جمعه, 13 مهر 1397 - 17:18

دومینوی شکست قیمت ها به بازار مسکن رسید / نسبت دلار و مسکن

فرصت امروز: این روزها با کاهش قیمت دلار این سوال برای مردم پیش آمده که آینده قیمت مسکن چه می شود؟ از ابتدای سال گذشته تاکنون قیمت دلار ۲۷۵درصد رشد کرده، در حالی که رشد قیمت مسکن ۷۴درصد بوده است، بنابراین این پرسش در ذهن شهروندان شکل گرفته که آیا قرار است مسکن این فاصله قیمتی را پر کند؟

به گفته کارشناسان، رابطه ارز و مسکن دوگانه است؛ به این صورت که بازار ارز هم تاثیر منفی و هم تاثیر مثبت بر بازار مسکن می گذارد. از یک سو، دلار به عنوان رقیب مسکن، وقتی که برای سرمایه گذاران جذاب می شود طبیعتا اقبال به مسکن کاهش می یابد؛ زیرا مسکن کالایی است که تغییرات کندی دارد، بنابراین سرمایه گذاران در کوتاه مدت تمایل دارند به سمت دلار، طلا و بورس بروند، اما از دیگر سو، افزایش دلار علامتی می دهد که ارزش ریال درحال کاهش است، انتظارات تورمی بالاست و در چنین شرایطی بخشی از توجهات برای حفظ ارزش خرید سرمایه های قبلی خانوار به سمت مسکن می رود. از این دریچه می توان گفت که افزایش قیمت دلار با افزایش قیمت مسکن همبستگی مثبتی دارد. مضافا این که نهاده های تولید مسکن مثل مصالح فلزی و اقلام وارداتی متاثر از نرخ دلار هستند که آنهم تاثیر مثبت در قیمت مسکن دارد، بنابراین رابطه ارز و مسکن به این شکل است که در کوتاه مدت که شیب افزایش قیمت دلار بالاست، مسکن نمی تواند همپای آن جلو برود ولی در طولانی مدت، خود را با آن تطبیق می دهد.

نرخ خانه های مسکونی ۳۰درصد کاهش یافت

اما این روزها که قیمت دلار در بازار کاهش پیدا کرده است، اثرات آن در بازارهای طلا، خودرو، موبایل و... مشاهده شد و حالا به نظر می رسد که این دومینوی شکست قیمت ها به بازار مسکن رسیده و به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، زمینه ساز کاهش ۳۰درصدی قیمت مسکن شده است.

در همین ارتباط، حمید عزیزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در روز های اخیر اتفاق مبارکی در حال رخ دادن است و نرخ ارز در سراشیبی سقوط قرار گرفته، کاهش نرخ ارز باید بسیار زودتر اتفاق می افتاد و افزایش قیمت ها در بازار بسیار کاذب بود.

او با بیان اینکه امیدواریم سقوط نرخ دلار و افزایش ارزش پول ملی همچنان ادامه داشته باشد، گفت: دولت به واسطه برخی اقدامات باید از افزایش نرخ ارز در بازار و کاهش ارزش پول ملی جلوگیری کند و اجازه ندهد سیر صعودی و روند گذشته تکرار شود.

وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی کاهش نرخ ارز بر روند کاهش قیمت خودرو، کالا ها و مسکن اثرگذار است، ادامه داد: از ابتدا اعلام شده بود که مردم فریب شرایط بازار را نخورند، امیدواریم با روند فعلی بازار تثبیت شود.

این نماینده با تأکید بر اینکه کاهش نرخ ارز قطعا در کاهش قیمت خودرو در بازار اثرگذار است، افزود: بانک مرکزی باید نقدینگی موجود در جامعه را تجمیع و به صورت هدفمند در بخش های مختلف سرمایه گذاری کند، فرمانده این میدان بانک مرکزی است و باید این توان را داشته باشد.

کاهش ادامه دار قیمت مصالح ساختمانی

فرشید پورحاجت دبیر انجمن انبوه سازان کشور نیز با اشاره به اینکه قیمت مسکن ارتباط چندانی با بازار دلار نداشته است، گفت: قیمت مسکن در بازه زمانی ۸ ماهه به دلیل نوسانات اقتصادی دچار رشد قیمت شد و این رشد قیمتی در سراسر کشور مشاهده شد، اما با ایجاد ثبات و ارائه بسته های حمایتی به بخش مسکن قیمت ها روند ثبات به خود گرفت.

وی با بیان اینکه تفاوت قیمتی بازار مسکن با نوسانات ارزی یک پنجم بوده است، افزود: همزمان با افزایش قیمت دلار قیمت مسکن افزایش چندانی نداشته، زیرا که این بازار توان چنین رشد قیمتی را ندارد.

پورحاجت اظهار کرد: بازار مسکن کشش افزایش قیمت بیش از این را ندارد، بنابراین همزمان با ثبات بازار اقتصادی قیمت مصالح ساختمانی کاهش یافته و همین امر موجب شده روند این بازار مثبت شود.

دبیر انجمن انبوه سازان کشور با اشاره به اینکه سرمایه های سرگردان در کشور به طور قطع به سمت بازار مسکن خواهد رفت، گفت: حبابی در بازار مسکن وجود ندارد و به همین دلیل نسبت به تحرکات ایجاد شده در اقتصاد کشور واکنش خاصی نشان نمی دهد.

وی ادامه داد: باید سعی کنیم با افزایش تولید مسکن و ایجاد تعادل در بازار روند کاهشی قیمت ها را به ویژه در بخش مصالح ساختمانی ایجاد کنیم.

افزایش نرخ تسهیلات مسکن باید در دستور کار قرار گیرد

در همین رابطه احمد سرحدی، کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه ایجاد تعادل در بازار اقتصادی کشور و برخورد با مفسدان اقتصادی اتفاق مبارکی برای بازار مسکن است، گفت: باید امیدوار باشیم ثبات نرخ ارز همچنان تداوم داشته باشد، چرا که سرمایه های سرگردان در اقتصاد کشور می تواند به سمت بازار ثابتی مانند ساخت و ساز هدایت شود. باید دولت اقدامات مؤثری از جمله جلوگیری از ورود دلالان و سوداگران را به این بازار اجرایی کند، زیرا دلالان و سوداگران نقش بسیار مهمی در افزایش قیمت مسکن خواهند داشت.

سرحدی با بیان اینکه هم اکنون بازار مسکن یک بازار مصرفی است، افزود: قیمت هایی که در بازار مسکن وجود دارد واقعی است و ما می توانیم با افزایش تولید مسکن قیمت ها را به ثبات برسانیم.

این کارشناس بازار مسکن افزایش توان خرید مسکن را مهم ترین راهکار برای کاهش قیمت مسکن بیان کرد و گفت: هم اکنون قیمت های مسکن روند نزولی دارد، اما دولت باید برای ثابت نگه داشتن این روند توان خرید مسکن برای مردم را افزایش دهد.

وی ادامه داد: دولت می تواند با افزایش تسهیلات خرید مسکن و همچنین کاهش اقساط این تسهیلات، بازار مسکن را به یک بازار ایده آل برساند.

کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن

در همین راستا گزارش های میدانی نشان می دهد که قیمت آپارتمان های ۴۰ تا ۸۵ متری در مناطق مختلف به طور میانگین ۲۵ تا ۳۰درصد کاهش یافته، اما بیشترین کاهش قیمت در آپارتمان های متراژ بالا در مناطق شمال نشین تهران دیده می شود. یکی از مشاوران املاک در غرب تهران اعلام کرده است، بسیاری از مالکان به دلیل فرار از طرح مالیات از خانه های خالی حاضرند قیمت ملک خود را با ۳۰ تا ۴۰درصد زیر قیمت به فروش برسانند.

در همین راستا یکی دیگر از سازندگان مسکن اعلام کرده است؛ قیمت ها به طور معمول در نیمه دوم سال روند کاهشی به خود می گیرد و در چنین شرایطی همزمان با ایجاد ثبات در بازار های موازی کاهش قیمت مسکن بیش از گذشته شده است.
هم اکنون بیش از ۲ و نیم میلیون واحد مسکونی خالی از جمعیت در کشور وجود دارد که به دلیل نبود سامانه املاک و اسکان این خانه ها رها شده است در حالی که عرضه و فروش این واحدها نقش بسیار مهمی در بهبود وضعیت بازار مسکن دارد.

اجرایی شدن طرح مالیات از خانه های خالی

در همین خصوص، صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اجرای طرح اخذ مالیات از خانه های خالی گفت: طراحان طرح با تدوین این طرح به دنبال حمایت از تولید و عرضه مسکن، کاهش نوسانات بازار مسکن، جلوگیری از سوداگری و حمایت از خانه دار شدن اقشار ضعیف هستند. مالیات اعمال شده بر عایدی مسکن، در سال نخست ۵درصد، در سال دوم ۱۰درصد، در سال سوم ۱۵ و در سال چهارم 20درصد پیش بینی شده است.

با این همه، در صورتی که طرح مالیات از خانه های خالی اجرا شود و هزینه های آن برای تسهیلات بخش مسکن تخصیص داده شود نقش بسیار موثری در افزایش قدرت خرید مسکن دارد به همین منظور دولت با اجرایی کردن آن می تواند این بازار را دستخوش تغییرات بسیاری از جمله کاهش مسکن قرار دهد.

هم اکنون روند کاهشی قیمت مسکن آغاز شده و در این بین دولت می تواند با افزایش تسهیلات خرید مسکن و قدرت خرید مردم این روند قیمتی را ادامه دهد هم اکنون بسیاری از خریداران و فروشندگان مسکن دست نگه داشته اند تا شاید بازار مسکن به آرامش برسد و در این بین کاهش ۳۰ تا۴۰درصدی قیمت مسکن خود یک خبر بسیار خوش برای خریداران و مستأجران است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی