شنبه, 20 آبان 1396 - 11:43

بیل گیتس، جف بزوس و وارن بافت از نیمی از فقرای آمریکا ثروتمند تر هستند

اختلاف طبقاتی در کشور آمریکا باعث شده که تحلیلگران به ثروت بالای تعدادی از ثروتمندان واکنش نشان  دهند و انحصار حجم عظیمی از ثروت در دست آنها را ناعادلانه بدانند.

به گزارش زومیت، موسسه پالِسی استادیز درباره یک بحران اخلاقی هشدار می  دهد و می گوید پیشنهادهای ترامپ درباره تغییر شرایط پرداخت مالیات اختلاف ها را تشدید خواهد کرد.

پس از آنکه نشریه فوربس ۴۰۰، در ماه گذشته منتشر شد، نرخ سهام آمازون تا بیش از 10درصد افزایش یافت که منجر به بالا رفتن ثروت بزوس تا حدود ۹۵ میلیارد دلار شد. این دارایی او را به ثروتمندترین فرد دنیا تبدیل کرده است.

سه تن از ثروتمندان ایالات متحده، بیل گیتس، جف بزوس و وارن بافت، به  اندازه بخش فقیر جمعیت آمریکا یا به عبارت دیگر ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند.

یک تحلیل از دارایی های ثروتمندترین مردم آمریکا نشان داد که گیتس، بزوس و بات در مجموع دارای ۲۴۸ میلیارد دلار (۱۹۰ میلیارد پوند) ثروت هستند. طبق گفته موسسه پالسی استادیز، شکاف در حال رشد بین افراد فقیر و ثروتمند یک «بحران اخلاقی» را به وجود آورده است.

سازمان پژوهشی «بیلینیر بونانزا» در گزارشی اعلام کرد از آنجایی که پیشنهادهای تغییر مالیات دونالد ترامپ ۸۰درصد از سود های مالیاتی را در جهت منافع یک درصد از خانواده های  ثروتمند قرار می دهد، اختلاف های طبقاتی موجود تشدید خواهد شد. چاک کالینز، اقتصاددان و از دستیاران این گزارش گفت: نابرابری ثروت در حال افزایش است. حالا زمان آن رسیده است که اقداماتی در جهت کاهش نابرابری انجام شود نه اینکه مالیات ثروتمندان کم شود.

این مطالعه نشان داد که میلیاردر های موجود در لیست ۴۰۰ ثروتمند مجله فوربس در ایالات متحده در مجموع ثروتی برابر ۲.۶۸ تریلیون دلار دارند که این مبلغ بیش از تولید ناخالص داخلی  (GDP) کشور انگلستان است.

براساس این گزارش، ۴۰۰ تن از ثروتمندترین افراد، در  حال  حاضر ثروتی بیش از ۶۴درصد طبقه پایین جمعیت آمریکا، شامل ۸۰ میلیون خانوار یا ۲۰۴ میلیون نفر دارند. این تعداد بیش از مجموع جمعیت کشور های کانادا و مکزیک است.

براساس این گزارش «طبقه میلیاردر ها» با بالاترین سرعت در مقایسه با گذشته در حال جدا کردن خود از بقیه مردم عادی هستند. ما از ابتدای عصر طلایی یک قرن پیش شاهد چنین سطوح وسیعی از تمرکز قدرت و ثروت در دست عده ای خاص نبوده ایم. از آنجایی که نرخ ورود به لیست باشگاه منحصر به فردترین ها با افزایش تقریبی ۱۸درصد به ۲ میلیارد دلار رسیده است، فوربس سال ۲۰۱۷ را به عنوان سالی ثبت شده برای ثروتمند ترین مردم آمریکا جشن گرفت؛ این در حالی است که این نرخ 10برابر بیش از مبلغ مورد نیاز برای ورود به این لیست در سال ۱۹۸۲ است.

جاش هاکسی یکی دیگر از نویسندگان گزارش پژوهشی گفت: تمرکز مبلغ زیادی از پول در دستان عده ای محدود درحالی که بسیاری از مردم دچار چالش های اقتصادی هستند، تنها یک بحران اقتصادی نیست، بلکه یک بحران اخلاقی است.

براساس این گزارش بسیاری از آمریکایی ها در حال پیوستن به یک «جنبش نوظهور ضد نابرابری» هستند. یک قرن پیش، یک قیام مشابه ضد نابرابری به علت توزیع درآمد و ثروت نابرابر در آمریکا به وجود آمد و طی مدت کمی بیش از یک نسل، یک آمریکای متعادل تر را ساخت. افزایش ثروت در میان ثروتمندان جامعه در حالی  است که یک خانواده از پنج خانواده آمریکایی در شرایطی زندگی می کنند که نویسندگان این گزارش آنها را «ملت زیر آب» می نامند؛ یعنی ثروت آنها صفر یا منفی است. نابرابری حتی در میان اقلیت ها بیشتر است. سه خانواده از 10خانواده سیاه پوست و ۲۷درصد از خانواده های لاتین در مقایسه با ۱۴درصد از خانواده های سفید پوست، ثروت صفر یا منفی دارند.

تنها دو آفریقایی آمریکایی به  نام های اپرا وینفیری  (شماره ۲۶۴ با ۳ میلیارد دلار) و سرمایه گذار فناوری رابرت اسمیت  (شماره ۲۲۶ با ۳.۳ میلیارد دلار) در لیست ۴۰۰ نفری فوربس قرار دارند.

پنج تن از اعضای ۴۰۰ نفره لیست ریشه ای لاتین دارند از جمله جورج پریز، املاک دار بزرگ، آرتورو مورنو، مالک تیم بیسبال ال ای انجلز و سه تن از اعضای خانواده خولیو ماریو سنتو دامینگو که در حال حاضر از سهامداران عمده ساب میلر هستند.

۲۵ نفر اول این لیست همه سفید پوست هستند. بیل گیتس، موسس مایکروسافت، با ۸۹ میلیارد دلار ثروتمندترین آنها است. پشت سر او بزوس مدیر عامل آمازون با ثروت ۸۹.۵ میلیارد دلار، نفر سوم وارن بافِت با ۷۸ میلیارد دلار و چهارمین نفر مارک زاکربرگ مدیر عامل فیس بوک با ۷۱ میلیارد دلار ثروت قرار دارد.

از آنجایی که نشریه فوربس ۴۰۰، در ماه گذشته منتشر شده است، پس از آن نرخ سهام آمازون تا بیش از 10درصد افزایش یافت که منجر به بالا رفتن ثروت بزوس تا حدود ۹۵ میلیارد دلار شد. این موضوع به طور موقت او را به ثروتمندترین فرد دنیا تبدیل کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی