چهارشنبه, 25 مهر 1397 - 15:04

5 عبارت ممنوعه در محیط کار / کارتان را با نگرش مثبت «من می توانم» پیش ببرید

انتخاب لغت هنگام بیان نظرات بسیار مهم است. به ویژه در محیط کار باید نگرشی مثبت را انتخاب کنید که نشان دهد شما می توانید. بنابراین وقتی می خواهید پیامی را به همکاران تان منتقل کنید، مراقب انتخاب لغت تان باشید.

در این مقاله کوتاه با عباراتی آشنا می شوید که به زبان آوردن آنها در محیط کار دردسرساز خواهد شد و باعث می شود، همکاران تان دیدی منفی نسبت به شما پیدا کنند.

1ـ این کار وظیفه من نیست

به جای آن که برآشفته شوید و بگویید «این کار وظیفه من نیست»، لحن تان را آرام کنید و مسئولیت های واقعی تان را به همکارتان یادآوری کنید. سپس به آرامی بگویید: «اگر بعد از انجام کارهایم وقت داشتم، خوشحال می شوم که بتوانم به شما کمک کنم.» به این ترتیب حس همدلی و مسئولیت پذیری خود را به همکارتان نشان داده اید.

مطلب مرتبط: جملات مخرب در محیط کار

2ـ نمی دانم

درست است که نمی توانید همیشه جواب همه سوال ها را بدانید، اما می توانید نشان دهید که به یافتن جواب صحیح علاقه مندید. برای این کار می توانید از فردی که در این زمینه تخصص دارد، سوال کنید یا جواب را در اینترنت و گوگل جست وجو کنید. به همکارتان نشان بدهید که در حال تلاش برای یافتن جواب سوال او هستید.

3ـ سعی می کنم

«سعی خودم را می کنم»، جمله بسیار مبهمی است. وقتی همکارتان این جمله را می شنود، متوجه نمی شود که کارش را انجام می دهید یا خیر. به علاوه با این جمله این مفهوم را القا می کنید که نهایت تلاش تان را نخواهید کرد. شاید همواره به نتیجه نرسید، اما حداقل می توانید شفاف تر باشید. بگویید «این کار را انجام خواهم داد» و اگر به مشکلی برخورد کردید، کمک بگیرید.

4ـ دوست ندارم با آنها کار کنم

هیچ کس انتظار ندارد که تمام همکاران تان را دوست داشته باشید، اما می توانید حرفه ای رفتار کنید و میانه را بگیرید. ممکن است شخصیت ها و سبک های کاری متفاوتی داشته باشید، سعی کنید مناسب ترین آنها را برای همکاری انتخاب کنید، چون چنین روحیه ای است که از چند نفر یک تیم متحد می سازد. سعی کنید از تفاوت های تان بیشترین فایده را ببرید و یک کار عالی را در کنار یکدیگر انجام دهید.

مطلب مرتبط: رفتار حرفه‌ ای در محیط کسب‌ و کار

5ـ این کار غیرممکن است، نمی توانم آن را انجام دهم

هیچ چیز غیرممکن نیست، همه چیز ممکن است، به شرطی که از زاویه صحیح به آن نگاه کنید. مطمئن هستید که تمام جوانب و گزینه ها را بررسی کرده اید؟ در محیط کار بدبین و منفی باف نباشید. یک نگرش مثبت و توانمندانه را در خودتان ایجاد کنید. به جای شکایت کردن از غیرممکن بودن یک کار بگویید: «کاری که من می توانم در این خصوص انجام بدهم، این است که ... »

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی