بازدهی و خلاقیت صبحگاهی با اجبار برای شرکت در جلسات بی اهمیت و ناخوشایندی هدر می رود که به راحتی می توان برگزاری آنها را به زمان دیگری موکول کرد. چنین جلسات بی موقعی برای کارکنان مطلعی که با شروع یک صبح پرانرژی در اوج خلاقیت هستند و موتور بازدهی شان با این سوخت صبحگاهی به شدت در حال فعالیت است، کلافه کننده است و انگیزه شان را برای ادامه روز از بین می برد. رهبران باید متوجه اهمیت برگزاری جلسات در ساعات دیگری که انرژی کارکنان کمتر است، باشند و به کارکنان اجازه دهند که مطابق سبک کاری خود و روشی از صبح شان استفاده کنند که عملکرد مغزشان را به سطح بهینه می رساند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی