شنبه, 17 شهریور 1397 - 13:41

آمازون در انتظار درآمد ۸۸میلیارد دلاری از تبلیغات

شرکت آمازون منبع وسیعی از اطلاعاتی در اختیار دارد که می تواند با تحلیل آن مشتری های بالقوه محصولات را پیدا کرده و شانس فروش را افزایش دهد.

آمازون به طور جدی در حال گسترش فعالیت های تبلیغاتی خود است و بسیاری از برندها با اینکه محصولی برای فروش در سایت آمازون ندارند، از طریق این سایت تبلیغ می کنند. به عنوان مثال ورایزن یک اپراتور مخابراتی آمریکایی است که درصد قابل توجهی از پهنای باند جهانی اینترنت را فراهم می کند و در زمینه محصول و خدمات بی سیم نیز فعالیت دارد. این شرکت موبایل ها و طرح های وایرلس خود را از طریق سایت آمازون به فروش نمی رساند اما در این سایت تبلیغ می کند.

در جمعه سیاه سال گذشته یعنی زمانی که میلیون ها مشتری آنلاین مشغول خرید از سایت آمازون بودند تبلیغ شرکت ورایزن در مورد گوشی پیکسل ۲ گوگل در صفحه اول آمازون درج شده بود. این تبلیغ به خریداران پیشنهاد می داد با خرید اولین گوشی پیکسل ۲ گوگل می توانند ۵۰درصد روی خرید دوم این مدل موبایل تخفیف بگیرند. شرکت ورایزن در سایر رویدادهای مهم آمازون نیز فعال است و تبلیغات گسترده ای در زمینه خدمات نامحدود یا ترکیبی خود برای این رویدادها دارد.

شرکت آمازون تا امروز تعریف جدیدی از خرده فروشی آنلاین ارائه داده است و حال برای کسب درآمد از روش جدیدی برنامه ریزی می کند. آمازون قصد دارد درآمد خود را از تبلیغات افزایش داده و با شرکت هایی مانند گوگل و فیس بوک رقابت کند. این یعنی همه مشتری های این غول خرده فروشی حتی مشتری هایی که سالانه ۱۱۹دلار برای حمل ونقل رایگان، شنیدن موزیک و تخفیف در تماشای ویدئو پرداخت می کنند، شاهد تبلیغ در مکان هایی از سایت هستند که پیش از این وجود نداشته است.

مطلب مرتبط:تبلیغات در آمازون رو به رشد است / آمازون، تهدیدی جدید برای گوگل و فیس بوک

در اواخر ماه آگوست برخی از طرفداران سرویس استریم Twitch که در سال ۲۰۱۴ توسط آمازون خریداری شد، از این برند بسیار ناراضی بودند. زیرا این شرکت اعلام کرده بود، اعضای پرایم دیگر به نسخه بدون تبلیغ این سرویس دسترسی نخواهند داشت در صورتی که ماهانه مبلغ ۸.۹۹دلار پرداخت کنند.

شرکت آمازون بخش عمده درآمد حجیم امسال خود که پیش بینی می شود ۲۳۵میلیارد دلار باشد را از طریق تجارت الکترونیک خود یعنی فروش محصولاتی از کتاب گرفته تا مبلمان کسب خواهد کرد. آمازون همچنین از پیشگامان و رهبران کسب و کار رایانش ابری است و ۱۱درصد درآمد شرکت از این خدمات تأمین می شود. البته در دسته بندی منابع درآمد این شرکت عنوان دیگری با نام «سایر» نیز به چشم می خورد که توجه تحلیل گران را به خود جلب کرده است.

درآمد حاصل از فروش بنر، نمایش و هدایت از طریق جست وجوی کلمات کلیدی که به عنوان محصولات اسپانسر شده شناخته می شوند در این دسته بندی قرار دارند. این دسته بندی حدود ۲.۲میلیارد دلار در سه ماهه اول سال درآمد برای شرکت داشته که رشد آن نسبت به سال ۲۰۱۷ حدود ۱۳۰درصد بوده است. البته این اعداد در مقایسه با درآمد شرکت هایی مانند گوگل و فیس بوک از تبلیغات واقعا ناچیز است، اما به نگرانی بزرگی برای این دو شرکت تبدیل شده است.

بخش عمده ای از تبلیغات آنلاین به الگوریتم های پیچیده ای وابسته است که پیغام تبلیغاتی را به مشتری نشان می دهند و میزان فروش محصول را بالا می برند. لازمه استفاده از چنین الگوریتم هایی داده است و شرکت آمازون به منبع وسیعی از داده ی مشتریان دسترسی دارد. این داده ها ثروت آمازون و مزیت رقابتی آن نسبت به سایر برندها هستند که در اختیار تحلیل گران قرار می گیرد و درنهایت پیشنهادهای شگفت انگیزی را به هر مشتری پیشنهاد می دهد.

شرکت آمازون در حالی فعالیت های تبلیغاتی خود را جدی گرفته است که مردم از تبلیغات گوگل و فیس بوک اشباع شده اند. علاوه بر این بسیاری از تبلیغ کنندگان برای بهره مندی از خدمات گوگل باید در کانال هایی مانند یوتیوب تبلیغ کنند. کانالی که آگهی های شرکت AT&T مبنی بر حمایت از تبعیض نژادی و تروریسم را پخش کرده است.

کالین کالبرن، تحلیل گر یک شرکت تحقیقاتی می گوید:

گوگل و فیس بوک در ساخت استانداردهای مورد نظر برای تبلیغ کننده کند عمل کرده اند. آن ها در مورد نوع محتوای تبلیغاتی خود در آینده نگران هستند اما قضیه برای شرکت آمازون فرق می کند. آمازون فضای کنترل شده بهتری در سایت تجارت الکترونیک خود داشته و دسترسی چندان زیادی به سایر قسمت های شبکه جهانی وب ندارد.

آمازون در سال های گذشته روش های تبلیغاتی متفاوتی مانند نمایش محصولات اسپانسر شده بعد از جست وجوی کلمات کلیدی و همچنین تبلیغاتی در سایت های تحت مالکیت خود مانند IMDb و Zappos داشته است. این شرکت همچنین تبلیغاتی در پخش زنده مسابقات لیگ فوتبال امسال خواهد داشت. برخی تحلیل گرانی که اخبار آمازون را دقیق تر دنبال می کنند، معتقدند این شرکت روی تبلیغات تمرکز کرده و در حال استخدام و توسعه ی قابلیت های خود در این زمینه است. برندها نیز آمازون را به عنوان شرکتی می شناسند که به بیش از میلیون ها مشتری دسترسی دارد.

نتیجه تحقیقات کاتالیست، شرکتی فعال در زمینه بازاریابی نشان داده است تنها ۱۵درصد از ۲۵۰بازاریاب برندها معتقدند بیشترین استفاده را از پلتفرم آمازون می برند و ۶۳درصد افرادی که در حال حاضر در آمازون تبلیغ می کنند قصد دارند در سال آینده بودجه تبلیغات خود را برای این سایت افزایش دهند.

بسیاری از برندهای بزرگی که محصولات خود را در آمازون به فروش می رسانند، تبلیغات خود را در سال جاری افزایش داده اند. اما خبر جالب این است که شرکت هایی مانند ورایزن، AT&T و Geico که محصولی را به طور مستقیم در آمازون به فروش نمی رسانند نیز تبلیغات خود را در آمازون افزایش داده اند. به طوری که شرکت Geico در اوایل سال ۲۰۱۸ تعداد نمایش تبلیغات خود را نسبت به سال گذشته ۶برابر افزایش داده است. ورایزون دلیل افزایش تبلیغات خود در سایت آمازون را ساده می داند و گفته است آمازون محلی است که خریداران آنجا هستند. معمولا افرادی به سایت آمازون مراجعه می کنند که قصد خرید داشته باشند و این یکی از دلایل اصلی شرکت هایی مانند ورایزن برای تبلیغ در این سایت است.

مطلب مرتبط:ارزش بازار آمازون از یک تریلیون دلار عبور کرد

آمازون اطلاعات فوق العاده زیادی از کاربران خود دارد و آگهی ها را نه تنها بر اساس جمعیت شناسی بلکه به کاربرانی نشان می دهد که به احتمال قوی قصد خرید چنین محصولاتی را داشته باشند.

آمازون تنها خدمات تبلیغاتی ارائه نمی دهد بلکه برای شرکت هایی مانند ورایزن با گسترش گروه رسانه ای داخلی این غول تجارت الکترونیک فرصت های تبلیغاتی بیشتری مهیا می شود. به عنوان مثال شرکت ورایزن به زودی طرح آزمایشی را اجرا خواهد کرد. این شرکت قصد دارد تبلیغات اینترنت خود را در بسته بندی محصولات آمازون به آدرس هایی قرار دهد که تحت پوشش خدمات ورایزن هستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی