سه شنبه, 20 شهریور 1397 - 14:37

همکاری با افراد تاثیرگذار جایزگزین بازاریابی سلبریتی محور / ایجاد محتوای تاثیرگذار نیاز به سلبریتی ندارد

اگرچه موسسه Content Marketing مانند کیم کارداشیان یا برندهای محبوب تولید نوشابه در دنیای سلبریتی ها حضور ندارد، اما با استفاده از افراد تاثیرگذار در سطح اینترنت موفق به تولید محتوای جذاب شده است. در حقیقت ما با آگاهی از ناتوانی خود نحوه فعالیت مان را از برندهای بزرگ اتومبیل سازی و بازیگرهای مشهور جدا کرده ایم.

حتما ببینید: ارزش آفرینی با کلمات حرفه ما است.

بی تردید به هنگام صحبت از تولید محتوای جذاب منظور ما کاری نظیر شروع به ضبط یک ویدئوی زنده نیست. در حقیقت شما باید به گونه ای از نفوذ و اعتماد کاربران به افراد تاثیرگذار در سطح اینترنت استفاده نمایید. به این ترتیب محتوای شما بیش از حد معمولی بازدید خواهد داشت. مزیت این کار نیز واضح است: صرف هزینه ای به مراتب کمتر در مقایسه با همکاری با سلبریتی ها.

اجازه دهید اندکی بحث را تخصصی تر دنبال کنیم.

کارهای مقدماتی

پیش از شروع به خلاقیت ورزی و تولید محتوای تازه (به صورت فردی یا برای آژانس مطبوع تان) به پرسش های ذیل پاسخ صادقانه دهید:

مطلب مرتبط: بازاریابی و تبلیغات از طریق افراد مشهور شبکه های اجتماعی / نفوذ به بازار با سلبریتی های مجازی

•اهداف شما در استفاده از افراد تاثیرگذار برای تولید یا ترویج محتوای تان چیست؟

•معیار شما برای اندازه گیری میزان موفقیت تان چیست؟ در چه مدتی قصد دستیابی به اهداف تان را دارید؟

•آیا سرمایه گذاری شما در بخش تولید محتوا توجیه منطقی و اقتصادی دارد؟

موسسه Cintent Marketing به هنگام تصمیم گیری برای همکاری با افراد تاثیرگذار در وهله نخست جلب توجه بیشتر به برند و همایش هایش را مدنظر داشت. براین اساس هدف اولیه ما توسعه جایگاه برندمان و آگاهی بخشی پیرامون برند موسسه بود. معیار سنجش موفقیت مان نیز شمار بازدید از سایت، اکانت های موسسه در شبکه های اجتماعی و دانلود ویدئوهای همایش های قلمداد می شد. به علاوه هدف اصلی نیز افزایش شمار بازدیدکنندگان از همایش سالانه موسسه بود.

توصیه:اگر قصد ایجاد محتوای تاثیرگذار به صورت شخصی را ندارید، به سراغ یکی از افراد تاثیرگذار در فضای اینترنت بروید. به هنگام انتخاب از میان آن ها به سابقه کاری شان بیش از هر چیز دقت کنید. در این بخش هدف اصلی شما تعیین میزان هماهنگی فرد موردنظر با ماهیت کسب و کارتان خواهد بود. برهمین اساس به منظور دریافت اطلاعات بیشتر با هرکدام از آن ها تماس برقرار نمایید.

ایجاد جدول زمانی

پروژه کتاب الکترونیکی موسسه ما با استفاده از تقویم ها و جدول های مختلف برنامه ریزی و مدیریت می شد.

یکی از جدول های مهم به هنگام برنامه ریزی «جدول جزئیات» است. براین اساس اغلب اقدامات روزانه ما در این جدول پیش بینی می شد. در صورت ایجاد تغییری در برنامه نیز به سرعت نسبت به اصلاح آن اقدام می کردیم. در نگاه نخست بسیاری از اهداف این جدول دور از دسترس به نظر می رسید. با این حال هفته به هفته اهداف نزدیک تر می شدند. وقتی نخستین هدف بزرگ را پشت سر گذاشتیم، تقریبا هیچ کدام از اعضای موسسه روی پای شان بند نبودند. صاقادنه بگویم، همه ما هیجان زده بودیم. نکته مهم در این مرحله صحبت مداوم با سایر اعضای شرکت و افزایش میزان هماهنگی متقابل است.

علاوه بر تقویم جزئیات ما یک جدول تصویری نیز داشتیم که در آن اهداف هفتگی را درج می کردیم. همچنین در هر مورد مسئولیت افراد و مسئول اصلی هدایت پروژه را ذکر می کردیم. به این ترتیب هرکدام از افراد به خوبی نسبت به مسئولیت شان آگاهی داشتند. توجه داشته باشید که تفاوت این جدول با تقویم جزئیات مربوط به پیگیری اهداف کوتاه مدت به صورت اختصاصی است. همچنین در این بخش تمام جزئیات موردنیاز برای دستیابی به اهداف درج شده بود.

به منظور طراحی جدول برای تولید محتوای خود می توانید از ابزارهای مدیریت پروژه استفاده کنید. خوشبختانه اکنون گونه های مختلفی از این ابزاها به بازار ارائه شده است. به عنوان مثال سرویس Google Docs یکی از نسخه های کاربردی برای برنامه ریزی در قالب جدول های دقیق محسوب می شود.

انتخاب افراد تاثیرگذار

هدف از انتخاب افراد تاثیرگذار پوشش کاستی های تیم فنی است. براین اساس افراد انتخابی باید توانایی افزودن ارزش اضافی به محتوای مان را داشته باشند. به همین خاطر به هنگام انتخاب باید نهایت دقت را به کار برد. راحت ترین کار در اینجا تعیین ارزش های مدنظرتان برای محتوای برند و مقایسه افراد با آن هاست. به این ترتیب فقط آن هایی که با ارزش های مدنظرتان هماهنگ هستند، انتخاب کنید. به هنگام انتخاب افراد تاثیرگذار برای پروژه Content Marketing مدیران ارشد معیار خود را توانایی گزینه های موردنظر در بیان اهداف شرکت به صورت جذاب قرار دادند.

بی شک انتخاب از میان خیل عظیم افراد تاثیرگذار با استعداد کار دشواری است. با این حال تکنولوژی کار ما را تا حدی زیادی آسان کرده است. براین اساس با یکی از آژانس های آماری برای یافتن اطلاعت مربوط به فعالیت های قبلی برترین افراد صحبت کردیم. با بررسی گزارش های دریافتی امکان انتخاب سریع از میان شمار بالای افراد به وجود آمد. با این حال ما فقط به گزارش آژانس همکارمان اکتفا نکردیم. به منظور اطمینان بیشتر چند پرسش تکمیلی را نیز مدنظر قرار دادریم. به این پرسش ها توجه کنید:

مطلب مرتبط: 10 کمپین به شیوه بازاریابی تأثیرگذاری برای الهام گیری و شروع پروژه خودمان / موفقیت در بازاریابی با شیوه تأثیرگذاری

آیا آن ها در صنعت ما و خودشان شناخته شده اند؟ به منظور تاثیرگذاری هرچه بیشتر ما به سراغ رهبران موفق در عرصه کسب وکار رفتیم. کسانی مانند جو پالیزی، میشل برنر یا ان هندلی گزینه های ما برای پروژه کتاب الکترونیکی بودند. با این حال قصد ما پر کردن کتاب الکترونیکی موسسه با نام های مختلف نبود، بلکه قصد استفاده از دانش آن ها را داشتیم. هدف اصلی ما کشف استعدادهای تازه با توانایی بیان ایده های شان به گونه ای موفقیت آمیز بود. به همین دلیل افراد بی علاقه نسبت به سخنرانی را از فهرست مان حذف کریدم.

آیا آن ها بازار و مخاطب مستقلی دارند؟ هرچه باشد ما تعداد مخاطب های مطلوبی در اخیتار داریم. هدف از همکاری با چهره ای تاثیرگذار افزایش شمار مخاطب هاست. برهمین اساس به سراغ جست وجو پیرامون میزان مخاطب های هرکدام از آن افراد رفتیم. برخی از افراد سوای از برندشان دارای مخاطب شخصی نیز هستند. این نوع از افراد معمولا در زمینه برندسازی شخصی موفق عمل می کنند. برهمین اساس انگیزه اصلی ما دسترسی به چنین افرادی با دامنه مخاطب های وسیع بود.

آیا آن ها توانایی به اشتراک گذاری شور و شوق ما را دارند؟ هدف ما از پروژه کتاب الکترونیکی تبدیل آن به یک مراسم سالانه بود. برهمین اساس نیاز به افرادی با شور و علاقه بالا برای به اشتراک گذاری هیجان خودشان و ما بودیم. در هر صورت یک مراسم سالانه باید بیانگر میزان اهمیت موضوع اش برای شرکت برگزارکننده باشد. یکی از معیارهای مهم در تشخیص میزان اشتیاق افراد تاثیرگذار مراجعه به اکانت های شان در شبکه های اجتماعی است. براین اساس آن هایی که در این فضا اصلا فعالیتی ندارند، باید به سرعت از فهرست مان حذف کنیم. در حقیقت این افراد بیشتر درونگرا محسوب می شوند. افراد درونگرا نیز تمایل و توانایی چندانی برای سخنرانی حرفه ای و جلب نظر مخاطب ندارند. شاید آن ها کارآفرینان خوبی باشند، اما لزوما افراد تاثیرگذار ایده آلی نیستند.

آیا گروه مدنظر مخاطب ما را بازنمایی می کند؟ بی شک برای مراسم های بزرگ نیاز به بیش از یک فرد تاثیرگذار داریم. براین اساس به هنگام تعیین ترکب افراد باید نسبت به نکته ای مهم توجه نشان دهیم: آیا آن ها به طور تقریبی مخاطب های برندمان را بازنمایی می کنند؟ اگر پاسخ این پرسش منفی باشد، نتیجه کار چندان تاثیرگذار از آب در نخواهد آمد.

آیا تا به حال موفقیتی با افراد تاثیرگذار داشته ایم؟ اگر در گذشته با فرد تاثیرگذار خاصی به موفقیت دست یافته اید، همکاری مجدد با او ایده مناسبی خواهد بود. فقط توجه داشته باشید که وی باید همچنان توانایی تاثیرگذاری اش را حفظ کرده باشد. در غیر این صورت دلیلی برای ادامه همکاری وجود نخواهد داشت. در زمینه همکاری با فردی جدید نیز به سابقه وی دقت کنید. آیا پروژه های همکاری قبلی او منجر به موفقیت شده اند؟

دعوت از افراد تاثیرگذار

به جای اعلام درخواست کمک به افراد تاثیرگذار برای آن ها استدلال های محکم بیاورید. در اینجا هدف شما اقناع طرف مقابل نسبت به همکاری با برندتان است. به طور طبیعی در چنین شرایطی ذکر مزیت های همکاری با شما و حضور در پروژه تان برای آن ها ضروری خواهد بود. به هنگام بررسی پروژه Content Marketing از دلایل زیر استفاده کردیم:

•نمایش تصویری از خود به مثابه بازاریاب، سخنران و رهبر صنعتی. همکاری در تولید محتوا به افراد تاثیرگذار شانس دیده شدن و معرفی خود به عنوان شخصیت های تاثیرگذار در عرصه کسب وکار را می دهد. براین اساس یکی از استدلال های اصلی شما باید تاکید بر فرصت ارائه شده به آن ها باشد.

•ارتباط مخاطب های برند ما با وبلاگ، کتاب ها، پروژه، کانال های اجتماعی و دیگر بسترهای ارتباطی افراد تاثیرگذار.

•افزایش شانس دستیابی به مخاطب تازه.

•فرصت حضور در کنار برخی دیگر از افراد تاثیرگذار و بهبود جایگاه خود و برندشان در عرصه کسب وکار.

•مزیت خاص بودگی. در موسسه Content Marketin ما نزدیک به 250 سخنران داریم. با این حال در پروژه کتاب الکترونیکی فقط 50سخنران حضور دارند. براین اساس تاکید بر روی ویژگی خاص این مراسم افراد مدنظر را بسیار تحت تاثیر قرار می داد.

توصیه: برگه دعوت از هر فرد تاثیرگذار را به گونه ای ویژه طراحی کنید. ساده ترین کار در این میان ذکر نام، آدرس و امضا به صورت شخصی و با دست خط رئیس شرکت است. چنین کاری میزان تاثیرگذاری نامه شما را در ذهن مخاطب افزایش خواهد داد.

دریافت آنچه از افراد تاثیرگذار می خواهیم

در مورد شیوه دریافت آنچه می خواهید(در اینجا تولید محتوای مشترک) فکر کنید. ما برای پروژه کتاب الکترونیک به سراغ طراحی پرسش هایی برای فهم شیوه همکاری افراد مدنظرمان رفتیم. براین اساس از آن ها درخواست پاسخگویی صادقانه و پرهیز از هرگونه اغراق را کردیم. به نکات زیر به هنگام طرح پرسش از طرف مقابل توجه کنید:

•به آن ها یادآوری کنید که باید پرسش ها را صاقانه و به طور کامل پاسخ دهند.

•هر پرسش را حداکثر 50 کلمه ای طراحی کنید.

•لینک وب سایت و اکانت های شان در شبکه های اجتماعی را بگیرید.

•تصویر صورت آن ها باید به صورت کاملا شفاف و باکیفی بالا ذخیره شود. این تصاویر برای درج در کنار نام آن ها در سایت ضروری است.

•همه اطلاعات باید با تاریخ دقیق ثبت شوند. در هر صورت شما در پایان کار نیاز به بررسی وضعیت دقیق اطلاعات دریافتی خواهید داشت.

مطلب مرتبط: نقش نسبتا جدید سلبریتی ها / میزبانی صفحه های شبکه های اجتماعی برندها

به یاد داشته باشید که افراد تاثیرگذر به شما کمک فراوانی می کنند، با این حال شما نیز به آن ها سود می رسانید. براین اساس در مکالمه با آن ها از جایگاه پایین تر بحث را شروع نکنید.

فراهم سازی ابزارهای موردنیاز برای سهولت در تولید محتوا

همه ما تجربه فعالیت در دنیای کسب وکار را داریم. در این فضا گاهی اوقات اتفاق های ناگهانی رخ می دهد. بهترین مثال در این زمینه تصمیم ناگهانی افراد برای قطع همکاری یا اعلام موافقت با همکاری در لحظات پایانی است. براین اساس بهترین راهکار ایجاد آمادگی در خود و اعضای شرکت به منظور تولید هرچه سریع تر محتوا به محض حصول توافق با افراد موردنظر است. اگر فرآیند توافق با افراد و تولید محتوا فاصله زیادی از هم داشته باشند، دلسردی و عدم علاقه برخی کاربران طبیعی خواهد بود.

در اینجا باید نسبت به فراهم سازی لوازم و امکانات ضروری برای تولید محتوا توجه داشته باشیم. یک راه جالب برای تولید سریع محتوا به محض توافق با افراد تاثیرگذار موکول ساختن توافق نهایی با آن ها به پس از آماده سازی لوازم و تجهیزات است.

ارزیابی نتایج

بی شک پس از انجام هر کاری نیاز به اندازه گیری نتایج و ارزیابی آن ها حس می شود. براین اساس در مورد پروژه های مختلف بهترین معیار اندازه گیری میزان جذب مخاطب از سوی هرکدام از افراد تاثیرگذار است. ابزارهای مدیریت پروژه که پیش از این به آن اشاره شد، این کار را بسیار راحت خواهد کرد. به این ترتیب شما توانایی مشاهده میزان تاثیرگذاری هر فرد را به صورت جداگانه خواهید داشت.

نکته مهم در خصوص ارزیابی نتایج توجه به ارزیابی در حین برگزاری کمپین یا پروژه است. برای اساس مرحله ارزیابی صرفا به پایان کار اختصاص ندارد. اگر نقص فعالیت مان را در حین اجرا متوجه شویم، امکان پیشگیری از ضربه بیشتر وجود دارد. با این حال در پایان کار چندانی نمی توانیم انجام دهیم. بررسی آمارهای دقیق و تلاش برای بهبود نقاط ضعف در حین اجرای کمپین اگرچه زحمت زیادی دارد، اما از بروز فاجعه یا شکست در پایان کار جلوگیری به عمل می آورد.

نتیجه گیری

بازاریابی تاثیرگذاری یک موضوع داغ محسوب می شود. با این حال این کار فقط جستجوی نام های بزرگ و همکاری با آنها برای دستیابی به نتیجه مطلوب نیست. در حقیقت برنامه ریزی دقیق برای حداکثرسازی سود همکاری با آن ها ویژگی اصلی این مدل از بازاریابی و تفاوت آن با بازاریابی سلبریتی محور محسوب می شود. براین اساس به یادسپاری یک نکته مهم ضروری است: در ابتدا شما باید تمام تلاش تان برای تولید محتوای باکیفیت را انجام دهید. سپس از افراد تاثیرگذار برای رفع کاستی ها و بهبود شرایط تان استفاده کنید. تاکید شما نباید فقط بر روی افراد تاثیرگذار باشد. بدون محتوای مطلوب و جذاب توانایی افراد تاثیرگذار به هیچ درد شما نخواهد خورد.

اگر بدنبال تیم برای تولید محتوا هستید اینجا را کلیک کنید. تیم تخصصی روزنامه فرصت امروز در خدمت شماست

همه مطالب سایت درباره بازاریابی محتوا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی