شنبه, 14 مهر 1397 - 16:12

واکنش منفی بورس به کاهش ارزش دلار ادامه دارد / شاخص بورس باز هم فرو ریخت

فرصت امروز: شاخص کل بورس تهران در چهاردهمین روز مهرماه و پنجمین روز پس از کاهش قیمت دلار 1474 واحد دیگر فرو ریخت و در کانال 184 هزار واحدی آرام گرفت. بازار سرمایه هرچند نخستین روز هفته را در کانال 185 هزار واحد آغاز کرده و دو ساعت پس از انجام معاملات تا کانال 189 هزار واحد هم ارتفاع گرفت، اما در پایان ساعت کاری بیش از هزار واحد کاهش یافت و شاخص کل به 184 هزار و 85 واحد رسید.

واکنش منفی شاخص بورس نسبت به کاهش ارزش دلار در حالی ادامه دارد که رشد قبلی این شاخص از سوی بسیاری از کارشناسان به بازیگری دلار و انتظار مثبت از درآمد شرکت های صادراتی حاضر در بورس نسبت داده شده بود. هرچند برخی اصلاحات داخلی هم به عنوان عاملی موثر در رشد بورس موثر بوده، اما بیشتر از همه، این ارز بود که به رونق بازار سرمایه کمک می کرد. اکنون با افت نرخ ارز این احتمال وجود دارد که بازار سرمایه به بستر جذاب تری برای سرمایه های سرگردان و خرد تبدیل شود چراکه بازار ارز امتحان خودش را پس داده و نامطمئن و بی ثبات است، چنانچه به تعبیر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، خرید دلار و ارزهای خارجی سرمایه گذاری خوبی نیست و از همین رو، بانک مرکزی به دنبال طراحی جایگزین های بهتر برای سرمایه گذاری مردم است.

از سوی دیگر اما نگرانی از سوددهی شرکت های صادراتی ممکن است معامله سهام این شرکت ها را کساد کند. ضمنا باید در تحلیل آینده بورس به قیمت های جهانی محصولات صادراتی شرکت های بورسی ایران توجه کرد که به دلیل تنش های بین المللی از جمله تحریم های 13 نوامبر و چنگ و دندان نشان دادن های تجاری قدرت های اقتصادی بزرگ در معرض نوسان است.

رشد بانکی ها و افت خودرویی ها

به گزارش ایسنا، معامله گران بورس تهران در نخستین روز هفته شاهد رشد قیمت سهم ها در گروه بانک ها و موسسات اعتباری و افت قیمت در گروه فلزات اساسی و خودرو بودند. اگرچه دیروز با باز شدن معاملات بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل روند صعودی را در پیش گرفت و تا عدد ۱۸۹هزار و ۸۹۳ واحدی بالا رفت اما از ساعت ۱۰ به بعد شاخص کل روند نزولی به خود گرفت و از تراز ۱۸۵ هزار واحدی پایین تر رفت، درمجموع روز شنبه نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته نماگر اصلی بازار سرمایه ۱۴۷۴ واحد افت کرد و در تراز ۱۸۴ هزار و ۸۵ واحدی ایستاد.

شاخص کل هم وزن نیز با ۵۱۷ واحد افت رقم ۳۱هزار و ۷۰۸ واحدی را تجربه کرد، در عین حال شاخص آزاد شناور ۱۹۰۲ واحد افت کرد و به رقم ۱۹۷ هزار و ۲۶۸ واحدی رسید؛ درعین حال شاخص بازار اول و بازار دوم نیز هر یک به ترتیب ۹۵۵ و ۳۵۶۲ واحد افت کردند.

فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و پتروشیمی پارس هر یک به ترتیب ۲۸۳، ۲۱۳ و ۱۲۰ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص های بازار داشتند اما در طرف مقابل گروه مدیریت سرمایه گذاری امید، پالایش نفت اصفهان و توسعه معادن و فلزات سه نمادی بودند که سعی کردند نماگر بازار را در تراز بالاتری قرار دهند، هر یک از این نمادها ۱۵۹،۱۵۷ و ۱۲۶ واحد تاثیر افزاینده روی شاخص کل داشتند.

در گروه فلزات اساسی بیش ترین سهم ها با کاهش قیمت مواجه شدند؛ هرچند که این کاهش نسبت به رشد هفته گذشته قیمت چندان چشم گیر نبود. در گروه محصولات شیمیایی نیز بیش از نیمی از سهم ها با کاهش قیمت مواجه شدند و تک سهم هایی هم یک الی دو درصد رشد قیمت را تجربه کردند.

اما در گروه بانک ها و موسسات اعتباری روند قیمت سهم ها عمدتا افزایشی بود البته سرعت رشد قیمت ها در بسیاری از نمادها زیاد نبود. خودرویی ها نیز با افت قیمت مواجه شدند و اکثرا یک تا سه درصد کاهش قیمت داشتند. ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱۸۶۸ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این بازار رقم ۱.۶ میلیارد سهم و اوراق مالی را رد کرد. همچنین تعداد معاملات به رقم ۳۲۱ هزار و ۹۹۳ رسید.

شاخص کل فرابورس نیز ۵.۴ واحد افت کرد و تا تراز ۲۱۰۹ واحدی پایین آمد. ارزش معاملات این بازار رقم ۱۰۰۸ میلیارد تومان را رد کرد و حد معاملات به رقم ۱.۶ میلیارد سهم و اوراق مالی رسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی