جمعه, 13 مهر 1397 - 15:48

5 دلیل برای اخراج فوری کارمندان ضعیف

اخراج کردن کارکنان به هیچ وجه کار آسانی نیست، اما پیامدهای حفظ کارکنان با عملکرد ضعیف بسیار بدتر است.

منطق و حس ششم تان به شما می گوید که وقت آن رسیده تا یکی از کارکنان تان را که عملکرد ضعیفی دارد، اخراج کنید، اما احساسات و کمبود وقت باعث می شود که کاری نکنید. فقط شما نیستید، بسیاری از کارآفرینان بر سر تصمیم گیری درباره اخراج یا حفظ کارکنان ضعیف دچار مشکل می شوند و این کار اجتناب ناپذیر را به تاخیر می اندازند؛ این امروز و فردا کردن خسارت و تنشی غیرضروری را به خودشان، کارکنان و مشتریان وارد می کند و بازدهی و درآمد شرکت را نیز تحت الشعاع قرار می دهد.

اگر یکی از کارکنان تان همیشه دیر سر کار حاضر می شود، کارش را خوب انجام نمی دهد، نسبت به همه چیز بی تفاوت است یا جنجال به راه می اندازد، مطمئن باشید که نگه داشتن او به ضررتان تمام می شود. پس از آن که هرچه در توان داشتید، برای تربیت و آموزش او به کار گرفتید، اما میخ آهنین در سنگ فرو نرفت، بهتر است این بار اضافی را از روی شانه های تان بردارید.

ضعیف بودن حتی یکی از کارکنان اثر مخربی بر روی عملکرد کل شرکت می گذارد. بااین حال اکثر صاحبان کسب و کارهای کوچک بر پایه عامل های احساسی ترجیح می دهند تا این تصمیم گیری بدیهی را به بعد موکول کنند.

مطلب مرتبط:7 نوع از کارمندانی که مستحق اخراج هستند

5 دلیل اشتباه برای نگه داشتن کارمندان با عملکرد نامناسب

1ـ وقت نداشتن برای یافتن و آموزش جایگزین

کارمندی که عملکرد ضعیفی دارد، باعث می شود که انرژی و زمان شرکت به هدر برود. اگر معتقدید که زمان کافی را برای یافتن و آموزش یک کارمند جدید ندارید، مطمئن باشید که دارید خودتان را گول می زنید تا از این تصمیم ناخوشایند فرار کنید. شکی نیست که آموزش یک کارمند تازه وارد کاری وقت گیر و مضطرب کننده است، اما پس از آن که تصمیم تان را گرفتید و بر روی بهبود وضعیت و کارکنان تان متمرکز شدید، دوباره سرحال و پرانرژی خواهید شد. به علاوه بعد از آن که این جایگزینی را با موفقیت به اتمام برسانید، وقت بیشتری پیدا خواهید کرد، چون می توانید انرژی تان را صرف کار دیگری بکنید.

2ـ چون کارمند مورد نظر آدم خوبی است، اخراج کردن او سخت است

کارمندان ضعیف همواره اشخاصی تنبل، بی تفاوت یا با ویژگی ها و روحیات ناسالم نیستند، گاهی اوقات آنها افرادی دوست داشتنی و باملاحظه هستند، اما مهارت یا استعداد کافی را برای انجام دادن این شغل ندارند. فرقی نمی کند که این کارمند ضعیف آدم خوبی است یا نه، در هر حال نمی تواند عملکرد بهینه را ارائه دهد و با نگه داشتن او در حقیقت دارید، در حق خودتان و گروه تان خیانت می کنید. مطمئن باشید که کارمندتان نیز از ناکارآمدی و ضعیف بودن خود آگاهی دارد و این ضعف باعث نگرانی و ناراحتی او نیز شده است. اگر موقعیت دیگری متناسب با توانایی های این آدم خوب، اما کارمند بد وجود ندارد، بهتر است هم خودتان و هم او را از این نگرانی و اضطراب نجات دهید.

3ـ اجتناب از مشاجره

مدیران غالباً مکالمات وحشتناکی را برای زمان اخراج تصور می کنند و درباره آن نگران هستند، که به ندرت اتفاق میفتد. کم پیش می آید که کارمندی هنگام اخراج با رئیسش مشاجره کند و او را تهدید کند، البته کارمندان گاهی اوقات تاحدی احساساتی می شوند. اگر احساس کردید که بحث ناخوشایندی قبل از این گفت وگوی سخت، در طول آن و بعد از آن در پیش است، آسوده خاطر باشید که این مشاجره زودگذر خواهد بود.

4ـ امید به بهبود عملکرد کارمند ضعیف

تعیین تکلیف این دلیل آسان است. اگر به کارمند مزبور آموزش داده اید، او را راهنمایی کرده اید و به اندازه کافی برای بهبود عملکرد به او فرصت داده اید، اما نتیجه نگرفته اید، مطمئن باشید که هزار سال دیگر هم اثری از بهبود در او نخواهید دید.

5ـ احساس گناه برای حمایت نکردن از کارمند ضعیف

متاسفانه بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک در زمینه آموزش کارکنان ضعیف عمل می کنند. هرچه پول و وقت بیشتری برای ثبت فرآیندها و سیستم ها صرف کنید، در انتها پول و وقت بیشتری به دست خواهید آورد. اگر در آموزش مناسب کارکنان تان کوتاهی کرده اید، هنوز فرصت برای جبران این کار وجود دارد، اما مراقب باشید که کمبود و ناکارآمدی آنها را به پای کوتاهی خودتان نگذارید.

5 دلیل برای اخراج فوری کارمندان ضعیف

اگر هنوز قانع نشده اید، که از به تاخیر انداختن این تصمیم و بهانه آوردن برای حفظ این کارمند بد دست بردارید، بهتر است با پیامدهای منفی به تعویق انداختن این تصمیم مهم آشنا شوید.

1ـ ضرر مالی

بازدهی برای موفقیت حیاتی است. یک کارمند ضعیف، در هر موقعیت و شغلی، همواره اثری منفی بر روی درآمد شرکت خواهد داشت. حتی اگر کار آنها به گونه ای نباشد که با مشتریان در تماس باشند، باز هم در نقطه ای باعث کند شدن فعالیت ها خواهند شد.

2ـ آسیب زدن به فرهنگ شرکت

اگر فردی از زیر بار تعهدات و مسئولیت های خود شانه خالی کند، عوارض این کوتاهی پیامی منفی را به کارکنان دیگر منتقل خواهد کرد. شاید تاثیر این پیام آنی نباشد، اما مطمئن باشید که دیر یا زود متوجه تغییر در نگرش و حتی عملکرد دیگر کارکنان خواهید شد.

3ـ شاید خودتان متوجه نباشید، اما این استرس عملکرد خوتان را نیز تحت الشعاع قرار داده است

کارآفرینان غالباً از کمبود وقت شکایت دارند، حال آن که مشکل اصلی بیشتر به ضعف در مدیریت زمان و کمبود انرژی مربوط می شود. اگرچه مغز توانایی تقسیم بندی را دارد، اما فشار و بار مربوط به تصمیمی که می دانید، باید آن را بگیرید اما دائم به تاخیرش می اندازید، بر ذهن تان سنگینی می کند. در نتیجه انرژی جسمی و روحی تان تحلیل می رود و عملکردتان آهسته می شود. بهتر است همین امروز این بار را از شانه های تان بردارید تا استرس تان کمتر شود و عملکردتان بهبود یابد.

مطلب مرتبط: بهترین روش های اخراج کارمندان

4ـ مشتریان متوجه ضعف در عملکرد شرکت می شوند و از معامله با شما منصرف می شوند

چه کارمندتان حسن نیت داشته باشد و نهایت تلاشش را برای خدمت به مشتریان بکند، چه نالایق باشد و اشتباهات فاحش انجام بدهد، وفاداری مشتریان حد و مرزی دارد. ضعف در خدمات مشتریان بر روی موقعیت شما، به عنوان رهبر آنان تاثیر می گذارد و احترام و منزلت تان را در نظر دیگران کاهش می دهد. به علاوه هر اشتباهی هزینه هایی را به شما و مشتریان تحمیل می کند.

5ـ متوقف کردن دیگران، حتی کارمندی که اخراج شدنی است، ناجوانمردانه است

چون کارمندتان آدم خوبی است یا به هزار و یک دلیل دیگر، برای او احساس تاسف می کنید، اما واقعیتی که کارآفرینان غالباً آن را نادیده می گیرند، این است که ممکن است کارمندشان شادی و عزت نفس را در شغل دیگری پیدا کند که با توانایی هایش تناسب بیشتری دارد. چنانچه فردی با روحیات و ویژگی های متعادل دیگر مجبور نباشد که تمام روز سر کار با خودش کلنجار برود، سرانجام می تواند روی پای خودش بایستد. با به تاخیر انداختن این تصمیم ناگزیر هم در حق خودتان ظلم کرده اید، هم در حق کارمندی که دیر یا زود باید شرکت را ترک کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی