دوشنبه, 16 مهر 1397 - 12:50

2 ارمغان فولاد مبارکه برای سهامداران / بازدهی ۹۲ درصدی در شش ماهه اول سال ۹۷ و افزایش سرمایه جذاب

کارکنان متعهد و تلاشگر فولاد مبارکه در شش ماهه اول سال جاری با تولید ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تن انواع محصول و عرضه ۳ میلیون و ۵۸۰ هزار تن از این میزان محصولات به ارزش تقریبی ۱۰ هزار میلیارد تومان، رکورد جدیدی از خود برجای گذاشتند.

معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه ضمن اعلام این خبر گفت: این شرکت با هدف تأمین سود پایدار و افزایش ارزش برای سهامداران به عنوان مهم ترین ذی نفعان خود علی رغم مشکلات ناشی از تحریم ها، همواره توانسته است عملکردی درخشان از خود بر جای گذارد.

امیرحسین نادری مدیریت خردمندانه، خبرگی و دانش فنی ارزشمند کارکنان و توسعه متوازن خطوط تولید و بهره برداری شرکت برای تولید اقتصادی و سودآوری مستمر را اصلی ترین مؤلفه های اثرگذار در دستیابی به این موفقیت ها دانست.

وی اظهار داشت: همانگونه که آمارها و جداول نشان می دهد، از عوامل مهم تأثیرگذار در رشد ۴۶درصدی فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال ۹۶، افزایش ۲۷درصدی مقدار فروش محصولات گرم در سال ۹۷ (عمدتا مربوط به بهره برداری و افزایش ظرفیت طرح توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا از ۷۵۰ هزار تن به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن ) و تختال های تولیدی ماشین ریخته گری شماره ۵ است؛ ضمن اینکه در کنار رشد تولید، رشد قیمت های جهانی محصولات و در نتیجه، رشد آن در بورس کالا نیز کمک قابل توجهی به افزایش درآمد فروش شرکت کرده است.

وی خاطرنشان کرد فولاد مبارکه تأمین نیاز بازار داخل را همواره در اولویت قرار داده؛ به نحوی که در سال ۹۷ به گونه ای برنامه ریزی کرده است که ۸۰درصد محصولات تولیدی خود را به بازار داخل عرضه کند.

معاون اقتصادی و مالی فولاد مبارکه در ادامه با اشاره به استراتژی صحیح بورس کالا در حذف محدودیت نوسان قیمت محصولات در نتیجه عرضه و تقاضای آن، این امر را گامی مهم در حذف اختلاف قیمت بورس کالا و خارج از آن و در نهایت از بین رفتن رانت ایجادشده دانست.

وی در ادامه به رشد ارزش بازار شرکت و بازده سهام آن پرداخت و افزود: با توجه به اقبال بازار سرمایه به صنایع فلزی و معدنی به عنوان یکی از صنایع مهم و تأثیرگذار در شاخص بورس، قیمت سهام فولاد مبارکه نیز از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است؛ به گونه ای که قیمت هر سهم شرکت از ۲۸۷۰ ریال در ابتدای سال ۹۷ به قیمت حدود ۵۲۶۰ ریال در اواخر شهریور رسید و با توجه به تقسیم و پرداخت ۲۵۰ ریال سود نقدی در مجمع سالانه شرکت، بازدهی حدود ۹۲درصدی در شش ماهه اول سال ۹۷ رقم خورد که این مقدار در مهرماه به بیش از ۱۲۰درصد رسیده است.

امیرحسین نادری خاطرنشان کرد: شاخص کل بورس که مهم ترین نماگر بازار سرمایه است، از رقم ۹۶ هزار و ۴۲۵ واحد در ابتدای سال ۹۷ به ۱۶۰هزار و ۵۳۸ واحد در پایان شهریور ۹۷ رسید که رشد ۶۶درصدی را نشان می دهد و فولاد مبارکه با ۹۲درصد بازده، عملا حدود ۵/۱ برابر متوسط رشد بازار برای سهامداران بازدهی به ارمغان آورده است.

وی با اشاره به استراتژی تقسیم سود شرکت و قدردانی از سهامداران در همراهی با شرکت در این راهبرد صحیح تصریح کرد: همواره بین نرخ رشد سود شرکت (g) و درصد سود نقدی رابطه معکوس وجود دارد، به گونه ای که شرکت هایی که مقدار عمده سود نقدی خود را در مجمع تقسیم می کنند و برنامه ای برای توسعه شرکت ندارند، به مرور رشد سودآوری آنها رو به افول می گذارد و در مقابل، تقسیم سود پایین منجر به رشد سودآوری و افزایش قیمت سهام در بورس و نهایتا افزایش بازده سهامداران می شود.

معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه با اشاره به رشد ارزش بازار سرمایه شرکت (market value) به ۴۰ هزار میلیارد تومان افزود: با توجه به افزایش نرخ دلار بالطبع ارزش جایگزینی شرکت و دارایی های آن نیز افزایش می یابد. از دیگر سو، در شرایط فعلی احداث مجتمع عظیمی همچون فولاد مبارکه بسیار مشکل است. این در حالی است که در کنار رشد ارزش دارایی های ثابت شرکت، سرمایه گذاری های بلندمدت شرکت نیز از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است که ممکن است از نگاه سهامداران و فعالان بازار سرمایه دور مانده باشد؛ به طوری که ارزش کنونی سبد سرمایه گذاری بورسی شرکت نزدیک به ۱۴ هزار میلیارد تومان است که نسبت به بهای تمام شده آن از قرار ۵ هزار میلیارد تومان، ۱۸۰درصد رشد کرده است. به بیان دیگر در صورت تقسیم ارزش سبد سرمایه گذاری بورسی شرکت به تعداد سهام شرکت، مبلغ ۱۸۶۰ ریال به هر سهم فولاد مبارکه تخصیص می یابد.

نادری در ادامه با اشاره به ساختار سرمایه شرکت گفت: همواره باید میان سودآوری شرکت، ارزش دارایی ها و سرمایه شرکت رابطه معناداری وجود داشته باشد. با توجه به سرمایه گذاری های ارزشمند فولاد مبارکه در طرح های توسعه و سهام دیگر شرکت های معدنی و فلزی، نیاز به تأمین منابع مالی بلندمدت در راستای اصل تطابق است. از سوی دیگر با توجه به محدودیت منابع بانکی و کافی نبودن سرمایه برخی از آنها در اعطای تسهیلات و نرخ بالای تسهیلات، بهترین روش تأمین مالی بلندمدت، بازار سرمایه و انتشار سهام جدید است.

او ضمن تشریح برنامه افزایش سرمایه جذاب پیش روی شرکت خاطرنشان کرد: در حال حاضر فولاد مبارکه با ۷۵ هزار میلیارد ریال سرمایه، بزرگ ترین شرکت بورسی به لحاظ سرمایه است که برنامه افزایش سرمایه تا ۱۳۰ هزار میلیارد ریال از محل انباشته و به میزان ۷۳درصد را در دست بررسی دارد؛ به نحوی که با توجه به سود انباشته شرکت به میزان ۵۷ هزار و ۷۳۸ میلیارد ریال (و از قرار هر سهم ۷۷۰ ریال) افزایش سرمایه پیش رو کلا از محل انباشته صورت می گیرد که علاوه بر تسریع فرآیند ثبت آن، برای سهامداران شرکت بسیار جذاب خواهد بود.

وی ضمن تشریح فرآیند افزایش سرمایه افزود: افزایش سرمایه خصوصا در شرکت های بورسی به دلیل لزوم اخذ مجوزهای لازم از بورس و حسابرس در حالت عادی بسیار زمان بر و پیچیده است و معمولا حدود ۸ تا ۹ ماه طول می کشد.

معاون اقتصادی و مالی فولاد مبارکه درخصوص زمان عملیاتی شدن این افزایش سرمایه افزود: در حال حاضر گزارش توجیهی افزایش سرمایه در اختیار حسابرس شرکت قرار گرفته و پس از اخذ گزارش حسابرس جهت اخذ مجوز به سازمان بورس ارسال می شود. پس از تأیید بورس سریعا مجمع فوق العاده بدین منظور تشکیل خواهد شد، بنابراین پیش بینی می شود این افزایش سرمایه تا قبل از پایان سال جاری ثبت شود.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی