چهارشنبه, 04 مهر 1397 - 16:00

چگونه کار خود را به عنوان یک سخنران آغاز کنید

آیا حاضر هستید به صورت رایگان و یا در ازای دستمزدی پایین سخنرانی عمومی برگزار کنید تا تنها این شانس را داشته باشید که بتوانید با مشتریان ایده آل خود به صورت حضوری ملاقات کنید؟ بسیاری از مشتریان من که اکنون به سخنرانان قابلی بدل شده اند در ابتدا کار خود را با سخنرانی برای کسب وکارهای محلی شروع کردند. افرادی که برای برنامه های TED و TEDx سخنرانی می کنند، بابت این کار پولی دریافت نمی کنند، بلکه هدف آنها از این کار، نمایش است.

یکی از دوستان من کارگاه های دوساعته ای را با موضوع رهایی از اندوه برگزار می کند. شرکت کنندگان هیچ پولی پرداخت نمی کنند و کلیسا ها و بنیادهای مدنی مکان هایی نزدیک به منزلش را پیشنهاد می کنند. او این رویدادها را از طریق روزنامه آزاد انجمن های خیریه، تبلیغات شهری و بروشورهایی که بنیادهای مدنی و کلیساها توزیع می کنند، تبلیغ می کند. بعد از گذشت این دو ساعت، بسیاری از مردم با او احساس همبستگی عاطفی پیدا می کنند و او آنان را به گذراندن برنامه مفصل تر و البته غیررایگانش دعوت می کند.

اگر شما هم می خواهید در این زمینه فعالیت داشته باشید، برای جلوگیری از هدررفت زمان و جذب افراد به خود و کسب و کارتان، به خاطر داشتن چند نکته الزامی است.

1. مخاطب شما چه کسی است؟

پاسخ به این سوال به شما کمک می کند که بفهمید آیا سخنرانی عمومی برای تان صرفه مالی دارد یا خیر. این داستان با درک اولین قانون کسب وکار آغاز می شود: آیا مشتریان ایده آل خود را می شناسید؟

مطلب مرتبط:ویژگی‌های یک سخنران خوب

اگر بتوانید مشتری ایده آل خود را شناسایی کنید، آنگاه می توانید بفهمید که کجا می توانید آن ها را پیدا کنید.

به محض فهمیدن مشتریان ایده آل خود می توانید عادات آنها، رفتارها و نقطه نظرات شان را شناسایی و درک کنید.

2. این افراد کجا هستند؟

می توانید محل تجمع مشتریان ایده آل خود را شناسایی کنید؟ هرگاه که در جایگاه سخنران قرار می گیرید تا جای ممکن از برنامه ریز رویداد سوال پرسیده و در مورد مخاطبان خود اطلاعات کسب کنید. چیزی را فرض نکنید! با گروه هایی صحبت کنید که عمدتا متشکل از افرادی است که از پیش نسبت به آنها آگاهی عمومی دارید.

اگر مشتری ایده آل شما یک فرد مذکر 30 ساله باشد، صحبت در یک کلوب پارک محلی به کارتان نخواهد آمد، اما ممکن است یک نفر بگوید چه فرقی می کند؟ همه انسان هستند، اما باید گفت که بسیاری از سخنرانان تازه کار این گام را سرسری می گذرانند و نتیجتا نمی توانند در موقعیت های مختلف توجه مخاطبان را به خود جلب کنند.

در ابتدا از افراد حاضر بپرسید که در اوقات فراغت شان چه کاری انجام می دهند و یا اینکه به گروه و انجمن خاصی تعلق دارند. خوش به حال تان که مردم صحبت کردن در مورد خودشان را دوست دارند. هنگامی که به محل کارتان می آیند با آنها صحبت کرده و یا پرسشنامه ای در اختیارشان قرار دهید. مرحله بعد، توجه داشته باشید که اگر به کسب و کارتان علاقه دارید، پس احتمالا میزان شباهت زیادی بین شما و مشتریان تان وجود دارد. شما چه چیزی دوست دارید؟ دوست دارید به کجا بروید؟ آیا در حال حاضر عضو انجمن و یا گروه خاصی هستید که بتواند در رساندن پیام تان به شما کمک کند؟

در نهایت باید قدری تحقیق و بررسی داشته باشید. به دنبال مجلاتی بروید که برای مشتریان ایده آل تان جذاب هستند. این مجلات را خریداری کرده و سپس به وب سایت آنها بروید، دست در جیب کرده و قدری از پول خود را صرف تبلیغات کنید. این کار به بررسی رویه های بازار کمک بسیار بزرگی می کند، خصوصا که آن روزنامه یا مجله مبلغ هنگفتی را برای ثبات خود در بازار خرج کرده است. دفعات بعد از خودتان بپرسید که این روزنامه یا مجله چگونه مشتریان ایده آل خود را پیدا می کند؟ و یا این مجله چه مطالبی را پوشش می دهد که من تا به حال به آنها فکر نکرده ام؟

3. چگونه در مقابل آنها قرار می گیرید؟

چگونه باید در مقابل مخاطبان خود قرار گرفته و آنان را به شکلی میخکوب کنید که اینطور به نظر نرسد!؟ بخش عمده ای از موفقیت شما وابسته به این است که به آنها ثابت کنید شما فردی خوب، باهوش، آگاه و پذیرفتنی هستید و برای مشکلات آنان راه حل هایی را در اختیار دارید.

4. چرا باید شما را دعوت به سخنرانی کنند؟

بسیاری از کلوب ها، گروه ها و بنیادهای خیریه از سخنرانان دعوت می کنند تا چیزی را به اعضای فعلی خود ارائه کرده و افراد بیشتری را جذب کنند. همچون دوست من، سخنران مبحث غم و اندوه. فکر کنید که چرا یک کلیسا باید هر ماه دو ساعت از فضای خود را در اختیار او قرار دهد تا به افراد عضو کلیسا و افراد کاملا غریبه در مورد روش های مقابله با غم مشاوره دهد؟

در وهله اول کار او باعث می شود که کلیسا به عنوان نهادی مردمی و همراه جلوه کند و از این طریق شاید بتواند به خاطر خدماتی که ارائه می شود افراد بیشتری را به کلیسا جذب نماید و برای بهبود و ارتقای شخصیت افراد عضو گامی موثر بردارد. از سوی دیگر این دست برنامه ها موجبات ایجاد روابط را فراهم می کنند، روابط به هر شکلی که باشند افراد بیشتری را جذب نموده و موجب ماندگاری افراد حاضر می شود.

مطلب مرتبط: درسی از کنفرانس TED / هنر سخنرانی برای عموم

منافع کلیسا برابر و یا بیشتر از منافعی است که شامل حال دوست من می شود. شما باید مکان هایی را پیدا کنید که هم شما به آنها نیاز داشته باشید و هم آنها به شما احتیاج داشته باشند. این ایده ها را مد نظر داشته باشید: یک مشاور تغذیه، یک پزشک ورزشی و یا یک مشاور خانواده می تواند در باشگاه و یا سونا صحبت کند؛ یک مشاور امور مالی یا حسابرس مالیاتی می تواند طی ساعات ناهار، در یک رستوران مرکز شهر صحبت کند؛ یک پیمانکار، استادکار و یا برقکار می تواند در کارگاه خصوصی خود صحبت کند؛ یک مربی امور موفقیت و یا فردی که در حوزه ارتقای فردی متخصص است می تواند در یک چایخانه صحبت کند.

آیا هیچ کدام از این موارد جرقه ایده ای را در ذهن شما روشن کرد؟ شاید برای ایجاد تناسب میان نیازهای آنان و پیام شما، اصلاحاتی مورد نیاز باشد، اما اگر بتوانید راهی موثر و مفید پیدا کنید که به واسطه آن، کسب و کار مخاطبان خود را بهبود ببخشید، در واقع برای خودتان نیز بازاریابی کرده اید. این یک معامله برد-برد است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی