جمعه, 06 مهر 1397 - 13:16

درک قدرت تبلیغات بی نام

همواره مواردی مبنی بر نادیده گرفتن برندسازی وجود دارد؛ چه صحبت از بازاریابی باشد و چه تبلیغات؛ چه به طور کامل و یا بسته به موقعیتی خاص. آنچه می خواهم در موردش صحبت کنم استراتژی بسیار قدرتمندی در زمینه بازاریابی و بازرگانی و شناخته شده برای برخی بازاریابان است که عده زیادی نیز آن را درست متوجه نشده اند و یا به رسمیت نمی شناسند. این مورد استفاده حساب شده از تبلیغات بی نام و نشان (فارغ از اشاره به نام برندها) است.

قرارگیری برندسازی به عنوان سدی در مسیر قدرتمندترین و سودآورترین تبلیغات و فرصت های بازاریابی موجود در جهت رشد تجارت شما، پدیده ای است که هیچ گاه خواستار آن نیستید. انواع مختلفی از تبلیغات تولیدی وجود دارند که واکنشی مستقیم را بر می انگیزند و به منظور ایجاد انگیزه در چشم اندازهای تأییدشده برای یک محصول و یا خدمتی خاص طراحی شد ه اند. این عمل به منظور برداشتن قدمی رو به جلو، شناسایی خود و پرسش به منظور جمع آوری اطلاعات برای محصول و خدمات فراهم می شود و انجام آن به صورت پنهانی و بدون افشاسازی نام، لوگو و برند یک شرکت نتیجه بهتری خواهد داشت. یک نمونه از این موارد تبلیغات کلاسیک اخطار و هشدار هستند:

اخطار به سرمایه گذاران مالی مشترک

کارشناسان تغییرات و خطرات قابل ملاحظه ای را برای 29 روز آینده پیش بینی می کنند.

این اطلاعاتی است که برخلاف تمایل کارگزاران، باید از آنها مطلع باشید.

مطلب مرتبط:قدرت تبلیغات

اگر در تبلیغات خود از یک لوگوی بزرگ، پهن، نام یک برند ملی و یا نام یک شرکت برنامه ریزی مالی استفاده و شعاری به آن اضافه کنید، در حقیقت قدرت کشش تبلیغ تان را از بین برده اید.

در همین رابطه و در چاپ اطلاعات مالی و سرمایه گذاری، یکی از بزرگ ترین دستاوردهای دوران مربوط به کمپینی بود که سلطه و کنترل چاپ، رادیو و تلویزیون کابلی در سال 2011 و 2012 را به دست گرفت و حجمی از مخاطبان را به سمت ویدئویی آنلاین در سایتEndOfAmerica.com هدایت کرد. شما همچنان می توانید این ویدئو را که به دفعات دیده و شنیده شده است در یوتیوب مشاهده کنید. نام دامنه به خودی خود و تا حدودی هویت برند را داشت، اما در سرتاسر این تبلیغ نامی از شرکت و یا برند، خبرنامه ای که در نهایت به فروش می رسید، نویسنده آن و یا هر گونه ویژگی قابل شناختی از برند، شرکت و یا شخص حقوقی به میان نیامد. این تبلیغ به طور کامل بی نام و ناشناس بود. شنیده ام تعداد دنبال کنندگان این تبلیغ، تمامی رکوردهای شرکت و حتی صنف های کاری مرتبط را شکست و نزدیک به یک میلیون دنبال کننده جدید را به خود جذب کرد.

نکته اصلی: هیچ تلاشی در زمینه برندسازی صورت نگرفت. حال اگر این تبلیغ در دست بزرگ ترین و احمق ترین شرکت ها در زمینه چاپ، بیمه، مقرری سالانه، طلا و یا خدمات و محصولات وابسته به مسائل مالی و شرکت های تبلیغاتی ساده لوحانه شان قرار می گرفت، با پافشاری بر استفاده از نام های حقوقی، لوگوها، شعارها و سابقه شان، تبلیغات را به سخره می گرفتند.

شما همواره می توانید بنا به درخواست مصرف کنندگان و به صورت داخلی و با همراهی آنها برندسازی کنید. گرچه قانونی وجود ندارد که شما را از ایجاد هویتی قوی برای برند و یا در نظر گرفتن خواست مصرف کنندگان منع کند، اما هرگز این قضیه را با مشتریان احتمالی جدید در میان نگذارید.

مواردی وجود دارند که در آن برند به دلیل نمایش حسن نیت خود، از نشان دادن هر گونه واکنشی سر باز می زند. بارها مشتریانی داشته ام که در بازارهای کوچک فعالیت می کردند و بسیار محترم و شناخته شده بوده اند. اگر از 100 نفر افراد حاضر در این بازار در مورد این مشتریان نظرسنجی می کردید، نزدیک به تمام 100 نفری که به صورت اتفاقی انتخاب شده بودند، تعاریف مثبتی راجع به شرکت داشتند و می توانستند درباره پنج بخش اصلی سازنده طرح فروش و اهدایی های شرکت صحبت کنند؛ بدون رمز و راز، بدون کنجکاوی. این مشکلی است که وجود داشته، دیده شده و پیش از این نیز تکرار شده است. موفقیت با آشکارسازی بازاریابی و تبلیغات بی نام همراه با وعده هایی نو و موقعیت های برجسته به دست آمده است و اگر این تعریف از زبان رهبری محترم مربوط به دوران صنعت قدیمی گفته می شد، می توانست بلافاصله بی اعتبار و ناکارآمد شود. زمانی که گرایشی در راستای این وعده ها به وجود آمد، می توان اطلاعاتی در جهت آشکارسازیِ ارتباطِ بزرگ ترین و قابل احترام ترین برند با محصولات جدید، جسورانه و موفق را ارائه داد.

مطلب مرتبط: مدل های مختلف تبلیغاتی در دنیای امروز

به طور خلاصه، ساخت یک برند لزوماً هدفی نهایی و مقدس نیست. برندسازی بهترین انتخاب برای بازاریابان بسیار صبور با جیب هایی پر شده از سرمایه فراوان دیگران است. احتمالاً با تمرکز بر راهنمایی ها، مخاطبان، فروش و سودهای حاصله از بازاریابی، به نحو بهتری به نتیجه خواهید رسید. همچنین قرار دادن هر آنچه حق برند به شما می دهد، به عنوان محصولی فرعی حاصل از بازاریابی مستقیم، می تواند در رسیدن به این نتیجه به شما کمک کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی