یکشنبه, 26 آذر 1396 - 11:08

شکل گیری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری تنها راه بازگشت نخبگان ایرانی

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آیین گشایش «هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار» مهم ترین زمینه ساز بازگشت استعدادهای برتر و نخبگان به کشورمان را توسعه زیست بوم کارآفرینی کشور دانست و عنوان کرد: تنها راه امید به بازگشت نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی دانشجو یا شاغل دیگر کشورها، شکل گیری و توسعه زیست بوم کارآفرینی و نوآوری در کشور است.

فراهم شدن بستر فعالیت دانشجویان در داخل کشور

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به کاهش خروج دانشجویان ایرانی و فراهم شدن زمینه بازگشت استعدادهای برتر به کشورمان اظهار کرد: در سال های پیشین، از میان 170هزار دانشجو، بخش قابل توجهی از آنان بالغ بر 100هزار نفر دانشجوی ایرانی خارج از کشور بودند، به طوری که 57 هزار نفر از آنان در آمریکا تحصیل می کردند و بزرگ ترین اجتماع دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در آمریکا، ایرانی بود، اما این روزها با ایجاد زیرساخت های کسب و کارهای نوآور، آمار دانشجویان ایرانی مقیم دیگر کشورها کاهش چشمگیری یافته و مسیر بازگشت نخبگان جوان به کشور هموارتر شده است.

به گفته ستاری، امروز از میان جمع 4 میلیون و 700 هزار دانشجوی کشور که ظرفیتی منحصر به فرد و در اختیار کمتر کشوری است، تنها 12 هزار دانشجو در آمریکا تحصیل می کنند که این موضوع با ایجاد زیرساخت و زمینه مناسب برای تحصیل و شکل دادن کسب و کارهای خلاق این دانشجویان تحقق یافته است.

شکل گرفتن استارت آپ های موفق به دست دانشجویان ایرانی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه با افزایش تعداد دانشجویان بازگشته  به کشور در چند سال اخیر، استارت آپ های موفق و توانمند جهت ایجاد ارزش افزوده بالا  آغاز به کار کرده اند و دانشجویان ایرانی غیر مقیم که حقوقی حدود 600 هزار دلار دریافت می کردند، به ایران بازگشته اند تا در کشور خود خدمت کنند.  

وی، سرمایه گذاری بخش خصوصی در استارت آپ ها را حائز اهمیت دانست و بیان کرد: باید برای بخش خصوصی این باور را ایجاد کنیم که استارت آپ ها ثروت آفرین هستند. برخی استارت آپ ها هفته ای 10 درصد رشد می کنند که این موضوع می تواند برای بخش خصوصی رغبت ایجاد کند.

وضع مطلوب ماندگاری بازگشت دانشجویان ایرانی نسبت به دیگر کشورها

رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران با بیان اینکه استناد به آمارهای غیررسمی در خصوص میزان بالای مهاجرت دانشجویان ایرانی به دیگر کشورها صحیح نیست، اظهار کرد: بر خلاف آمارهای غیررسمی که تعداد دانشجویان ایرانی مقیم در دیگر کشورها را بیش  از آمار واقعی نشان می دهند، تعداد دانشجویان ایرانی در دیگر کشورها آمار بالایی نیست.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران به وضعیت مطلوب ایران برای بازگشت ماندگاری و بازگشت دانشجویان ایرانی نسبت به دیگر کشورهای منطقه افزود:  کشور عربستان 5 برابر و کره 7 برابر ایران در آمریکا دانشجو دارد این در حالی است که تعداد دانشجویان ایرانی مقیم دیگر کشورها زیاد نیست و در بیان برخی آمارها بزرگنمایی شده است.

ضرورت حرکت دانشجویان به سوی پیشرفت کشور با کسب و کارهای نوآور

نایب رئیس هیأت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، با تأکید بر ضرورت نقش آفرینی دانشجویان کشور در رشد تولید ناخالص داخلی و پیشرفت کشور به واسطه راه اندازی کسب و کارهای خلاق و نوآور گفت: به رغم تعداد قابل توجه دانشجویان کشورمان، تأثیر این بخش بر تولید ناخالص داخلی (GDP) به میزان قابل قبول نرسیده است؛ این در حالی است که نقش دانشجویان در رشد تولید ناخالص ملی کشورها، کلیدی است.

ستاری نبود زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور را یک خلأ بزرگ برای تحقق این امر دانست و بیان کرد: ایجاد زیست بوم نوآوری و کارآفرینی تنها راه بازگرداندن دانشجویان و نخبگانی است که از کشور خارج شده اند.

نقش کلیدی بخش خصوصی در شکل گرفتن زیست بوم کارآفرینی و نوآوری

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، در زیست بوم نوآوری و فناوری باید بخش خصوصی سرمایه گذاری بیشتری داشته باشد، استارت آپ های تکنولوژی شکل بگیرد و شرکت های دانش بنیان در اطراف دانشگاه ها تشکیل شود.

ستاری، همکاری همه بخش ها و دستگاه ها را برای ایجاد این زیست بوم ضروری دانست و تصریح کرد:  برای ایجاد زیست بوم نوآوری و فناوری باید همکاری همه جانبه بخش خصوصی و دولتی وجود داشته باشد زیرا تنها با پول دولتی نمی توانیم این اکوسیستم را ایجاد کنیم.

توسعه فرهنگ کارآفرینی و نوآوری برای ایجاد زیست بوم شرکت های خلاق

رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، ترویج فرهنگ نوآوری و کارآفرینی در جامعه را ضرورتی اجتناب ناپذیر برای شکل گیری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری دانست و گفت: با ترویج و نهادینه ساختن این فرهنگ، مردم به این باور می رسند که باید زیست بوم نوآوری در جامعه کاربردی شود و در صورت ایجاد این زیست بوم، جامعه نسبت به مهاجرت جوانان حساس می شود و تلاش خود را برای بازگرداندن آنان به کار خواهد بست.

وی با اشاره به اینکه در زیست نوآوری و فناوری نیروی انسانی و تفکر خلاق ارزش پیدا می کند و دیگر کشف یک معدن جدید یا رشد اکتشاف نفت چندان اهمیت نخواهد داشت.

 «استعدادهای برتر و نخبگان» سفیران توانمند ایران در دیگر کشورها

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، با اشاره به ظرفیت مطلوب استعدادهای برتر و نخبگان ایرانی در دیگر کشورها در معرفی توانمندی ها و ظرفیت های کارآفرینی و نوآوری کشورمان گفت:  دانشجویان و نخبگان جوان ایرانی، مروجان فرهنگی و سفیران کشورمان هستند که باید با حمایت از آنان، زمینه تحول و بهبود اقتصاد کشور را محقق کنیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: امروز جوانان مستعد به رغم سنین پایین، تغییرات بزرگ و فوق العاده ای را در اقتصاد کشور ایجاد کرده اند و وظیفه مسئولان باور این جوانان و ایمان به توانمندی آنها است.

بازدید از دستاوردهای پژوهش و فن بازار

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن بازدید از هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار با جدیدترین دستاوردها توانمندی های پژوهشی و فناورانه دانشگاه های کشورمان آشنا شد.

گفتنی است هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار با حضور دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و نیز برخی از وزارتخانه ها و سازمان های اجرایی مرتبط در ایام هفته پژوهش و فناوری (۲۲ الی ۲۶ آذر ماه سال۱۳۹۶) برگزار می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی